Wpis z mikrobloga

  • 529
Co to w ogóle za plaga tych wszystkich tłuków, którzy nie potrafią poprawnie odmienić przez przypadki? Coraz częściej natykam się na głąbów piszących np. "wszystkim ludzią" albo "tym dziewczyną". Jeszcze 8-10 lat temu ciężko było się natknąć na coś takiego, a dzisiaj nie ma dnia żebym nie miał chęci wydłubać sobie oczu. Nosz ku*wa, MARZY mi się jakaś ogólnopolska akcja, z billboardami, w telewizji itd., żeby uświadamiać j------h imbecyli i analfabetów. #grammarnazi
  • 77
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@karolwlodawa: Kiedyś to był wstyd, a dziś ludzie mają w------e. Widzę też po sobie, że im starszy tym bardziej mam to gdzieś. Może przez to, że coraz częściej to się widzi.
Niestety nauczycieli z polskiego to zbyt dobrze nie wspominam. Zawsze wybujane ego, którzy sprawiali wrażenie lepszy od innych, bo mieli pisownię, gramatykę w małym paluszku i wiedzę na temat lektur.
  • Odpowiedz
@Czu-Czu: To jest ciekawa historia. Kiedyś w necie plagą byłą końcówka -om tam, gdzie jej być nie powinno.
Pierwszy lepszy dowcip z brzegu:
-Sebek, po co Ci głowa?
Koleś, po namyśle: Jem niom!
I tak trafiały się "Proszę Paniom", "Mojom furom" itp.
Podejrzewam, że ludzie im dobitnie i masowo zaczęli ich poprawiać, że powinni pisać (i mówić) "ą" na końcu.
No więc się przestawili i obecnie mamy to, co piszesz.
  • Odpowiedz
  • 4
@Harmonia jeżeli skończyłeś studia, żeby zdobyć wiedzę w swojej dziedzinie, to znaczy że skończyłeś też wcześniej szkole podstawowa i liceum (gimnazjum) i na każdym z tych poziomów wielokrotnie zaliczałeś język polski. Jeżeli pomimo tych zaliczeń nadal nie znasz języka, którym się na codzień posługujesz, to tylko świadczy o tym jakie możesz mieć braki w innych dziedzinach.
  • Odpowiedz
@Czu-Czu: głównie w takich błędach chodzi o to że ludzie je popełniający starają się za wszelką cenę uchodzić za bardziej "wyrafinowanych". Tak jak napisał @karolwlodawa, końcówki "om" wydają im się niepoprawne a nawet wieśniackie bo są niepoprawne w innych słowach. Nie potrafią rozróżnić różnych zasad dla różnych przypadkow. Czytanie książek dużo by im dało w tej kwestii, bo akurat nie wygląda na to żeby akurat te zasady maiły
  • Odpowiedz
@Czu-Czu: Kiedyś dostęp do internetu był drogi, dostęp był tylko przez kompa, na którego nie każdy mógł sobie pozwolić. Kiedy szerokopasmowy internet w postaci LTE i pokrewnych w tanich urządzeniach mobilnych trafił pod strzechy, na najbardziej zapyziałe wioski, nastąpił wysyp analfabetów i ludzi po prostu mniej inteligentnych.
  • Odpowiedz