Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o słowie „witam”.

„Witam” jakiś czas temu stało się bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych internautów. Jednakże to słowo powinno się raczej stosować, gdy jesteśmy gospodarzem lub osobą wyżej postawioną. Również nie zaleca się też jego używania w stosunku do osób, których się nie zna osobiście. Może to zostać odebrane jako niestosowne i protekcjonalne. Mimo że obecnie powoli się zmienia nacechowanie tego słowa, to radzę z nim uważać, szczególnie, gdy rozmawiamy z przedstawicielami starszego pokolenia.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 77
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, kiedy używać, a kiedy nie stosować "witam". Bawi mnie jednocześnie, jak ludzie bulwersują się o to powitanie, zupełnie jakby ktoś napluł im w twarz. Mam szczerą nadzieję, że jak najszybciej ludzie przestaną się o witanie spinać. Nawet mi powieka nie drga, kiedy ktoś do mnie mówi lub pisze "witam".
@Meivels:
"Szanowny Panie" jest tak pompatyczne, że ja #!$%@?ę. Sam zdaję sobie sprawę z tej przestarzałej zasady, dlatego osobiście stosuję "dzień dobry", które uważam za najbardziej neutralne i uniwersalne. Gorzej niestety z zakończeniem, bo nie ma żadnego neutralnego zakończenia - "z wyrazami szacunku/z poważaniem" znowu jest zbyt pompatyczne, a "pozdrawiam" spoufalające się. Dlaczego kończę maile bez żadnego wypełniacza, po prostu walę na końcu sam podpis i tyle.
@Meivels: Dlaczego Batman to 1 słowo, Iron man to 2 słowa


@Azaajaszz: To jest z języka angielskiego, w nim nie ma żadnych szczególnie przydatnych reguł dotyczących pisowni rzeczowników złożonych.

Najczęstszy jest w takich sytuacjach zapis jako dwa osobne słowa. Jeżeli jakieś występują bardzo często obok siebie, ludzie zaczynają pisać razem, zwłaszcza jeżeli są to dwa krótkie rzeczowniki i do słownika trafia taka pisownia, np. z book store ludzie zrobili wraz
@TAKATA_: @Kliko: @yggdrasill: można po prostu zacząć "Panie X", gdzie X to imię i sprawa załatwiona ¯\_(ツ)_/¯ Po angielsku jest prościej, piszesz "hello" i nikogo nic więćej nie obchodzi.
@Meivels: pisałaś, że ogólnie się interesujesz językami, wiesz może, jak to wygląda w angielskim? Dla mnie zaczynanie maili "welcome", albo co gorsza "I warmly welcome" wygląda po prostu kuriozalnie i zawsze mi się chce śmiać, jak widzę, że ktoś
@Kliko: ale to nie jest wyskakiwanie z czym się chce, tylko normalne powitanie ¯\_(ツ)_/¯ wyskakiwanie by było, jakby się zaczynało od razu od "proszę mi przesłać XYZ" bez słowa wstępu.