Wpis z mikrobloga

Kate - Edytor tekstu

Kate to szybki i multiplatformowy edytor tekstu rozwijany w ramach projektu KDE.
Wspiera podświetlanie składni dla ponad 300 rodzajów plików.
Umożliwia wyszukiwanie wieloliniowych fraz oraz wyrażeń regularnych.
Możliwe jest otwarcie wielu dokumentów jednocześnie, dzielenie widoku ekranu czy tworzenie sesji dla grup plików.
Wspiera szereg sposobów kodowania znaków takich jak UTF-8 czy UTF-16.
Zdolny jest do obsługi protokołów takich jak HTTP, FTP, SSH czy SMB.
Umożliwia również na otwarcie konsoli 'Konsole'.

Najnowszą wersją programu na tę chwilę jest wersja 19.08.1

Platformy - #windows #macos #linux
Strona z linkiem do pobrania - https://kate-editor.org/get-it/
Instalacja na Ubuntu/Mint - sudo apt install kate
Cena - Całkowicie darmowy - LGPL, GPL - można korzystać za darmo zarówno do użytku osobistego jak i komercyjnego
Obszerną listę programów OpenSource na różne systemy można znaleźć tutaj - https://github.com/qarmin/Rewelacyjne-OpenSource#rewelacyjne-opensource

#opensource #informatyka #technologia #tekst #notatki
#codziennyprogram - tag do obserwowania/czarnolistowania

q.....n - Kate - Edytor tekstu

Kate to szybki i multiplatformowy edytor tekstu roz...

źródło: comment_4NU1x59GLtM2PMaUSfZQZEon34BIsj16.jpg

Pobierz
  • 8
@rzuf22: Prostota i szybkość.
VSCode jest zbudowany na Electronie, czyli w tle działa znaczna część Chromium.
Po otwarciu Kate używa 55 MB ramu a VSCode 145MB(obie wartości oczywiście będą się zwiększać z czasem)

VSCode jest stosowany najczęściej jako IDE, a nie jako edytor tekstu.
Jednak zamiast VSCode polecam w pełni otwarty VSCodium, który jest identyczny jak on, lecz nie zawiera telemetrii Microsoftu
@qarmin: Używałem kiedyś, ale w sumie to taki KWrite, tylko z zakładkami i listą plików. Za mały na IDE i za duży na szybki edytor tekstu.
Dlatego używam KWrite jako notatnika i KDevelop jako IDE.

Najbardziej mi się podoba w KDevelop możliwość podłączenia do CMake lub Makefile, tak że kompilujesz przyciskiem. Do tego ustawiasz jak można uruchomić program i jak uruchomić debuger.
Parsuje komentarze nad deklaracjami funkcji i pól, autouzupełnia wiele
@rzuf22: @qarmin:
dodam jeszcze że Kate może służyć jako bardzo całkiem wygodny prosty edytor do zapytań do relacyjnych baz danych (MySQL/MariaDB, PostgreSQL jak również SQLite).

@Antyradek: z tego co kojarzę to KWrite to takie "wykastrowane" Kate. głównie KWrite zdaje się nie mieć mozliwości pracy na wielu plikach (a przynajmniej tak pamiętam). zdarza mi się używać maszyn o kiepskiej specyfikacji i nie zayuważyłem przewagi KWrite nad Kate jeśli chodzi o