Wpis z mikrobloga

Czas na #polskizmeivels. Dzisiaj będę mówić o skrótach, chociaż to bardziej wprowadzenie do tematu, który jest dość kłopotliwy i moim zdaniem przekombinowany, ale nic na to nie poradzę.

Skróty stworzone z pierwszej i ostatniej litery skracanego wyrazu
Kropki nie stawiamy:
- jeżeli skracany wyraz jest w mianowniku (nr = numer, mgr = magister);
- jeżeli skrót odnosi się do kobiety (dr Kowalskiej, mgr Kwiatkowskiej);
- jeżeli skrót ma dodatkowo spółgłoskę w środku (mjr = major, płk = pułkownik);
- jeżeli odmieniamy skrót przez przypadki (drowi = doktorowi, płku = pułkowniku);
- jeżeli ze skrótów tworzy się liczbę mnogą (dr dr = doktorowie, mgr mgr = magistrowie), możemy też pisać "drowie" itd.

Kropkę stawiamy:
- jeżeli skrót typu (dr, mgr) ma inną formę niż mianownik (dr. Nowaka, płk. Dąbrowskiego)

Do wyboru mamy, oczywiście, albo skrót z kropką, albo jego odmianę. Ważne, by być konsekwentnym.
Idę dzisiaj do dr. Nowaka.
Idę dzisiaj do dra Nowaka.

Uwaga przyimek "według" też się zapisuje jako "wg"!

Mam jeszcze do was pytanie - czy wolicie, żebym teraz zrobiła serię wpisów o skrótach, czy żebym wróciła do tematu za jakiś czas?

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu

Co wolisz?

  • Serię wpisów o skrótach (dzień po dniu) 42.0% (287)
  • Wrócić do tematu za jakiś czas 24.4% (167)
  • Wszystko jedno 33.6% (230)

Oddanych głosów: 684

  • 56
@Henrykko Nie, po pierwsze trzeba też patrzeć na pierwszą literę, poza tym to trochę bardziej złożony temat, nawet tutaj napisałam jedno odstępstwo od reguły. :/

Kropkę stawiamy:

- jeżeli skrót typu (dr, mgr) ma inną formę niż mianownik (dr. Nowaka, płk. Dąbrowskiego)
@henryko Moim zdaniem skróty myślowe są dobre, o ile nie wprowadzą cię później w błąd, ja ci nie będę mówić, jak powinieneś rozumować. Jest trochę skrótów, gdzie się stawia kropkę, mimo że wyraz się kończy na tę samą literę, na przykład łacińskie "ante meridiem" = "a.m." ;)
@DeoLawson: > @Meivels: Podpisuję się pod słowami przedmówców. Mnie w szkole również uczono, że zasada jest tylko jedna, na chłopski rozumi: mówisz sobie w myślach wyraz w dowolnym przypadku np. "doktora", nie kończy się na r więc stawiamy kropke po dr. , ale już "doktor" kończy się na r więc nie stawiamy. Nie ma tu wielkiej filozofii.

Ja znam jeden wyjątek od reguły. Pkt jest skrótem od punkt. I nigdy
@skylerdw Teoretycznie, ponieważ "magistra" kończy się na "a", chociaż to sztuczny twór i wątpię, by to się przyjęło na szerszą skalę, a przynajmniej w najbliższej przyszłości, więc polecam mimo wszystko pisać bez kropki. ( ͡° ʖ̯ ͡°)