Wpis z mikrobloga

Betelegeza szykuje się do wybuchu supernowej?

Dziwne zachowanie Betelegezy. Notuje największy spadek jasności od lat.

Astronomowie prowadzący obserwacje oddalonego od Ziemi o 640 lat świetlnych czerwonego nadolbrzyma z konstelacji Oriona - Betelegezy - donoszą o największym spadku jasności gwiazdy od niemal stu lat - tj. od momentu rozpoczęcia badań fotometrycznych. Oczywiście, gwiazda posiada swoje cykle "jasności" - 6 letni i 425 dniowy i obserwowany spadek jasności może świadczyć wyłącznie o nałożeniu się na siebie tych dwóch cykli. Jednak, niektórzy snują również przypuszczenia, iż przyczyną tego zjawiska może być "przygotowanie" się gwiazdy do eksplozji jako supernowej.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #astrofizyka #astronomia #kosmologia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Fake_R - Betelegeza szykuje się do wybuchu supernowej?

Dziwne zachowanie Betelegez...

źródło: comment_RSywfwzI1Ii1Cuifj2wuPPAxxGWVAVX1.jpg

Pobierz
  • 79
  • Odpowiedz
@F4eddy: To w takim razie mówisz, masz ( ͡° ͜ʖ ͡°)...no chyba, że nie zdążę, ale wtedy nawet okno nie będzie potrzebne, bo poczujesz to na własnej skórze. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@max1983: Trochę jest tak jak mówisz, ale wg. mnie, będąc na Ziemi mówimy o tym co obserwujemy tutaj. Osobiście preferuję używanie sformułowań, że to co widzimy zdarza się teraz, a nie x lat temu. Reszta stanowi, w mojej opinii, tylko powiązanie czasu z odległością (przestrzenią). Dla światła przecież, z uwagi, że fotony są bezmasowe, czas nie istnieje. To co wydarzyło się 640 lat temu wydarzyło się zarówno wtedy jak i teraz.
  • Odpowiedz
@Fake_R: to jeszcze jedno pytanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
640 lat świetlnych w skali astro to przecież rzut beretem, a wybuchy supernowych są pzedstawiane jako...kosmiczne. Czy dla Ziemi bedzie to jedynie wizualne przedstawienie, czy bedzie można to "odczuć" w jakikolwiek sposób?
  • Odpowiedz
@max1983: Istnieje b. niewielkie prawdopodobieństwo, że strumień promienowania gamma powstały w chwili eksplozji zostanie skierowany w Ziemię i wtedy będzie to realne zagrożenie. Niemniej, wszystko wskazuje na to, że ewentualny wybuch Betelegezy jako supernowej będzie stanowił wyłącznie bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne.

@Androo: Pożyjemy, zobaczymy. Jeśli rzeczywiście bylibyśmy świadkami wybuchu Betelegezy to powinniśmy ją móc obserwować również w dzień.
  • Odpowiedz
@IgorK:

Recent studies suggest that the star will most likely explode within the next million years, and perhaps as soon as 100,000 years from now. Or … maybe Betelgeuse has already exploded and we have not yet seen it happen.


Czyli mogła już wybuchnąć ale jeszcze tego nie widzimy albo wybuchnie dopiero za milion lat
  • Odpowiedz