Wpis z mikrobloga

Witam,

zwracam się z prośbą o wyjaśnienie jak to zrobić lub informację, że tego się nie da zrobić... bo już naczytałem się i naoglądałem dziesiątki poradników i nic.

Problem dotyczy stacji rozładunkowej.
Chcę aby pociąg zatrzymał się na niej tylko wtedy gdy ma jakiś ładunek. Aby włączyć stację potrzeba sygnału - ale jak odebrać sygnał z jadącego pociągu. Bo cały bajer polega na tym aby pociąg nie zwalniał/zatrzymywał się w ogóle jeśli nic nie wiezie. Może da się to zrobić semaforem ale znowu, jak odebrać wcześniej sygnał z jadącego pociągu aby przełączyć semafor na czerwone?

Nie mam już pomysłów i dlatego proszę o pomoc.

#factorio
  • 8
Chcę aby pociąg zatrzymał się na niej tylko wtedy gdy ma jakiś ładunek.


@D4rn0kk: Musisz zrobić tak, zeby pociąg nie odjeżdżał z poprzedniej stacji (lub "garażu") jeśli jest pusty :)
@D4rn0kk: Jw. Po co ma w ogóle jeździć bez ładunku?

Chyba, że robisz tak, że masz np 3 stacje i po kolei jeden pociąg jedzie, wyładowuje ile się da, jedzie na kolejną, powtarza i na kolejną powtarza. Ale po każdej stacji może się wyzerować i chcesz, aby wrócił po zapas. No to znów jest pytanie po co? Trzy osobne pociągi do każdej stacji i jazda. Można to oczywiście zrobić, ale nie
Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. to pociąg zaopatrzeniowy (ruda) ale czasem zabierze inne "smieci" węgiel, kamień itp. Po rozładowaniu zasadniczego ładunku (podajniki filtrujące biorą tylko co potrzeba) resztę trzeba wywalić do sortowania i co tam dalej trzeba innego... I właśnie to wywalanie ma się odbywać tylko wtedy gdy coś tam jest w innym przypadku, pociąg ma jechać nie zatrzymując się...
@D4rn0kk: To jest kolejna kwestia po co? Osobny peron na śmieci i dopiero jak się drugi pociąg na osobnym peronie odpowiednio wg. Twoich warunków zapełni to sobie odjedzie.

To też oczywiście można zrobić, ale nie ma sensu. Zostawiasz otwartą stacje z śmieciami. Czytasz na stacji gdzie wypakowujesz rudę czy pociąg ma śmieci. Dajesz warunek, że jeśli nie ma śmieci to idzie sygnał do zamknięcia stacji ze śmieciami. Pociąg rusza z pominięciem
tak ten sposób też sprawdzałem, problem w tym, że jak pociąg rozładowany z zasadniczego ładunku odjedzie do śmieciowej stacji to sygnał zanika. Jeśli nawet był - info aby stacja była włączona i zatrzymała pociąg do rozładowania śmieci, to po odjeździe z głównej rozładunkowej sygnał znika. szukałem jakiegoś schematu wyłącznika bistabilnego, utrzymującego sygnał do czasu pojawienia się nowego pociągu. No ale i tu nic nie znalazłem.
Pytasz po co? no cóż wiem, że
@D4rn0kk: Napisałeś bez zawołania.

tak ten sposób też sprawdzałem, problem w tym, że jak pociąg rozładowany z zasadniczego ładunku odjedzie do śmieciowej stacji to sygnał zanika. Jeśli nawet był - info aby stacja była włączona i zatrzymała pociąg do rozładowania śmieci, to po odjeździe z głównej rozładunkowej sygnał znika.


Przecież to żaden problem? Bo stacja śmieciowa załącza się dopiero po odjeździe, czyli, gdy pociąg już wybrał swoją kolejną stacje, która to