Wpis z mikrobloga

Po wczorajszym klepnięciu zerowego PIT'u dla młodych niestety znowu objawiła się równie zerowa wiedzą ekonomiczna Polaków, tym razem młodych.

Otóż NIE, wasza pensja nie wzrośnie o 18%!

Efektywna stawka podatku dochodowego (czyli taka, którą faktycznie płacicie po różnych odliczeniach) to jakieś 7-9% w zdecydowanej większości przypadków.

Ja wiem, że 1/4 Polaków nie płaci żadnych podatków (tak twierdzą w badaniach) no ale ludzie, to są wasze wypracowane pieniądze, weźcie się trochę zorientujecie ( ͡° ʖ̯ ͡°).

#gospodarka #zarobki #pracbaza #podatki #pit #edukacja
  • 19
@PiccoloGrande: masz 18% PIT. Rozumiem, że ludzie rozliczają się wspólnie z małżonkiem, mają ulgi na dzieci itp. i w rezultacie daje to 7-9% PIT. A student bez zobowiązań niby jak ma to przeskoczyć?
@angor86: 7-9% powstaje przede wszystkim w wyniku odliczenia składki zdrowotnej bo duża jej część jest odliczana od podatku. Student zasadniczo tej składki nie płaci, więc ma naliczony większy podatek. A skoro podatek będzie zerowy, no to "odzyska" więcej niż te średnio 7-9%. W skrajnym przypadku student faktycznie dostanie 18% więcej.
@PiccoloGrande: no to o co halo w tym wątku? Piszesz ludziom z "zerową wiedzą ekonomiczną", żeby się tak nie jarali tym zerowym PITem bo efektywna stawka podatkowa to 7-9%, po czym stwierdzasz, że jednak młody człowiek ma całkiem spore szanse na te 18%? I jeszcze piszesz, żeby "się ogarnęli"?
@angor86:

Ja:

W skrajnym przypadku student faktycznie dostanie 18% więcej.


Ty:

stwierdzasz, że jednak młody człowiek ma całkiem spore szanse na te 18%


Nie zauważasz różnicy między "skrajnym przypadkiem", a "całkiem sporymi szansami". Zachęcam do zapoznania się.

Nie masz też pojęcia o liczbach. Podam dane z GUS. W Polsce mamy około 4,5 mln osób w wieku 16-25 (czyli takich, którzy są w grupie zainteresowania). Studentów jest 1,4 mln. Pracuje około 3/4
@PiccoloGrande: problem z twoim wyliczeniem tych 6% jest taki, że specjalnie wybierasz złą grupę osób - w grupie zainteresowania są osoby płacące podatek dochodowy, a nie wszyscy z tego przedziału wiekowego.
Zakładam, że współczynnik aktywności zawodowej jest taki sam co dla grupy 15-24 (nie mam innych danych) i w 2017 wynosił 35%, wtedy liczba osób aktywnych to 1,575 miliona. Korzystając z dalszych twoich wyliczeń wychodzi, że ok. 17% osób może liczyć
ok. 17% osób


@angor86: Spoko, przyjmijmy Twoje "wyliczenie". No to jak, pozostałe 83% jest zdecydowaną większością czy nie?

nie musiałbyś bawić się w takie naciągane dowody


@angor86: Nazywasz dane GUS "naciąganymi"? Niestety musisz się pogodzić z tym, że moje stwierdzenie z pierwszego posta było całkowicie uzasadnione i słuszne. Możesz iść w zaparte jak osioł i sobie tłumaczyć, że 5 na 6 przypadków to jednak nie tak dużo, ale to już