Wpis z mikrobloga

Betelegeza szykuje się do wybuchu supernowej?

Dziwne zachowanie Betelegezy. Notuje największy spadek jasności od lat.

Astronomowie prowadzący obserwacje oddalonego od Ziemi o 640 lat świetlnych czerwonego nadolbrzyma z konstelacji Oriona - Betelegezy - donoszą o największym spadku jasności gwiazdy od niemal stu lat - tj. od momentu rozpoczęcia badań fotometrycznych. Oczywiście, gwiazda posiada swoje cykle "jasności" - 6 letni i 425 dniowy i obserwowany spadek jasności może świadczyć wyłącznie o nałożeniu się na siebie tych dwóch cykli. Jednak, niektórzy snują również przypuszczenia, iż przyczyną tego zjawiska może być "przygotowanie" się gwiazdy do eksplozji jako supernowej.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #astrofizyka #astronomia #kosmologia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Pobierz
źródło: comment_RSywfwzI1Ii1Cuifj2wuPPAxxGWVAVX1.jpg
  • 79
@kukurydziany: Gdzieś przeczytałem, że gdyby tak było to organizmy żywe pochłonęłyby dawkę promieniowania gamma rzędu 1 - 3 Sv czyli śmiertelną. Prawdopodobnie skończyłoby się to zatem zagładą, jeśli nie dla całej ludzkości, to na pewno dla zdecydowanej większości.

@Seif: Jeśli masz na myśli "teraz" w znaczeniu kiedy widzielibyśmy wybuch gołym okiem to tak. Promieniowanie gamma jest tak jak światło promieniowaniem elektromagnetycznym i "przemieszcza się" z prędkością światła zatem dotarłoby w
@Fake_R:

Nawiasem mówiąc jedno mnie intryguje: napisałeś, że pochłonięta dawka to 1-3 Sv, rzeczywiście słabo by to wyglądało. Natomiast wiadomo, że rozbłyski gamma są raczej dość krótkotrwałe (rzadko ponad godzinę-dwie). Czy organizmy po drugiej stronie planety otrzymałyby jakieś konkretne dawki? #!$%@?ąc już od zniszczenia warstwy ozonowej etc., IMHO trafienie takim strumieniem prosto w pysk z odległości Betelgezy jest w ogóle przerypane.
@r5678: masz na myśli konsekwencje spowodowane promieniowaniem? Jeśli tak, to musisz pamiętać, że promieniowanie elektromagnetyczne porusza się z tą samą prędkością co światło, a więc dotrze (jeśli dotrze) do nas w tym samym momencie co światło wybuchu.
@cumulus: Nie mam zielonego pojęcia o konkretnych dawkach, ale mam podobne przeczucie. W skrócie byłoby kiepsko przyjąć taką wiązkę promieni gamma. Inną gwiazdą - choć południowego nieba - która też prawdopodobnie efektownie wybuchnie i hipotetycznie może stanowić zagrożenie dla Ziemie jest Eta Carinae.
@Fake_R:

że fotony są bezmasowe,


właśnie tego nie mogę zrozumieć, nie mają masy a są przyciągnę przez czarną dziurę i jak to jest że czarna dziura może być mniejsza od słońca, mieć mniejszą masę a już może pochłaniać fotony i ogólnie kwanty. Wiem że za bardzo nie ma takich czarnych dziur ale hipotetycznie mogą być i nadal przyciagać
@bananometr: Powiem szczerze, że ja też nie, ale jeśli tak jak Einstein wiemy, że prędkość światła jest stała, powiążemy masę z energią, a to wszystko z zakrzywieniem czasoprzestrzeni to wydaje się to minimalnie bardziej zrozumiałe - po prostu czarna dziura jest "mega głębokim dołkiem" do którego "nieopatrznie" wpadnie czasem światło, a że jest "nieskończenie głęboki i osobliwy" to i światło nie potrafi się z niego wydostać i jest to niezależne od
Ci którzy to przeżyją, tzn. będą świadkami drugiej jasnej gwiazdy na niebie, jaśniejszej od Księżyca w pełni, będą mogli czuć się wybrańcami historii, gdzie zapisali się jako Ci którzy mieli szanse zobaczyć coś nadzwyczajnego, 2 słońca na ziemskim nieboskłonie.
czarna dziura może być mniejsza od słońca, mieć mniejszą masę a już może pochłaniać fotony i ogólnie kwanty


@bananometr: Analogicznie jak weźmiesz 100W żarówkę to możesz sobie świecić na rękę, albo i patrzeć na nią do woli. A jak weźmiesz 100W laser to gorzej ;)