Wpis z mikrobloga

  • 1138
Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje brytyjskie obywatelstwo?

-prawo do życia/pozostania w UK bez żadnych ograniczeń - nie muszę się martwić o ciągle zmieniające się prawo imigracyjne, różnego rodzaju SS czy PSS
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń
-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS
-niektóre stanowiska/pozycje są dostępne tylko dla obywateli brytyjskich (stanowiska rządowe, MI5 itd)
-prawo do głosowania w każdych wyborach
-sprawniejsze przejście przez kontrolę po przylocie do UK (podejrzewam że po Brexicie będzie osobna kolejka dla British nationals)
-wjazd bezwizowy do Australii, Kanady, Nowej Zelandii itd
-automatyczne brytyjskie obywatelstwo dla moich dzieci bez potrzeby pokazywania dowodów na pobyt/pracę 5 lat przed ich urodzeniem
-nie wspominając o lepszym (?) traktowaniu przez innych, gdy wiedzą, że jesteś Brytyjczykiem np za granicą

P.S. Polskie również mam, nie musiałam się zrzekac.

#wielkabrytania #londyn #emigracja #obywatelstwo #chwalesie
Euthymol - Dzisiaj mija rok odkąd zostałam obywatelem brytyjskim :)

Co mi daje bryty...

źródło: comment_nEzSLjxT1uAVx29Xfo5aaOn4Ya9dl2rw.jpg

Pobierz
  • 450
  • Odpowiedz
W razie problemów brytyjska ambasada chociaż postara się jakoś pomóc, a polska najprawdopodobniej sprawę oleje - przykład lepszego traktowania
  • Odpowiedz
@Czesterek możesz mieć grupowa (wliczona w cenę aplikacji) albo prywatna (cena zależy od Councilu).

A ta cała ceremonia to z taką pompą jak w USA? Gdzie nagrywają filmy jak w wielkiej sali koncertowej setki ludzi przysięga czy bardziej raz dwa i do domu.
  • Odpowiedz
-prawo do korzystania ze świadczeń/usług typu: NHS, emerytura, studia itd bez ograniczeń

prawo do NHS i emerytury nie jest zależne od obywatelstwa

-zero ograniczeń jeśli chodzi o pracę - żadne pokazywanie pozwoleń na pracę, wiz, SS czy PSS

nie wiem od kiedy trzeba pokazywać pozwolenia na prace xD

-sprawniejsze
  • Odpowiedz
@Euthymol: Gratuluję i zazdroszczę. To tak, jakbyś wyszła z więzienia na wolność po odsiedzeniu niesłusznego wyroku, i świętowała pierwszą rocznicę przebywania na wolności. Wszystkiego szczęśliwego.
(Pamiętaj, że twoje dzieci i ich dzieci będą miały polskie obywatelstwo, i kiedyś mogą mieć z tym masę kłopotu, przykrości lub gorzej. Żeby je od tego uwolnić, musiałabyś przed urodzeniem dzieci zrzec się polskiego, za przeproszeniem, obywatelstwa. Jednak jest to prawie niewykonalne, na to musi
  • Odpowiedz
(stanowiska rządowe, MI5 itd)

Heheh, no zwlaszcza MI5, na pewno od razu wezma kogos, kto sobie zlozyl wniosek o paszport.
No tak.

A tak poza tym, to dokladnie te same wszystkie przywileje ma kazdy z prawem stalego pobytu. Nie jest do tego potrzebne obywatelstwo.

Minusem obywatelstwa jest zagrozenie porwaniem, akcja terrorystyczna na wakacjach, czy problemy z wiza do Argentyny, na Kube, czy mozliwosc podrozowania po Ameryce Poludniowej. Polski paszport jest duzo mniej
  • Odpowiedz
@Euthymol: gratulacje - moje marzenie, a zaraz po tym decyzja od prezydenta rp o przyjęciu wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego
powodzenia i zapomnij jak najszybciej o tym głupim kraju bez żadnych zasad
rozumiem, że plan minimum czasowy to 5 ciągłych lat mieszkania w UK albo małżeństwo z obywatelem?

@Ciamon: w NHS podnosi się larum, jak 15% osób czeka na SORze dłużej niż 4h. W Polsce kein problem
  • Odpowiedz
  • 3
@Euthymol

@GhostxT i @Duckkiller podsumowali te 'zalety' zdobycia paszportu - nawet się nie kwapiłaś im odpisać (co w sumie jest zrozumiałe, bo co im odpiszesz? że mają rację?). Prawda jest taka, że jak człowiek coś sobą reprezentuje, to go będą chcieli w UK, Niemczech, Szwecji czy innym rozwiniętym kraju (firmy często jeszcze płacą za relokację, byleby dla nich pracować). Ot papier jak papier. Chciałaś, to zdobyłaś. Pytanie tylko czy
  • Odpowiedz
@narwi: ja #!$%@?, dziewczyna cieszy sie, że nie ma już tylko obywatelstwa jednego parszywego kraju, a ty wyjeżdżasz z "wybitnym osiągnięciem", gdzie ona napisała, że to wybitne osiągnięcie?

ból ci dupe ściska (mi również), bo wiesz jaki armagedon będzie w tym głupim kraju za 20-30 lat, ale to nie powód, żeby kogokolwiek atakować
  • Odpowiedz
@narwi: Eeech #!$%@? a u mnie jebla idzie dostać tym razem dania, upierają się żebym im obiecał że posiedzę dłużej niż kilka miesięcy jako tl.

Co do uk to mnie tam dwa lata namawiali zebym kredyt wzial pod dom zeby miec pewnosc ze nie #!$%@? (i tak w koncu sie spakowalem bo #!$%@? u angoli i zarobki w miejscu od dekady)

Za 1700£ to można przyzwoite kursy zawodowe zrobic i
suqmadiq2ama - @narwi: Eeech #!$%@? a u mnie jebla idzie dostać tym razem dania, upie...

źródło: comment_HM6I1Mu3Slj6xtNaa2YNtHpDyzYThgeN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@dzikireks: Nie wiem skad ty masz takie informacje jak zagrozenie akcja terrorystyczna czy porwaniem - poza europa, po prostu widza ze z europy a czy z polski czy z UK juz ich nie obchodzi, zreszta jak ty to sobie wyobrazasz, podjezdza porywacz, kaze pokazac paszport i dopiero jak paszport sprawdzi decyduje czy ma porwac?
  • Odpowiedz
@jacekowski: Nie, pierw z nią pogada habibi przy drinku i się dowie czy właśnie takiej grupa szuka do wywołania nacisku na rząd za jakąś akcje, co ty myślałeś że łapanki sie robi jak w wwa niemcy w 1942?
  • Odpowiedz
@jacekowski: UK zaraz po USA to kraj budzacy najwiecej negatywnych emocji w krajach Azji, Afryki i Ameryki Poludniowej. Ludzie na wiesc, ze ktos jest turysta z UK czy z USA dziela sie tam na takich, ktorzy chca:
A. na tym zarobic, oferujac wszystko kilka razy drozej,
B. odegrac sie za lata kolonializmu czy przysluzyc Allahowi
C. trzymac sie jak najdalej, bo wiekszosc turystow z UK ma bardzo zla opinie wszedzie na swiecie.

I tak, owszem, w razie porwania czy akcji terrorystycznej duzo wieksze ryzyko jest, ze bedzie skierowana przeciwko hotelowi, czy autokarowi z turystami brytyjskimi, czy amerykanskimi, niz przeciwko Czechom, Polakom,
  • Odpowiedz