Wpis z mikrobloga

No dobra, to teraz do zwolenników #zus od dochodu, wysokie #podatki by dowalić #januszebiznesu - pełno takich na wykopie. Mam do Was pytanie. Czy i z czego ZUS mi zapłaci emeryturę, skoro będę płacił np. 5000zł na ZUS, a w pewnych okresach (np. dobry deal handlowy), ZUS mi odciągnie 100k. Czy możesz mi zagwarantować, że ZUS będzie płacił mi po 30 tysięcy złotych emerytury? Czy może motłoch za 30 lat zdecyduje, że każdy będzie miał równą emeryturę bo... "każdy ma ten sam żołądek"? Prawda jest taka, że okradną nas z naszych pieniędzy, by rozdzielić to na nieróbstwo i patologię, po czym system emerytalny i tak upadnie.

Nasz kraj, to #!$%@? złodziejstwo obsrane gównem.

#polska #ekonomia #gospodarka
  • 77
@prohackuser: ja wiem że nie powinno się równać w dół tzn. do bagna, ale wytłumacz mi dlaczego pracownik, specjalista na etacie z pensją 4000 PLN Brutto musi oddawać więcej na ZUS niż przedsiębiorca na działaności? Że niby większe ryzyko albo brak urlopu? Za to można optymalizować koszty czego na etacie już nie zrobię. Żeby nie było to jak piszesz o pensji. Przy pensji 12000 brutto miesięcznie jest różnica rocznie jakieś 56k
@Nie_znany: "Ludzie z etatu się budzą w okolicy 40, że odkladanie 100zł miesięcznie to za mało, żeby mieć z czego żyć na emeryturze i są zdziwieni, że potrzebaby 3/4 pensji oszczędzać. I jest gorzko."

Jestem na etacie - specjalista bez możliwości przejścia na kontrakt. Zarabiając przykładowo 14 000 PLN brutto miesięcznie płacę składek 76 462 PLN rocznie, a na działalności płaciłbym tylko 15 800.

I ty uważasz, że ja nie jestem
@GED_PL: Przy pensji 12000 brutto miesięcznie jest różnica rocznie jakieś 56k PLN.
Już Ci tłumaczę, dlatego, że ten przedsiębiorca jest lepszy. Jest mądrzejszy, nakręca gospodarkę, sprawia, że inni mają pracę. Gość na UOP nie zrobi sobie stanowiska pracy, przedsiębiorca powinien być za to nagradzany.
To dzięki przedsiębiorcom pracownicy mają co jeść, w co się ubrać i gdzie mieszkać.
Bez przedsiębiorców, pracownicy skoczą sobie do gardeł i nastanie dzicz, bo umówmy się,
@prohackuser:

Owszem, są tacy przedsiębiorcy i zgadzam się, że to oni to nakrecają.

Ale niestety ogromna ilość działalności to fikcja i powinny być na etatach - IT (programiści), mendżerowie na kontraktach etc. To nie są żadne firmy, a ich działalnośc to fikcja.

I dlatego PIS (oby ich szlag trafił) uwali tę patologię bez potrzeby testu przedsiębiorcy.
@GED_PL: tylko jak to sprawdzisz? Programiści, spoko... ale ogromna część z nich pisze kod dla wielu firm.
No dobra, zgodzę się, jeśli jebią na etacie po 8h dziennie dla jednego pracodawcy, to faktycznie jest fikcja.
Z kolei test przedsiębiorcy do bzdura. Ja np. wystawiam 2-3 faktury miesięcznie ciągle dla tych samych ludzi z USA.
W myśl chorych założeń PiS, powinienem być etatowcem.

Jak z kolei patrzę na ten ZUS, to wolałbym
@GermanParis: Jeśli to działaność z niskimi dochodami to ich ZUS będzie niższy więc o co płacz? Jeśli mają większe zyski to po prostu będą trochę mniejsze.

PS Mnie grozi usunięcie limitu ZUS więc wolałbym by nic z tego nie ruszali.
@GED_PL: to nie są trochę mniejsze zyski, bo łącznie z podatkiem miałoby wynieść połowę (o ile chcą potraktować DG jak etat), zarobię SAM 100k pln i mam oddać 50k na #!$%@? do państwa? :D

Nie marudziłbym, ale niech będzie górny limit np. 2x ryczałtowy ZUS obecnie i KONIEC.
@prohackuser:
Ten ZUS jest o tyle sprytniejszy od testu przedsiębiorcy, że spora część firm jeśli nie bedzie miała korzyści niższych kosztów w postaci braku składek ZUS to sama zlikwiduje te fikcyjne działalności i wciągnie tych ludzi na etat.

Żeby nie było - ja bym chciał by każdy płacił małe składki i miał emeryturę obywatelską a reszta w swoich rękach.

To co mnie zawsze wkrurzało to narzekanie osób na działalności na ZUS
@GED_PL: nie będziemy mieli takiego samego syfu
bo etatowiec zarobi np. max 6k i zapłaci dużo niższy ZUS niż przedsiębiorca jednoosobowy, który zapłaci 50k od 100k
to jest złodziejstwo w biały dzień, by rozdać tym, którzy umysłowo nie są w stanie więcej zarobić

Pomyśl chłopie, dzisiaj nawet duże salony samochodowe są na JDG, bo spółka jest nieopłacalna.
@GED_PL: troszkę źle mnie zrozumiałeś. Ja nie wierzę w emeryturę od państwa. Dla mnie głupotą jest równanie w dół. Zamiast dać możliwość etatowcom opłacania ryczałtu.

Zgadzam się z Tobą, że można 60tys. odłożyć lepiej i pewniej(!) pod własnym nazwiskiem niż do ZUSu.

Chodzi mi o zasadę, przez chwilę otarłem o rozmowy nt. emerytur i odkładania na nie. Tak jak napisałem, większość nie znaczy, że wszyscy. Są tacy, którzy odkładają i „odkładają”.
ale wytłumacz mi dlaczego pracownik, specjalista na etacie z pensją 4000 PLN Brutto musi oddawać więcej na ZUS niż przedsiębiorca na działaności


@GED_PL:
1. Bo takie są złodziejskie przepisy, że koszty pracy są ogromne i żadna partia nie ma chęci tego poprawić.
2. Często nie ma formalnych przeszkód, żeby specjalista miał B2B. UoP i JDG mają swoje wady i zalety, kwestia preferencji.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@prohackuser: oczywiscie, ze biedni zawsze dostana w dupe, tutaj jeszcze moze straca prace. Nie od dzis socjalizmy nie rozwiazuja problemow biedy, a generuja ja i uderzaja w najbiednienszych.


Z tym "#!$%@?" to bym uwazal - czlowiek jest wygodny, ma tu korzenie itd. Na zachodzie zawsze bedzie obcym.

@Student_AWAS: Dlatego jak te obietnice zaczną wchodzić w życie to wypierdzielam stąd, bo jeszcze nie zdążyłem zapuścić korzeni.
@GED_PL: Będzie znacznie wyższy niż dotychczas.
Efektem takich zmian będzie podniesienie obciążenia podatkowego dla ludzi którzy najbadziej stymulują rozwój gospodarczy. Podniesiona zostanie bariera przejścia z etatu na własną działalność, mniej ludzi się zdecyduje na taki krok - będzie powstawać mniej spółek (które mogę się rozwijać i w przyszłości stawać poważnymi przedsiębiorstwami) . Sytuacja w której staniemy się outsourcingowym centrum Europy się jeszcze pogorszy bo płace pójdą w górę poprzez działanie państwa.