Wpis z mikrobloga

Mireczki, jakie najlepsze środowisko programistyczne do szeroko pojętego webdevu? W tym semestrze na studiach na dobre zaczynamy tworzenie stron internetowych, a jestem w tym kompletnie zielony (do tej pory programowaliśmy tylko w C++ i Javie). Moje doświadczenie z webdevem jest obecnie praktycznie zerowe, więc zacznę pewnie od html, css, potem javascript, php, mysql i na końcu jakieś frameworki.
Słyszałem, że Visual Studioe code jest dobre, to prawda?

#programowanie #naukaprogramowania #webdev #php #javascript #css #html
  • 15
@maciorqa: VSCode jest świetne do frontendu (HTML, CSS, JS), co do PHP to lepszym wyborem jest IMHO PhpStorm od JetBrains, jest płatny ale ma studenckie licencje za darmo (przynajmniej można było załatwić jak ja byłem na studiach)
@ECMAlover: IMHO wszystko zależy do czego chcesz go używać. W moim odczuciu JetBrains ma taką wadę, że szybko robi się "ociężały", ma oczywiście dużo fajnych funkcji, ale tak jak pisałem wyżej, dla mnie praca w node/frontend jest dużo przyjemniejsza w VSCode który wydaje się być dużo sprawniejszy, mimo, że jest to praktycznie nieco inny electron :)
@maciorqa do szeroko pojętego webdevu dziś, naucz się angulara albo innego jsowego frameworka. Jeżeli masz background z javie i c++ to już masz dwa języki w którym zrobisz sobie backend. Dodatkowo wszelkiej maści Framework jsowe otwierają Ci drzwi do najszerzej ilości ofert, od front developera po programistę salesforce i mobilnego w PWA.
@maciorqa: Aaa i Evernote do notatek, list, procedur, materiałów. Dashlane do haseł, dostępów, przekazywanych szyfrowanych notatek, szyfrowanych współdzielonych danych wrażliwych, Affinity Designer+Photo do prac graficznych zamiast bulwa wiecznego monopolu Adobe :F
@jeffery vscode to nie IDE. Jak wszystkie takie edytory (sublime, atom, brackets) są przydatne i fajne a przede wszystkim darmowe (poza sublime) :) No ale do normalnej pracy to trochę za biedny. No i trzeba ręcznie dopakować pierdylion wtyczek a jet brains ma wszystko :) To, że jest dość ciężki to fakt, ale coś za coś. Ale w sumie wystarczy 8 ramu, żeby nie odczuć a to przecież chyba minimum u każdego
Na start to wystarczy ci jeden z popularnych edytorów + przeglądarka.
Ja osobiście polecam Atom + rozszerzenia emmet, atom-beautify.
Koniecznie naucz się korzystać z tych rozszerzeń, bo one naprawdę ułatwiają pracę. Wygoogluj sobie ich skróty klawiszowe. Moim zdaniem nie ma sensu na początek czegoś większego, jakiś IDE od JetBrains itp, bo i tak nie będziesz umiał z nich korzystać.
@maciorqa: jak chcesz się zajmować tym na powaznie to tylko IDE od JetBrains. Oczywiście możesz sobie konfigurować jakieś edytory pluginami tak aby je dobrze udawały, ale to bardziej zabawa dla samej zabawy a nie kogoś kogo czas kosztuje konkretne pieniądze. VSCode też jest spoko, chociaż jestem zbyt przyzwyczajony do JetBrains i nie pracowało mi się z nim wygodnie, brakowało sporo ficzurów, no ale przyznaję że to pewnie w dużej mierze kwestia
@maciorqa:

Microsoft Visual Studio jest długo wspieranym IDE, popularny do C++ i C#
Microsoft Visual Studio Code to lekki edytor kodu plus, który wymaga konfiguracji, wtyczek, jest dosyć elastyczny i nie jest ograniczony do kilku języków, to dobry edytor "do wszystkiego"
JetBrains WebStorm do frontendu, PHPStorm do PHP, IntelliJ do Javy głównie, ale po zainstalowaniu wtyczek nadaje się do wielu innych języków

Obecnie to co oferuje Atom, Brackets i Sublime Text
@proweniencja akat to jest z dupy. Też dla tego, że sporo .netowców siadło do angulara i myślą, że VS to najlepsze IDE i VS code ma z nim coś wspólnego. Do frontu używa się WebStorma plus właśnie dywagacje na temat sublime (np właśnie vsc) ale to tylko do szybkiej edycji. Chyba, że nie masz hajsu na ram. A tak poza tym to VIM :*