Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Ktoś #!$%@?ł zapis "nie", a ja #!$%@?łam wczoraj ankietę, więc od niej zacznę, bo znowu o niej zapomnę. Czy chcielibyście na tagu także omówienia historii niektórych aspektów języka etc? A przechodząc do tematu, dzisiaj o liczebnikach zbiorowych.

Może słyszeliście, jak ktoś się miotał, próbując odmienić w zdaniu słowo "dzieci" z liczebnikiem "dwa". A może sami mieliście ten problem? Dwie dzieci, dwa dzieci? jak to powinno wyglądać? Otóż poprawną formą byłoby "dwoje dzieci", ponieważ w tym przypadku powinniśmy użyć liczebnika zbiorowego. Pozwolę sobie dzisiaj przytoczyć definicję z SJP: "liczebnik zbiorowy «liczebnik wskazujący na liczbę osób, przedmiotów, pojęć itp., używany z rzeczownikami oznaczającymi istoty różnej płci, istoty młode, zwłaszcza zwierzęta oraz z rzeczownikami występującymi tylko w liczbie mnogiej, np. trzynaścioro, dwoje»".
Źródło: https://sjp.pwn.pl/slowniki/liczebniki-zbiorowe.html

Dziecko to też młode stworzenie, więc należy mu dodać liczebnik zbiorowy. (ʘʘ) Idąc za ciosem, powinno się mówić "dwoje szczeniąt", "pięcioro szczeniąt"...

Jednym z częściej popełnianych błędów jest także mylenie "dwoje" z "dwóch" i "dwiema". Do towarzystwa mieszanego powinno się używać "dwoje". Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że Zosia ma gdzieś pójść ze swoim kolegą z klasy, wtedy powinna powiedzieć "my dwoje". Natomiast gdyby kolega Zosi miał pójść z jeszcze innym chłopakiem z klasy, wtedy musiałby powiedzieć "my dwaj". Oczywiście reszty liczebników też się ta zasada tyczy. Wystarczy w grupie tylko jedna dziewczyna i wtedy trzeba używać liczebników zbiorowych.

Mamy jeszcze jakieś dziwne przypadki typu "dwoje oczu", gdzie ludzie też się często plączą. Czemu akurat dwoje? Wzięło się to z archaicznej liczby podwójnej, która istniała do XVI wieku. Używano jej wtedy, gdy chciano precyzyjnie określić dwa przedmioty lub coś występującego w parze.

Zamieszczam dzisiaj jeszcze tabelkę z odmianą słowa "dwa".
Źródło: https://www.polskinawynos.com/wp-content/uploads/2017/01/deklinacja-liczebnika-2.pdf

Jeszcze się pochwalę, że dzisiaj udało mi się ocalić mój wpis, bo sprawdzałam literówki na Discordzie i przez przypadek zamknęłam kartę z Wykopem. Już nie będę igrać z losem. () Tylko jeszcze muszę skądś wytrzasnąć kolejny dysk.

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu spisów zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski
Meivels - Czas na kolejny #polskizmeivels. Ktoś #!$%@?ł zapis "nie", a ja #!$%@?łam w...

źródło: comment_BduzWjKbTDhMq8m5M6eBy4eGz0rdVMTQ.jpg

Pobierz

Czy chciałbyś na tagu elementy historii języka

  • Tak 81.1% (30)
  • Nie 18.9% (7)

Oddanych głosów: 37

  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Slamowir: To się wszystko ze sobą łączy, więc lepiej napisać o tym jednocześnie, a joe dzielić i wyskakiwać z jakimś tematem jak Filip z konopi. :/ Zazwyczaj piszę krótsze wpisy, tylko przez ostatnie dwa dni mi takie wyszły.