Wpis z mikrobloga

jeśli inkwizycja tam tak szalała to nie oznacza to tego, że inkwizycja miała to na celu,

@pyroxar: jak najbardziej miała to na celu. Nikt nawet tego nie ukrywał, bo w samych dokumentach fundacyjnych Świętego Oficjum w Goa było jasno stwierdzone, że jej misją jest kontrola Nowych Chrześcijan i uniemożliwienie im powrotu do judaizmu oraz zmuszenie tych którzy już to zrobili do powrotu do katolicyzmu (a jeśli nie to śmierć). To
  • Odpowiedz
Szanowny @niedoszly_andrzej: poza tym to takie dziwne, że chcieli wyplenić niedobre wartości i obyczaje?


@pyroxar: Bez cienia szydery czy nawet drobnych heheszków, jesteś jednym z naprawdę niewielu mirków, przy których przez chwilę przeszło mi przez myśl, że ten cytat nie jest jakąś formą żartu.
  • Odpowiedz
Szanowny @niedoszly_andrzej: celem było wyplenienie niedobrych wartości. I nic w tym złego. Środki do tego są dyskusyjne, ale przypominam, że patrzysz na to z dzisiejszej perspektywy, trzeba się "przenieść" do tamtych czasów a nie oceniać wszystko kiedy ma się inną wiedzę i doświadczenie.

Nie wiem za co były te wszystkie kary jak śmierć bo każdy z tych przypadków trzebaby zbadać oddzielenie z należytą pieczołowitością a nie robić zrzut 10 spraw
  • Odpowiedz
Szanowny @Prekambr: wartości się różnicują, jedne są obiektywnie gorsze/lepsze od innych, co złego z wyplenieniu tych niedobrych?

To coś jak z wolnym oprogramowaniem i niewolnym oprogramowaniem. Nawet za systemem operacyjnym jak MacOS, Virus 10 czy GNU/Linux stoją wartości, jedne (niewolne oprogramowanie) prowadzą do zniewolenia użytkownika inne wręcz przeciwnie. Naprawdę chciałbyś żyć pod jarzmem złych wartości? Przecież to obniża jakość twojego życia, nawet jeśli nie tu i teraz to w dłużej
  • Odpowiedz