Wpis z mikrobloga

Dni z maksymalną temperaturą od 30°C dla Krakowa w latach 1961-2018.

W nawiązaniu do tego wpisu @cieliczka przyjrzałem się danym dla Krakowa ze wszystkich dostępnych lat. Wykres z dedykacją dla wszystkich, którzy twierdzą, że kiedyś lata były równie ciepłe, a może i nawet cieplejsze niż obecnie.

Edit: W tym roku (dane do końca czerwca) takich dni już było 10, a dobrze wiemy, że w lipcu też się bez nich nie obyło.

#ciekawostki #klimat #natura #globalneocieplenie #pogoda #krakow #infografika
Matt_888 - Dni z maksymalną temperaturą od 30°C dla Krakowa w latach 1961-2018.

W na...

źródło: comment_wKCfB2n1kykbbj2aEO2odNSFfnosN5hl.jpg

Pobierz
  • 172
@Matt_888: No wiadomo, że rośnie liczba takich dni, tylko teraz pytanie, czy nasze #!$%@? się o każdą tonę wyemitowanego CO2 ma na to jakikolwiek wpływ. A nawet jeśli ma, to reszta świata (poza UE) i tak ma na to całkowicie #!$%@?, więc pozostaje się do tego przyzwyczaić.

Druga sprawa - taki wykres dla samego miasta też wydaje się dość tendencyjny. Miasto takie jak Kraków staje się miastem z betonu, co też
@Dect: Ale ja nie mówię, że GO to efekt miejskiej wyspy ciepła.
Mówię tylko, że ten wykres może być zaszumiony przez miejską wyspę ciepła.

Bo wyobraź sobie taką sytuację - masz taki np. lipiec i każdego dnia lipca jest 31 stopni w Krakowie. Zapisujesz sobie, że tego miesiąca było aż 31 dni z temp. powyżej 30 stopni.
Ja, 25km od Krakowa tez sobie mierzę codziennie temperatuę otoczenia i mam 28 stopni
@r3m0:

Nie ma większej różnicy między stacjami miejskimi i pozamiejskimi. Głównie z tej przyczyny, że większość stacji IMGW nie leży w miastach, tylko poza nimi. Stacja w Rzeszowie leży w Jasionce, stacja w Kielcach leży w Sukowie. Słubice to bardziej Kunowice, niż Słubice.

Nawiasem mówiąc, miejska wyspa ciepła bardzo słabo działa w dzień, a przed południem obserwuje się zjawisko odwrotnej wyspy ciepła. MWC to głównie wieczór i pierwsza cześć nocy.

P.S.
cumulus - @r3m0: 

Nie ma większej różnicy między stacjami miejskimi i pozamiejskim...

źródło: comment_VH9pOUPwzIO1i7io7vJWDTuBgKQuOZMF.jpg

Pobierz
@cumulus: Spoko, ja się ze wszystkim zgadzam :) Fakt, jeśli to Balice to jest to dość daleko od betonowo-asfaltowego centrum.
Po prostu chodziło mi o to, że pokazywanie takich danych na podstawie Krakowa jest moim zdaniem nietrafione. Kraków 40 lat temu a Kraków dziś to całkiem inne miasto, lawinowy wzrost liczby bloków, ulic, samochodów. Porównywanie tego na jednym wykresie jest bez sensu, bo to są dwa różne miasta.

A te dane
@Dect: Zależy co aktualnie chcą pokazać i jacy to są naukowcy :)

Moim zdaniem oba te wykresy są jednak dość różne - o ile dane z Kasprowego pokazują raczej liniowy wzrost średniej tempreatury od 1960 do dziś, o tyle te dane z Krakowa liniowe nie są. Do roku 1980 był nawet spadek liczby dni z temp. powyżej 30 stopni.
O tym właśnie mówię, że dane można sobie dowolnie dobierać pod tezę
@Matt_888: wiek Ziemi szacowany jest na 4,543E9 lat, a wykres przedstawia temperatury z ostatnich ~50. Ponadto ma kształt paraboliczny, z ekstremum w okolicy 1978 roku. Imo mało danych, żeby móc cokolwiek wnioskować. Jeśli miałbym coś wnioskować to powiedziałbym, że pod koniec lat 70-tych coś się #!$%@?ło, że tak zimno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@cumulus: dlaczego mówimy o cyklu Atlantic multidecadal oscillation? I dlaczego przy okazji tego nikt nie wyjaśni że raz mamy fazy chłodne jak na załączonym wykresie, a raz ciepłe. I jaka jest korelacja z temperaturą w Krakowie? Proszę o wskazanie wszystkich czynników mających wpływ na ten wykres ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Hopsiup-siup:

Na ten wykres wpływ mają głównie GO i AMO. Inne czynniki obecnie są pomijalne, ale w latach 60.-80. była jeszcze emisja aerozoli, która spowodowała dodatkowe ochłodzenie.

Co do samego AMO, ono reprezentuje po prostu zmienność temperatury północnego Atlantyku. A czemu nikt tego nie wyjaśni? Otóż wyjaśnia, wystarczy czytać na ten temat. A jaki wpływ ma AMO na temperaturę w Krakowie? Ma pewien wpływ latem, lato w czasie dodatniego AMO jest