Wpis z mikrobloga

Cześć, mam nową Kia ProCeed 1.4 benzyna. Jak wygląda sprawa pierwszej wymiany oleju? Pytałem przy odbiorze, powiedzieli że normalnie w okolicach 15k lub po roku, ale jak chce wczesniej to problemu robić nie będą, czyli nic konkretnego nie powiedzieli. W związku z tym kieruję pytanie do najlepszych mechaników, mirków z forum ze śmiesznymi obrazkami. Wymieniać wczesniej czy szkoda czasu? Mam zamiar pojeździć nim przez najbliższe 7-8 lat. W tej chwili nalatane jest już niecałe 7k km czyli mniej więcej połowa dystansu i sie zastanawiam czy latać drugą połowę czy może lepiej wymienić?
#motoryzacja #samochody #mechanikasamochodowa #kia
  • 15
@rzym3k: Z punktu gwarancji po roku. Ale ja pojechałem po 1,5kkm, wymienili, wpisali w książkę. 300zł to niewiele, a wieżę, że pomoże przetrwać dłużej niż czas gwarancji i mniej będą zrysowane tłoki.
@rzym3k: Jeżeli to jest pierwszy olej na którym silnik pracuje po złożeniu, to należy go zmienić jak najszybciej (można nawet po 100km, ale po 1k też). Producent Ci powie, że elementy silnika są wykonane o wiele precyzyjniej niż kiedyś, dlatego nie trzeba ich docierac i tylko stare silniki wymagały dotarcia, ale już nie powie, że te precyzyjniej wykonane elementy są pasowane o wiele ciaśniej, niż kiedyś i mimo wszystko te elementy,
@rzym3k: "Ulubiony" motoryzacyjny youtuber wykopu zrobił kiedyś o tym film: https://www.youtube.com/watch?v=nhxYLPvTQOo
I Coobcio znany spec od Nissanów też o tym pisał: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2068385186511570

Choć pewnie jedynie producent zna skale tego czy pomaga czy nie, bo poza nimi chyba nikt nie kupi kilku silników nie wstawi ich do laboratorium aby przetestować. A mechanicy widząc w oleju nowego samochodu masę opiłków na "chłopski rozum" stwierdzą że silnik nie powinien pracować na takim oleju.
@rzym3k: zmieniaj zmieniaj. Ja zawsze w nowym aucie po 5kkm doradzam zmieniać. Ostatnio to nawet książek nie dają nawet nie wiadomo jaka oliwa jest zalana (castrol,shell,mobil etc.). Co miało się już dotrzeć i odpaść to odpadło i leży w misce dlatego wypada ten olej zmienić. W sam raz przed zimą świeża oliwa się też przyda w autku.