Wpis z mikrobloga

Hej, takie teoretyczne pytanko. Załóżmy że jest pożar, i mam zablokowaną drogę wyjścia. Teoretycznie wiem gdzie ono jest, jednak musiałbym przebiec taką odległość w płomieniach że sam bym się zapalił ale mimo wszystko droga ewakuacji specjalnie długa nie jest. Czy jakbym miał dostęp do łazienki to czy lepiej byłoby się przed tą ucieczką oblać w całości wodą? Czy zwiększyłbym tym sobie szansę czy zmniejszył?

#pytanie #nauka #ratownictwo #gruparatowaniapoziomu #chemia #fizyka
  • 26
  • Odpowiedz
Nieścisłe pytanie, to Ci łatwo nieściśle odpowiem: to zależy. Naturalnie oblany wodą będziesz mógł przejść przez ogień gdzie bez tej wody nie miałbyś szans. Nie wiem czy kojarzysz ludzi, którzy chodzą po rozżarzonych węglach.

Jak masz odpowiednio mokre stopy, to możesz to bezpiecznie zrobić, pod warunkiem, że przebiegniesz szybko, a stopy są wystarczająco mokre.

Ale zależy od czasu jaki będziesz narażony na wysoką temperaturę i samej temperatury.

Jak "droga specjalnie długa nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 21
@peetee: była swego czasu afera w straży, że rękawice wykonane zamiast z membrany były wykonane z tkaniny chłonącej wodę.
Skutek był taki, że woda się gotowała na dłoni strażaka.
Więc jak będziesz mokry i będzie dość wysoka temperatura, może dojść do zagotowania/parowania wody na twoim ciele i możesz skończyć z poparzeniami 1 stopnia.
  • Odpowiedz
  • 0
@JakTamCoTam lepiej "odpłynąć" niż spłonąć żywcem.
@peetee jak już będziesz w tej łazience to poodkrecaj wodę, nie wiem czy się uratujesz, ale możesz ułatwić akcję gaśniczą.
  • Odpowiedz
@peetee: duzo ofiar pozarow to osoby z poparzeniami drog oddechowych. przylozenie przysznica do ust i ustawienie sluchawki tak aby woda leciala do gory, zmniejsza twoje szanse na bolesna smierc od poparzen bo tworzy kurtyne wodna dookola ciebie i ochladza powietrze ktorym oddychasz. najwyzej umrzesz od zaczadzenia ale to nie boli

nam nadzieje ze pomoglem
pozdrawiam
  • Odpowiedz