Wpis z mikrobloga

@Iperyt:

To tak jak prosić o źródła naukowe udowadniające, że Spiderman nie istnieje.


@Goglez:

Potwierdza się istnienie, a nie nieistnienie.


Ale zanim zaczniecie tworzyć chybione analogie i powtarzać slogany, to zwrócicie uwagę, że OP nie pytał o istnienie czegokolwiek.

Czy można udowodnić, w rozumieniu towarzyszącemu powszechnemu użyciu tego słowa, że znajomość daty urodzin danej osoby nie pozwala ani przewidzieć tego, co ją spotka, ani cech, które będzie ona posiadać lub
  • Odpowiedz
@homesick_alien: Osoba urodzona dnia X dostaje dany znak zodiaku, który zależy od położenia słońca w danej konstelacji. Podczas, gdy w rzeczywistości danego dnia Słońce mogło nie być w danej konstelacji. Znaków jest 12, Słońce przechodzi przez więcej niż 12 konstelacji w ciągu roku - mamy np. Wężownik, który nie jest znakiem zodiaku. Dalej np. osoba urodzona 10 listopada jest Skorpionem, gdy w rzeczywistości na niebie Słońce znajdowało się z Wadze. Samo
  • Odpowiedz
że OP nie pytał o istnienie czegokolwiek.


@Turysta_Onanista: Bezpośrednio nie. Pośrednio można to potraktować jako prośbę o udowodnienie istnienia/nieistnienia zależności między datą urodzin, a cechami charakteru.
  • Odpowiedz
@homesick_alien: każdy horoskop jest napisany tak, że cokolwiek by sie nie wydarzyło w czyimkolwiek życiu, to powinien z grubsza pasować. Podobnie jest z przepowiedniami nosramadusów itd., To zwykłe miałkie bajeczki o niczym opatulone w płaszczyk wiedzy tajemnej o końca świata.
  • Odpowiedz
  • 0
W liceum mieliśmy tłumaczone na wykładach z astronomi, że znaki zodiaku zostały wytyczne dwa tysiące lat temu, opisując jak niebo w danych miesiącach wygląda. Problem w tym, że przez te dwa tysiące wszystko się przesunelo mniej więcej o miesiąc. Także z punktu widzenia astronomi te znane znaki zodiaku nijak się maja do faktycznego ułożenia gwiazd w danym czasie.
  • Odpowiedz
@homesick_alien: To zrób taki eksperyment myślowy, pozwolę sobie sparafrazować twoje zapytanie:

Poleci mi ktoś źródło naukowe które udowadnia że jednorożce to mit? Jestem bardzo sceptyczny ale gdy zacząłem czytać o jednorożcach i ich charakterystykach to kurczę łapałem się za głowę że coś w tym jest. Potrzebuję być wyprowadzony z błędu, stąd moje pytanie. Zapraszam do dyskusji


Nie znajdziesz nigdy źródła naukowego, które powie Ci, że jednorożców nie ma. Empirycznie można pokazać
  • Odpowiedz
@homesick_alien Horoskopy czy też podobne charakterystyki pisane są w specyficzny ogólny sposób, który można przyporządkowac w zasadzie do każdego człowieka. Źródła nie przytoczę, ale były badania naukowe gdzie kilkaset osób poproszono o stwierdzenie czy dany horoskop jest zgodny z ich opisem/charakterem. 80-90% to potwierdziło, mimo iż wszyscy dostali ten sam opis.

Więcej na ten temat:

https://open.spotify.com/episode/0QGI9MhZR2DmomtOvIp9ch?si=DvMPUQ2QSAmcc8jvdlaR_Q
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@homesick_alien: czytałem gdzieś kiedyś, że wpływ na rozwój charakteru człowieka na czas kiedy się rodzi. Tzn. inaczej się rozwija gdy rodzi się w zimie gdy dni są krótkie i zimę i inaczej w lato. Może to jest jakiś trop.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bimber31: dokładnie coś podobnego słyszałem co pisze kolega @bimber31. Trochę liznąłem temat bo moj wujek w tym nawet mocno siedzial. Jaka jest prawda - nie wiem. Wiem że opis mojego znaku odnosi się do mnie, wiem też że ciężko żeby to była prawda że można sobie od tak wytypować po dacie urodzenia jaki kto jest. Wiem o czym mówisz. Tu nie chodzi o horoskop tylko o tą właśnie sól w
  • Odpowiedz
@caribbean trzeba mieć świadomość, że horoskopy czy podobne wróżby to przede wszystkim biznes. Dowody, że ludzka psychika poniekąd potrzebuje wierzyć w takie przepowiednie są znane od dawna, dlatego wiadomo jakich manipulacji tekstem dokonać, aby ludzie kupowali wróżby i horoskopy, będąc z nich zadowolonymi.

Podcast, który zalinkowalem tłumaczy bardziej wnikliwie podłoża psychiczne wiary w przepowiednie/horoskopy/wróżki itp.
  • Odpowiedz
  • 0
@homesick_alien rozumiem ale na pewno jest jakieś wytłumaczenie tego że od tysięcy lat trwa jakaś wiara w to że układ gwiazd gdy się rodzisz ma wpływ na to jaki masz charakter. niech mnie ktoś sensownie wyprowadzi z błędu

Moze to byc zwiazane w pewnym stopniu z tym ze na przyklad rodzisz sie w lipcu - twoi rodzice byli mlodzi i zrobili cie w sierpniu pod koniec wakacji albo urodziles sie we wrzesniu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bimber31 kurde zawołałem ciebie dwa razy ale nie opa ;d. Tak ale zobacz - co do tego że to biznes to mogę się zgodzić w kwestii głupich horoskopów, wróżb nie wiem kamieni może nawet. Ale to nadawanie ludziom nazw zwierząt ze względu na charakter jest datowane na czasy przed pismem pewnie, jakieś plemiona itp. bo ktoś zabił np. tygrysa ktoś był mądry jak słoń, ktoś zwinny jak jaszczurka ktoś zdradliwy jak wąż
  • Odpowiedz
@Iperyt: Mówisz ze horoskop dla znaków zodiakiem jest tak opisany żeby pasował pod każdego, ale jeśli dostaniesz do przeczytania dane innego znaku to czy faktycznie tak będzie?
Jeśli przebadany grupę 1200 osób, w której będziemy mieli po 100 z każdego znaku i tylko cześć z nich dostanie prawidłowy opis swojego znaku to pytając ich o to czy pasuje lub nie, moglibyśmy wyciągnąć jakieś wnioski.
I to jest coś co można „zbadać”
  • Odpowiedz