Wpis z mikrobloga

Hej! Jestem studentem i czy ktoś orientuje się co zrobić by z wypłaty nie pobierano mi składki na ZUS? Pytam, ponieważ niektórzy znajomi z pracy studenci otrzymują wypłatę brutto na rękę. Też tak chcę i pytanie czy jest to możliwe oraz w jaki sposób to uzyskać. Z góry dziękuję za pomoc!
#pracbaza #studbaza #studia #podatki
  • 12
Jak jesteś zlecenie to nie musisz nic płacić (zdrowotne szkoła, a do podatku składasz oświadczenie)
Jeśli chodzi i umowę o pracę to składki ZUS są obowiązkowe
Jestem na umowie zlecenie. Tylko jak zrobić to by być nadal ubezpieczonym? Ziomeczki z pracy są ubezpieczeni a nie pobierają im żadnych składek.
@blumaru sory, nie ogarnąłem tego co napisałeś... :D W jaki sposób zgłosić u pracodawcy, że jestem studentem i nie chce by pracodawca odprowadzał mi składki do ZUS tylko uczelnia?
Jeśli jesteś na umowie zleceniu, to musisz iść do pracodawcy z ważna legitymacja szkolna, ewentualnie ze świstkiem z dziekanatu że się uczysz < dzięki temu nie będziesz płacił zdrowotnego (uczelnia zrobi to za Ciebie) (dzięki temu możesz chodzić do lekarza za darmo #nfz)
- do tego składasz dodatkowe oświadczenie o tym że nie chcesz płacić podatku bo masz mniej niż 26 lat (znajdziesz w internecie wzór)
-skladki ZUS (czyli emerytalne, rentowe,
@blumaru przecież na umowie zlecenie, jeśli jest Twoją jedyną umową i nie jesteś studentem, płaci się normalnie zdrowotne, emerytalne, rentowe, fundusz pracy i fgśp, nie płaci się tylko chorobowego, które można opłacać dobrowolnie. Dlatego na zlecenie nie ma L4.
@blumaru na jakiej podstawie prawnej można zrezygnować z opłat składek do ZUS przy uop? Czy to dotyczy każdego, czy mówisz tylko o sytuacji, kiedy masz status studenta?
@RuszBi co do potwierdzenia statusu studenta to firmy różnie to ogrywają, może być też po prostu Twoje oświadczenie, że jesteś studentem. Niech Ci księgowa powie czego wymaga.