Wpis z mikrobloga

Rosyjskie słowo na dziś: градообразующее предприятие (gradoobrazujuszczeje predprijatie). W wolnym tłumaczeniu: "przedsiębiorstwo, tworzące miasto". Od takich fabryk w Związku Radzieckim powstawały całe miasta. Zakład dawał życie, bo większość mieszkańców znajdowała w nim pracę, a pozostali pracowali w zawodach okołofabrycznych (ktoś musi gotować w stołówce, ktoś musi zajmować się dziećmi robotników, ktoś musi dowieźć ich do pracy).

Kiedy po upadku Związku Radzieckiego takie fabryki bankrutowały, wraz z nimi upadały całe miasta.

Takie jak Czechow na wyspie Sachalin. Widoczne na zdjęciu budynki to ruiny fabryki papieru i celulozy, zbudowanej jeszcze przez Japończyków w 1922 roku, a ostatecznie zamkniętej w 1996. Od czasu upadku zakładu, liczba mieszkańców Czechowa zmniejszyła się trzykrotnie, a miejscowość straciła nawet status miasta. Dzisiaj to jedno z tych postapokaliptycznych miasteczek, gdzie upadło градообразующее предприятие, a wraz z nim - całe życie.

Więcej o Sachalinie i jego kontrastach piszę tutaj, a tutaj jest znalezisko :)

#podrozefilipa -> mój tag
#rosja #ciekawostki #swiat #podroze #urbex #opuszczone #opuszczonemiejsca #podrozujzwykopem #jezykrosyjski
Pobierz ff91 - Rosyjskie słowo na dziś: градообразующее предприятие (gradoobrazujuszczeje pre...
źródło: comment_0rcZZ5aupWJ8uzKW3hrqWv3uqxK5nJJQ.jpg
  • 14
@Gensek: Sołżenicyn opisywał ten fenomen w "Archipelagu GUŁag" - najpierw zakładano obóz pośrodku praktycznie niczego pod względem cywilizacyjnym (gdzie pierwsi więźniowie mieszkali w dziurawych namiotach otoczonych drutem kolczastym), ale w pobliżu albo złóż surowców naturalnych (zwłaszcza w Kazachstanie bądź dalekiej północy jak właśnie Norylsk i Workuta) bądź lasów na wyrąb. Potem obóz przeistaczał się z namiotowego w barakowy, zaś później w okolicy obozu zaczynały powstawać osady i miasta zamieszkałe przez zeków