Wpis z mikrobloga

@ZmiksowanaFretka "proste, u góry masz fotografie a na dole grafikę komputerową/fotoszopkę. Zdjęcie powinno być wierną reprezentacją utrwalanego obrazu." Tylko tu jest zasadnicze pytanie co jest ta wierną reprezentacją utrwalonego obrazu. Bo przecież nie będzie to skąpresowany przez automatykę aparatu plik .jpg, wyświetlony na tylnym ekranie aparatu. Plik RAW zawiera cała informacje z sensora ale nie moze być użyty w ramach prezentacji, chociażby na stronie. Trzeba go obrobić i albo dasz to zrobic
@zaklad_weterynarii_spolecznej: no ziomek masz dwie metody w uproszczeniu, albo jedziesz w plener i siedzisz kilka dni, czekasz na idealne światło i pogodę żeby zrobić najpiękniejsze ujęcia albo robisz 10 różnych na szybko, bo się potem obrobi ¯\_(ツ)_/¯

Na profesjonalne konkursy fotograficzne zawsze wysyłasz oryginał. #!$%@? o tym, że sam aparat "obrabia" zdjęcie to tylko głupie wymówki jak dla mnie, bo wiesz doskonale ile kolorów dodałeś od siebie żeby całkowicie zmienić porę
@dqdq1: Każde temperowanie zdjęcia (chociaż by to była nawet tak błaha rzecz jak usunięcie pieprzyka czy zmiana tonacji koloru chmur (jak w tym przypadku) jest manipulacją, ponieważ przedstawia się odbiorcy fałszywy obraz, zmieniony obraz, upiększony/poprawiony, inny od obrazu prawdziwego, który był podczas zrobienia zdjęcia.

Robi się to nagminnie często po to by pokazać siebie jako fotografa doskonałego, który opanował poprawną technikę, warsztat robienia zdjęć, podczas kiedy napirzał na AUTO jak z
Przecież mozesz zrobic piękne ujecie, (czekajac na nie dniami albo i nie), a potem jeszcze wyciągnąć co sie da uzywajac programu do tego przeznaczonego. Po za tym. Kazde ujecie jest w zawarte w pliku RAW. To co widzisz na ekranie to tylko niewielki fragment tego pliku. Wiec możesz ustawiać sie godzinami celując w to by automatyka kamery zadziałała tak jak właśnie chcesz, owszem. Czasem wyjdzie lepiej czasem gorzej, ale zawsze warto spojrzeć
@ZmiksowanaFretka: wszelkie konkursy fotograficzne dopuszczają wywołanie zdjęcia. To jest dopuszczalna forma przetworzenia obrazu. fotomanipulacja ma miejsce gdybys dokleił tam myszkę mikki, dodał chmur itp. Tutaj nic takiego nie miało miejsca. Zwykły wywołany negatyw.

Zauważ ze zachodzące słońce ma inna temperaturę barwna niz na pierwszym zdjęciu (co jest spowodowane interpretacja aparatu łapiącego balans bieli na chmurach) i z tym jak scena wyglądała naprawdę nie ma to za wiele wspólnego.

Zdjęcia obrabiało się
Ogarniasz ze możesz zmienić temperaturę barwna w puszce?


@dqdq1: Mogę, mogę też założyć filtr. Ale mnie właśnie chodzi o to że WIEM że mogę to zrobić na miejscu w aparacie i to robię, bo wiem, podobnie jak sprawić ustawieniami w aparacie żeby zdjęcie nie było przepalone (jak tutaj)

Tylko czy to to samo co robienie serii byle jakich zdjęć i potem siedzenie i obrabianie zdjęć?
@ZmiksowanaFretka: w ogole pomysł ze fotografia ma za zadanie przedstawianie rzeczywistości to jakiś wytwór chorej wyobraźni która nawet nie ogarnia nawet co znaczy słowo „fotografia”.

Bardzo wysoko nad horyzontem, cienie na drodze sa kilka razy dłuższe niż słupki które je rzucają. Osłabiasz mnie typie.

@Namarin: normalna droga zdjęcia to aparat->negatyw->odbitka (camera, negatywem, print)
Powiedzcie jeszcze, że macie ustandaryzowane gałki oczne, siatkówki i połączenia neuronalne do mózgu i widzicie obraz obiektywnie xD.


@azmar: Jeśli sprawi to że poczujesz się lepiej/lepszy to OK. Mam ¯\_(ツ)_/¯
czego nie rozumiecie?


@ZmiksowanaFretka: Wydaje mi się, że Ty nie rozumiesz. Nie ma czegoś takiego jak realistyczne zdjęcie, wszystko to interpretacja. Począwszy od interpretacji danych z matrycy na zadany format obrazu (obróbka). Dalej wyświetlenie tego na ekranie, który narzuca swoją "interpretację" poprzez ograniczenia techniczne, kończąc na subiektywnym odbiorze tego obrazu przez człowieka, gdzie nasz aparat wzroku jest niedoskonały i do tego każdy postrzega kolory nieco inaczej - nawet pora dnia i
bardziej realistyczne

@azmar: ja #!$%@? typie co z tobą nie tak? Zdjęcie może być bardziej realistyczne lub mniej, a nie tylko realistyczne bądź nie. Może być bliskie temu co widziałeś swoimi oczami albo możesz sobie pozmieniać kolory jak ci się podoba, odwrócić i #!$%@?ć, że zrobiłeś super zdjęcie ale ani ja ani jury w żadnym profesjonalnym konkursie tego nie kupi ¯\_(ツ)_/¯

Sztuką jest zrobienie zdjęcia a nie go obrobienie