Wpis z mikrobloga

Urządzenie ułatwiające nawigację w obszarze roboczym oprogramowania wspierającego pracę inżynierów i projektantów

Udzielam odpowiedzi na często pojawiające się pytania: czy manipulatory 3D rzeczywiście ułatwiają pracę inżynierom / projektantom w tworzeniu modeli 3D?
Czy jest to urządzenie niezbędne, bez którego nie da się pracować?
A do czego w ogóle można wykorzystać taki manipulator oprócz obracania bryłek w przestrzeni roboczej CADa?
Czy łatwo się tym posługiwać?
Na te i inne nasuwające się pytania starałem odpowiedzieć się w niniejszym odcinku.
Zapraszam: [[#76] Manipulator SpaceMouse 3Dconnexion. Nawigacja obszarem roboczym w modelowaniu 3D i nie tylko.](https://youtu.be/hBFG2jftgGs)

#inzynierprogramista #inzynieria #technologia #cad #projektowanie #modelowanie3d #solidworks #pracbaza #studbaza #youtube #elektronika #sprzetkomputerowy #gadzety
Pobierz InzynierProgramista - Urządzenie ułatwiające nawigację w obszarze roboczym oprogramow...
źródło: comment_t4yWNiESLSSFM8qbgRDpHd1A3cR9pOeL.jpg
  • 9
@PurpleHaze: W przypadku AutoCADa czy innych alternatywnych programów do rysowania w przestrzeni 2D zastosowanie manipulatora nie ma większego sensu. Tym bardziej, że w AC można definiować własne skróty klawiaturowe, które w zależności od własnych preferencji i zdolności manualnych (jak daleko musimy sięgać palcami do skonfigurowanych komend) pozwalają na niesamowite przyspieszenie pracy.
Można powiedzieć, że nie jestem z pokolenia osób widzących świat na płasko (proszę potraktować ten zwrot żartobliwie), aczkolwiek moja pierwsza
@InzynierProgramista: ja aktualnie z acada korzystam moze 2-3% czasu pracy, reszta to inventor i troche solid.
I nijak do manipulatora, czy tez grzyba jak to koledzy nazywaja, niejestem w stanie sie przekonac.
Szybciej operuje mi sie skrotami klawiszowymi przy wykonywaniu operacji i ewentualnie klawiszami + myszka, ktore pozwalaja na przemieszczanie sie w przestrzeni 3d.

Odrywanie lewej reki od grzyba zeby skorzystac z klawiatury jakos mi "nie ida", tzn o ile pisanie
@PurpleHaze: Po tej odpowiedzi lepiej rozumiem sytuację.
Nawet dodam od siebie, że przez chwilę sam zastanawiałem się nad tym "odrywaniem ręki" w trakcie robienia kilku prostych czynności w 3D. Wszystkie te czynności na tyle wykonuje się automatycznie, że nie zastanawiałem się wcześniej nad tym. Ale akurat w moim przypadku (co z resztą widać po innych moich filmach z modelowania), odrywanie ręki od manipulatora nie następuje, na rzecz odrywania ręki od myszki
@ZajebbcieTrudnyNick: Naprawdę z wieloma różnymi opiniami się spotykam. Niektórzy nie chcą / nie potrafią / nie mogą się przyzwyczaić i nie korzystają. Inni z kolei jak już się przyzwyczają, to nie chcą pracować bez tego.
Jak to w życiu. Największym problemem jest to, że ze względu na swoją cenę wiele osób się obawia, że wyda duże pieniądze i może się okazać, że im to wcale nie pomoże.
@InzynierProgramista: To jest konflikt rodem konsolowcy kontra pecetowcy.
Osobiście próbowałem się przyzwyczaić od manipulatora 3-4 razy i za każdym razem po 2h po prostu wsadzałem go z powrotem do szuflady albo oddawałem z powrotem na magazyn. Ergonomia pracy na nim po prostu totalnie mi nie pasuje. Kolega znowuż jak przychodzi projekt omówić to przynosi swój manipulator, bo go denerwuje używanie myszki w CADzie 3D.
@PurpleHaze: ja uzywam mega starego space pilota, kupiony na ebay'u ściągniety ze stanów, wyszło łącznie ok 300zł, wystarczy zainstalować starsze sterowniki i wszystko ładnie śmiga a wiele osób o tym nie wie bo myślą że starsze modele nie działają w Win10
najlepsza rzecz jaka wspomaga prace z orbitką to wg mnie są pie menus, no i do pewnych rzeczy udaje mi się używać orbitka + tablet, co pozwala troche odpocząć ręce