Wpis z mikrobloga

No elo, #pytaniedoeksperta - dlaczego Microsoft tak koncertowo #!$%@?ł projekt Windows Phone?

Nie jestem znawcą, ale wiele lat temu przez pewien okres używałem tego systemu (nie tak długo po starcie, jakiś 2011-2012 rok, Nokia Lumia, chyba model 635, taki z niebieskimi plecami) i widziałem w nim sporo zalet.

System miał prosty, kafelkowy interfejs, zupełnie inny od konkurencji, ale jak dla mnie dość fajny i intuicyjny. Do tego niezły pakiet Office, o dziwo przyzwoity IE.

Dlaczego Microsoft tak utrudniał wydawanie na tę platformę aplikacji i prawie w ogóle jej nie rozwijał? Przecież integracja z ekosystemem Windowsa, zwłaszcza Outlookiem i Lynciem (obecnie Skype for Business), na których lata większość korporacji, to byłoby złoto. Gdyby zrobili to chociaż w połowie tak dobrze, jak Apple, to byłaby petarda.

To miało swój potencjał i gdyby rozwijali system mobilny na równi z tym na komputery, to na bank znaleźliby swoją grupę docelową - poza wspomnianymi korpo, również ludzi starszych (mój ojciec do tej pory tęskni za telefonem z WP - miał jakąś nowszą Lumię), dla których te telefony były po prostu łatwe w obsłudze, jak i tych, do których trafiały kafelki i ich estetyka.

Jestem laikiem, więc czy ktoś mógłby mnie oświecić z czego to wynika? Sam po przygodzie z Lumią krótko miałem jakiegoś Samsunga, a potem przesiadłem się na japko, któremu jestem wierny do dziś i chociaż uważam, że WP nie mógł przebić iOS, to przy odpowiednim prowadzeniu mógł być trzecią siłą wśród systemów na smartfony.

#windowsphone #bojowkawindowsphone #android #ios
Pobierz
źródło: comment_lFgt4ijQRayuSnubZGGcdThEOLdB8DjP.jpg
  • 7
@Wariner: szereg złych decyzji, kilka z nich

po pierwsze niska sprzedaż, te telefony nie notowały dobrych wyników;
brak wielu istotnych (kwestia subiektywna dla kogo) aplikacji, w tym snapchata, uboga biblioteka aplikacji;
mała ilość deweloperów aplikacji, powiązane z powyższym;
wkroczyli późno i zbyt lajtowo, brakowało odważnej strategii. nie reagowali na ekspansję Googla i Apple, nawet gdy ci odcinali swoje zasoby od WP;
windows 6,5 który kupił wiele osób nagle się zmienił w
dlaczego Microsoft tak koncertowo #!$%@?ł projekt Windows Phone?


@Wariner: Ograniczał możliwości aplikacji, przez co jakby Snapchat, Facebook, Tinder czy Pokemon Go były na tym systemie nie miałyby żadnego pożytku z użytkownika, to też przeprowadziły całkiem udany bojkot wytykając wszystkie zaniedbania MS, a potem to już z górki
@Wariner: Jak zwykle masa mylnych wniosków i wypowiedzi w stylu własnej teorii/opinii.
W dużym skrócie:
- kilka razy wywracana platforma czyli pisana od nowa z nowymi wytycznymi nawet co do UI, kilka razy wymagająca wręcz przepisania aplikacji WP 7.x -> 8.0 -> na 8.1 też praktycznie od nowa -> W10 Mobile znów trzeba było od nowa pisać apke
- firmy i developerzy już i tak musieli wspierać 2 aplikacje (Android i
Pobierz
źródło: comment_zSqpUAG9Q7rEi320COCSLQErgyDId15f.jpg
@Wariner: do czasu premiery Lumii z serii x50 jakoś to szło, Microsoft miał wyraźne i stabilne trzecie miejsce na rynku (dopiero dzisiaj widać jakie było to, wbrew pozorom, duże osiągnięcie). Natomiast urządzenia z serii x50 były nudne i/lub gówniane w zależności od modelu, W10M był koszmarnie zabugowany i dopiero rok po premierze był używalny, a dodatkowo była jeszcze wielka marketingowa wtopa, kiedy Microsoft początkowo obiecał, że każdy telefon który fabrycznie zaczynał