Wpis z mikrobloga

To ja jeszcze z jednym pytaniem na sobotę, chociaż może powinnam w niedzielę xD Otóż:

Jak to jest, że KK stanowczo odcina się od pogaństwa i czczenia różnych bożków, figur, kamieni i drzew i tak dalej, a jednak ma u siebie mnóstwo świętych, do których można się modlić o różne rzeczy? Że już nie wspomnę o modleniu się i pielgrzymowaniu do różnych "matek boskich". Z tego co kojarzę jest tylko jedna Matka Boska, tak? To kim są te inne? Czemu można się do jednej modlić o to, a do drugiej o tamto? Tak, wiem, tłumaczy się to tym, że się modli do jakichś tam "odsłon" Matki Bożej zależnie od tego czego od niej potrzebujemy, ale to przecież jakaś bzdura. Nie można się modlić do tej jednej o wszystkie rzeczy?

Święci Kościoła i różne Matki Boskie to przebrane pogańskie bożki, change my mind.

#religia #wiara #katolicyzm #bekazkatoli
Pobierz
źródło: comment_UxKn1e9CUxEKSZodH6oOhS7IpbAxn890.jpg
  • 23
@whiteglove: oficjalnie to Matka Boska jest jedna, a te wszystkie obrazy to pamiątki po objawieniach i ludzie tam pielgrzymują bo liczą ze im coś bardziej skapnie w takim „świętym” miejscu. Ale nie kazdy o tym wie, ze katolik nie musi wcale w te objawienia wierzyć. Ostatnim objawieniem „obowiązkowym” było zmartwychwstanie Jezusa. Cała reszta to „objawienia prywatne” - jak ktoś chce to wierzy, a jak ktoś nie chce to nie musi, ale
@whiteglove: modli się nie do świętego a za jego pośrednictwem do Boga, taka prośba o wstawienie się za Tobą i niby dany święty jest od danej rzeczy. Nawet w tym wypadku to już naciągane do granic możliwości ale to oficjalna linia kościoła. 95% katolików nie bardzo rozumie swoją religię i traktuje modlitwy jak zaklęcia. Modlitwa o wstawiennictwo świętego w danej sprawie to głupota ale jeszcze nie grzech, modlitwa do świętego to
@whiteglove zadajesz bardzo dobre pytania. Tylko głupcy i ignoranci boją się rozmawiać z kimś kto myśli inaczej.

Do tematu. Z tymi świętymi i Matką Bożą jest prosto bardzo. To znów ludziom potrzebne. Bogu nie. Możesz się modlić do samego Boga i nie musisz szukać pośredników. Bo w Piśmie Świętym jest napisane, że jest tylko jeden pośrednik, Syn Boży. Ale dajmy jakiś przykład. Uwaga, będzie mój autorski (
@whiteglove: trzeba tez pamiętać w jaki sposób katolicyzm zdobywał kolejne „rynki”. Trzeba było zastąpić jedne wierzenia innymi, stad często ma się wrażenie z „pogańskosci” pewnych obrzędów

@NieMamNicDoDodania: ten argument do mnie zupełnie nie przemawia. Bóg jest wielki, nieskończony, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Jestem dla niego najukochańszym dzieckiem (tak się zawsze zaczyna kerygmatyczną ewangelizacje przecież, to jest podstawa jaka powinien mieć kazdy katolik), a On nie chce wysłuchać mnie
@zaba34 a kto powiedział, że nie chce bezpośrednio. Chcę i może. Świeci to jest pomoc dla Ciebie a nie Boga. Możesz, ale nie musisz. Nikt nie zmusza. Kult świętych jest skierowany na Boga, który w ich życiu był autentycznie obecbny. Bóg jest w centrum i koniec.
@zaba34: chce przecież wysłuchać ludzi, tylko ludzie czasem nie chcą tak bezpośrednio walić o co chodzi. Możesz iść bezpośrednio, ale człowiek jest lękliwy, ma bojaźń Bożą; stąd pośrednicy.

Możesz się modlić do samego Boga i nie musisz szukać pośredników
@whiteglove: Do świętych modli się o wstawiennictwo, można ich czcić, ale nie adoruje się ich, bo to byłoby bałwochwalstwo.
Matka Boża jest jedna, ale przypisuje jej się wiele tytułów. Dlatego mówi się MB Częstochowska, MB Królowa Polski itp. ale modlisz się zawsze do tej samej.
@whiteglove: Dziwisz się, że sekta robi ludziom wodę z mózgu, by każdy debilizm przyjmowali ot tak bez pomyślunku, tłumaczyli sobie to jakimiś głupotami lub w ogóle olewali, by się styki nie przegrzały? xD
@whiteglove cały kk to jeden wielki plagiat. Od "podstaw" (ignorowane nawet przez Watykan) po adaptowanie różnych świąt ludowych pod aktualne potrzeby lokalnych oddziałów tej sekty. Wymyślono miliard powodów żeby to jakoś racjonalnie wyglądało ale tak nie wygląda, to ciągle papka dla naiwniaków.

Nie pytaj, nie podważaj bo szkoda Twojej cennej energii na takie bzdury. Jak już sama do tego doszłaś to możesz tylko obserwować z boku tych zagubionych i wystraszonych nieszczęśników.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@whiteglove: odkryłeś prawdę, matka boska to po prostu różne kobiece boginie połączone w jedno. Głównie przerobiony kult matki ziemi, ale nosi również znamiona innych. Święci dla odmiany to nakładki na lokalnych bożków i stworza mniejszej kategorii, z tym że kiedyś lokalne bożątko miało zakres kilku wsi teraz tyczy się czasem konkretnego państwa lub jest wspólne.