Wpis z mikrobloga

  • 570
Mój drugi post z serii #roslinyowadozerne
Dziś wrzucam zdjęcie największego dzbanka, jakiego do tej pory wyhodowałam ( )
Dzbanecznik jest o tyle fajną rośliną owadożerną, że nie wymaga tak dużej ilości światła co np. muchołówka i cały rok ładnie rośnie na parapecie
Wytwarza długie dzbankowate pułapki i sporo cukru, czasem roślina wręcz nim ocieka
Nie ma zdolności do aktywnego ruchu, ale na dole kielicha jest płyn, który i tak uniemożliwi ofierze ucieczkę. Do rozkładu zdobyczy wykorzystuje m.in. enzym chitynazę, dzięki której jest w stanie strawić chitynowe pancerzyki owadów, a tym samym zyskał miano idealnego zabójcy, bo po ofierze nie zostaje najmniejszy ślad ( ͡ ͜ʖ ͡)
I o dziwo, w domu nie śmierdzi zgnilizną xD
Ogólnie dzbaneczniki są super i każdemu polecam, szczególnie jak do domu pchają się muchy i osy ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Jako że #atencyjnyrozowypasek to jeśli post zbierze podobną ilość plusików co poprzedni, to wrzucę kolejny z protipami do hodowli :3
#hobby
Vic124 - Mój drugi post z serii #roslinyowadozerne
Dziś wrzucam zdjęcie największego ...

źródło: comment_VwemRIu7K1jxonVCJutUrFY9W7Iuota9.jpg

Pobierz
  • 89
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Vic124 ja też poproszę namiary :D mam mochowke z ikei i dokarmialem ja biedronkami ale zostaja pancerze i mnie wkurza xD muszę poszukać jakichś nasion w takim razie bo nie sądziłem że będzie to takie łatwe, a zawsze chciałem rosiczke. Tego dzbanecznika jak długo hodujesz?
  • Odpowiedz
@wisnia6666: ta pułapka wyrosła mniej więcej dwa miesiące po zakupie, ale zdjęcie sprzed dwóch lat. Teraz ma 4 odrosty, które są już sporej wielkości, a główna roślina ma jakieś 80 cm wysokości i w tym sezonie dwa razy kwitła, co jest dość rzadkie u dzbaneczników (plus są rozdzielnopłciowe i ciężko znaleźć samicę). Jeśli chodzi o hodowanie owadożerów z nasion, to jak najbardziej polecam rosiczki, łatwo i szybko można wyhodować swój
  • Odpowiedz
@greenwarrior: no jasne! Przy kilkuletnich konkretnych gatunkach jest tego tyle, że niektórzy dają sobie zamiast cukru do herbaty! A z takich łatwiejszych w uprawie to np średniej wielkości Nepenthes 'Ventrata' po 2 sezonach produkuje tyle cukru, że kilka kropelek z każdej pułapki mu pewnie skapnie i można spróbować
  • Odpowiedz
@Lucider5: purpurowa jak dla mnie jest akurat najbardziej fajna z kapturnic, bo nie traci kapturów na zimę. Zapewnij jej latem dużo słońca i będzie miała piękny krwisty kolor. Jak wejdziesz w link do grupy na Facebooku, którą udostępniłam, to tam jest poradnik do zimowania, polecam ()
  • Odpowiedz
  • 0
@Vic124 czy takie rośliny śmierdzą - tak kminie że zapach gówna może być tym co wabi owady. I drugie pytanie - czy jak Ci jakiś owad wpadnie na chatę to zamiast latać jak głupia z klapkiem to tylko czekasz aż roślinki je zeżrą? Parafrazując czy masz mniej owadów przez to? W szczególności komarów :)
  • Odpowiedz
@Kulavvy: Są mniejsze sztuki, to akurat taka perełka w mojej kolekcji () Młode dzbaneczniki mają zwykle kilkucentymetrowe pułapki
  • Odpowiedz