Wpis z mikrobloga

Myślicie że teraz kupno mieszkania w Krakowie po 10k za metr około 3km od rynku to dobry pomysł przy następujących założeniach:
-Teraz wziąłbym mieszkanie na kredyt, 20% wkładu
-Obecnie wnajmuję ale trochę mnie #!$%@? to, że spłacam kredyt januszowi biznesu.
-Pół miliona na mieszkanie jestem w stanie odłożyć w ciągu 5 lat
-Obecnie ceny mieszkań to kosmos i jest duża szansa że bańka pęknie w ciągu kolejnych lat

Co robić? Wynajmować przez 5 lat i kupić wtedy za gotówkę czy brać teraz kredyt i mieć swoje mieszkanie od razu?

#krakow ##!$%@? #mieszkaniedeweloperskie #kredythipoteczny #kredyt #programista15k #zarobki #nieruchomosci #kupnomieszkania #kredyt
Pobierz S.....b - Myślicie że teraz kupno mieszkania w Krakowie po 10k za metr około 3km od r...
źródło: comment_jvaoJJQERHTkqjuBkYuCEjMCkZsWdsjd.jpg
  • 80
@Aerwin: ciężko ocenić. Chciałbym go prywatnie poznać i spytac co nim kieruje. Może powód jest prozaiczny, piszę jakąś pracę dyplomową w temacie analiz zachowań społecznych w kontekście rynku neiruchomości. To by tłumaczyło dlaczego wymyśla tak wiele stanów faktycznych.
@Scaab: kupuj, trzymanie pieniędzy na koncie to słaby pomysł bo tracą na wartości, mieszkanie to pewna forma inwestycji. Możesz rozważyć kupienie mniejszego i tańszego mieszkania. Odkładanie i wtedy kupujesz nowe za gotówkę/minimalny kredyt a pierwsze sprzedajesz lub wynajmujesz.
@affairz: To nie jest porada ekspercka. Trzymanie gotówki jest zawsze słabe, zwłaszcza w dużych ilościach. Bo w bardzo pesymistycznym scenariuszu z dnia na dzień możesz mieć kupę bezwartościowego papieru. Kupując pewne dobra, masz pewność że mają pewną wartość - nawet na handlu wymiennym.
@rassereine: co do zasady - tak. ale z gotówką masz zawsze większą płynność + możesz ją lokować na różne waluty i inwestycje i przy odrobinie wprawy bronić się przed utratą wartości. mieszkania gwarantują Ci, że nie stracisz "do zera" ale też w 01.2020 nie byłbym hurraoptymistą jak perfekcyjna forma inwestycji to jest. proponuję odpowiedzieć sobie na pytania:
1. czemu zlikwidowali użytkowanie wieczyste?
2. ile wynosi inflacja i jak bardzo jest powyżej
powinien jak najszybciej podwyższyć stopy procentowe


@Megasuper: Na pewno byś się cieszył, jak byś wziął parę lat temu ratę 1800 i podwyższyli Ci stopy.

Po prostu gorzej życzysz tym, którzy wcześniej od Ciebie podjęli decyzję.
@Scaab: Kolega wlasnie tak sobie zbiera na mieszkanie od paru lat, i wlasciwie przez to cale zbieranie finalnie jest w plecy, bo co z tego ze na koncie ma wiecej, jak ceny wystrzelily w kosmos
@Scaab: jeżeli jesteś w stanie w pięć lat odłożyć 500k tzn ze jesteś w stanie jeszcze szybciej. Po dwóch latach trzymanie 200k na koncie byłoby głupota. Po dwóch latach odłóżone 200k zaczynasz inwestować i możesz sobie odkładać. Jeżeli zakładając że uda Ci się zainwestować z 10% zyskiem to po trzech latach masz już 320k, idąc dalej, inwestując 320 i odkladajac dalej po czterech latach masz odłóżone 452 tysiące. Kontynuujesz odkladasz jeszcze
@Megasuper: Dodatkowo pamiętaj, że jak będziesz miał teraz ratę np. 2500, to będzie to dużo mniej warte już za 5 lat (pewnie taka będzie minimalna na rękę), nie mówiąc już o 10 latach.
@Scaab: #!$%@?, jak bańka pęknie nawet w idealnym momencie kiedy będziesz miał kasę, to policz ile wywalisz na wynajem i dodaj do ceny za którą kupisz. Czy wy ludzie matmy nie mieliście? Ja kupiłem małe mieszkanie byle by tylko nie wynajmować. Jak będę miał kasę na kredyt to obecne albo sprzedam, albo wynajmę. Cała kasa jaką wydam będzie tylko na mnie i nikogo innego
@Scaab popatrz jak w innych krajach ceny idą i jakoś nie pęka. W UK Bristol ma np przez dwie/trzy dekady takie wzrosty że domy które w nowym budownictwie wtedy szły po £60-70k teraz już są warte po £300k i dalej nic nie pękło, dalej są wzrosty.
@Megasuper: a wiesz, że są jeszcze inne dzielnice w Krakowie? Chociażby Mistrzejowice, są tramwaje, więc komunikacyjnie jest coś, można dojechać do centrum bez posiadania samochodu. A ceny za m2? Da się znaleźć coś w okolicy 7000 zł / m2. Jest też Kurdwanów, Bieżanów, gdzie ceny nie są kosmiczne. Da się znaleźć w miarę cenowo mieszkanie.
Kupuj. Kraków jest drugim miastem w Polsce z największym przyrostem mieszkańców (a jest tylko 5 takich miast, reszta traci). Należy do elity środkowoeuropejskich metropolii, w których w ciągu następnych lat zwiększy się populacja (zobacz sobie raport GUS na ten temat). Kraków ma też bardzo wysoki w skali kraju wskaźnik dzietności (+1,7), a ponadto jest w czołówce najszybciej rozwijających się centrów technologicznych w Europie (i numerem 1 w Polsce). Miałem podobny dylemat 3