Wpis z mikrobloga

Podsumujmy: żeby powstał bitcoin potrzeba złota, a złoto powstało bez bitcoina. Dlatego złoto jest cenne, a bitcoin nie. Użytkowanie złota jako pieniądza nie czyni go cennym.


@jestem_na_dworzu: Złoto jest cenne tylko dlatego że trudno je wyprodukować.

Nie ma żadnych problemów fizycznych w zbudowaniu waluty o nazwie to wcale nie jest bitcoin, który będzie funkcjonować tak jak bitcoin.

Wartość złota opiera się na jego niezbywalnych właściwościach fizykochemicznych


Jasne że bitcoin nie posiada
Oczywiście. Przez "podróbki" miałem na myśli pierwiastki czy związki chemiczne, które wyglądają dość podobnie do złota. Ekspert to wychwyci, a noob?


@fervi: możesz złoto zastąpić, ale nie możesz podrobić. Bitcoina można zastąpić, jak również podrobić. Noob nie potrzebuje złota/bitcoina, inaczej wiedziałby, czego szuka i nie byłby noobem.

Ale ryzykujesz, że ktoś ci je buchnie i tyle z twojego złota. Oczywiście tutaj jest też drugi problem - czy kupujesz papierek na złoto
Bitcoina można zastąpić, jak również podrobić.


@jestem_na_dworzu: Na tej zasadzie co złoto. Sam Bitcoin nie jest podrabialny, ale można zrobić "fake Bitcoin" jak "fake złoto" i może ktoś się da nabrać.

To zmieni się jego cena i dostępność, ale właściwości są niezbywalne.


@jestem_na_dworzu: Jasne, tylko skoro straci swoje właściwości ekonomiczne, bo złoto nie będzie potrzebne.

Druga sprawa łatwiej jest zhakować komuś komputer i okraść go niż ukraść złoto z chronionych
Nie. Bitcoin nie ma przez to wartości niezbywalnej. Można zbudować konkurencyjną krypto i koszty, jakie trzeba by ponieść, nie są wysokie. W biznesie mówi się na to fosa. Złoto ma fosę z natury. Bitcoin nie.


@jestem_na_dworzu: Właśnie tu się mylisz. Koszt zbudowania takiego efektu sieciowego jaki ma bitcoin jest ogromny, a przy większej kapitalizacji rynkowej będzie jeszcze większy.

Nie, ciągle mówię o wartości i właściwości. Internet jest cenny, bo większość ludzi
Na tej zasadzie co złoto. Sam Bitcoin nie jest podrabialny, ale można zrobić "fake Bitcoin" jak "fake złoto" i może ktoś się da nabrać.


@fervi: Jest. Nie ma problemu w stworzeniu klona bitcoina, więc jest podrabialny. Coś zachowuje się dokładnie jak bitcoin. Można też bez problemu stworzyć coś, co spełnia niektóre z funkcji bitka, więc jest zastępowalny.

Jasne, tylko skoro straci swoje właściwości ekonomiczne, bo złoto nie będzie potrzebne.


Nie rozumiem,
Jest. Nie ma problemu w stworzeniu klona bitcoina, więc jest podrabialny. Coś zachowuje się dokładnie jak bitcoin. Można też bez problemu stworzyć coś, co spełnia niektóre z funkcji bitka, więc jest zastępowalny.


@jestem_na_dworzu: Możesz, ale to klon :P Który trzeba budować od zera, zatrudniać ludzi, załatwić market. W sumie to jak budowanie państwa od zera (w sumie ziemia jest wszędzie, hm)

Nie rozumiem, co masz na myśli.


@jestem_na_dworzu: Że jak
Jeden średniej wielkości kraj, bądź dwa jeżeli będą potrzebować, spokojnie zbudują sobie własną konkurencyjną sieć. Nie zapominajmy o korporacjach międzynarodowych. Taki facebook chciał zrobić swoją elektroniczną walutę, zgadał się z innymi i tylko politycy USA im to zablokowali. Będzie zielone światło od polityków, to szybko powstanie sieć zastępująca najcenniejsze dla społeczeństwa funkcje bitka.


Przecież ty kompletnie nie wiesz jak to działa skoro wrzucasz bitcoina do jednego koszyka z walutami rządowymi i korporacyjnymi(
Że jak rozumiem co piszesz - jak złoto straci właściwość w elektronice to upadnie?


@onebit: Nie, to tylko jedno z wielu zastosowań złota.

Ale większa od 0


Takie jest życie. Każda decyzja niesie ze sobą jakieś ryzyko. Nawet siedzenie bezczynnie.

Akurat jest potwornie duża. W sensie potwornie - bez dziesiątek milionów dolarów


To nie są duże pieniądze. Samo PKO BP płaci setki milionów USD rocznie w podatkach. Tyle to pojedynczy ludzie
Rozumiem. W taki sam sposób (zdecentralizowany i niezależny od rządów!) rozprowadza się programy i intalki linuksa po torrentach. Uczelnie, korporacje i zwykli ludzie zapewniają dostęp do Ubuntu. To, że przyrównuję libre do bitcoina, nie oznacza, że jestem debilem, tylko zauważam pewne podobieństwa. Zarówno, co do potrzebnej skali, technologii, jak i zagrożeń dla prywatności.


@jestem_na_dworzu: Nie rozumiesz i nie w taki sam sposób rozprowadza się instalki. Właśnie się zaorałeś. Ale spoko, ja
@onebit: torrenty są zdecentralizowane? są. Są używane przez korpo? są ¯\(ツ)_/¯

Przecież to nawet na logikę jest głupie, nie widzisz tego?


Nie, to jest rzeczywistość, a nie głupota. Politycy widzą, że po odejściu od złota system stał się wadliwy. Pracują nad zmianą tego.

W interesie kraju jest, aby mieć rozproszone i wydajne systemy. Tak jest, chociażby z żywnością.

Po co rząd miałby to robić?


Po to, aby uniknąć problemów, z
torrenty są zdecentralizowane? są. Są używane przez korpo? są ¯_(ツ)

@jestem_na_dworzu: Usłysz że torrenty są zdecentralizowane i bitcoin jest zdecentralizowany. Wywnioskuj że bitcoin jest jak torrenty. Co za głębia myślenia...

Mamy biliony długów, których nikt nie będzie spłacać. Ciągłą wojnę na osłabianie waluty, które opłaca się bardziej niż podnoszenie wydajności pracy. Tworzy to problemy natury ekonomicznej. Do lat siedemdziesiątych świat opierał się o zdecentralizowane i niemożliwe do dodrukowania złoto. Nie