Wpis z mikrobloga

Siema Mirki i Mirabelki

Mam do zrobienia pewien projekt i liczę, że pomożecie mi stworzyć coś wyjątkowego:

Planuję w najbliższym czasie zrobić dla mojego chrześniaka tzw. kapsułę czasu, czyli zakopać dla niego kilka rzeczy w skrzyni na działce i pozwolić wykopać dopiero na 18 urodziny. Chcę włożyć tam na przykład list z aktualnymi informacjami o świecie plus aktualne gazety ( szukam właśnie np. artykułu, w którym „amerykańscy naukowcy z Polski” przewidują, jak będzie wyglądał świat za 20 lat) jakąś płytę z nagraniami głosów ludzi z jego obecnego otoczenia i ich zdjęciami i pewnie zmontuję jakiś filmik. Myślę, że na płycie będzie też zapisany klucz do jakiejś małej kwoty w BTC – liczę, że po wykopaniu urządzę mu za to imprezę osiemnastkową ;)
Na pewno będzie tam nalewka pigwowa mojej produkcji – sobie z młodym popróbujemy na urodziny :)

Myślę, że jest to też wyjątkowa okazja do zrobienia jakiegoś eksperymentu i chciałbym Was podpytać Mirki i Mirabelki, czy mielibyście może jakiś pomysł, na coś co po prawie dwudziestu latach w ziemi zdoła zaskoczyć chrześniaka :)
Zastanawiałem się np. nad jakąś formą „perpetuum mobile”, które będzie jeszcze wtedy działać i nad zakopaniem np. Big Maca lub biodegradowalnej foliówki, żeby sprawdzić czy przetrwają tak długi czas. A może jakiś chemiczny proces, który da efekty po 20 latach? ( myślę o czymś podobnym do tego, co zrobił pewien nauczyciel, żeby udowodnić swoim uczniom , że smoła jest cieczą [było niedawno na Wykopie])

Byłbym wdzięczny za jakieś pomysły lub rady dotyczące moich pomysłów. Liczę na waszą kreatywność.

Oczywiście OP dostarczy relację z wykopania skrzyni za 18 lat ;)

#wykop #nauka #ciekawostki #technologia (bo „perpetuum mobile” ;) ) #zainteresowania
  • 96
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MPXD: Chyba jednak nie odlatujemy. Porównaj sobie jaki sprzęt był wtedy w sklepach, jak wyglądały oferty i reklamy. Tu nie chodzi o pokazanie: o patrz, to jest szynka, widziałeś kiedyś coś takiego? Tu chodzi o zmianę, o to, że kiedyś była gazetka z promocjami na kaszankę, że telefony wyglądały tak, a telewizory tak. W 2001 Biedronka dopiero zaczynała. Bardzo fajnym wyznacznikiem czasów są też drobne ogłoszenia w gazetach.
  • Odpowiedz
@Kret236: Monety, banknoty, znaczki pocztowe. Znajdź jakieś stare prle, jakieś euro, dolary. Strzelam, że w przyszłości wszystko będzie działało bezgotówkowo. Gazety (różne branże), gazetki marketowe, roczniki statystyczne. Płytę jak nagrasz to najlepiej w kilku kopiach, możesz różnych firm użyć, do tego kopia na jakieś karcie pamięci i pendrivie. Klucz btc najlepiej zapisać też na kartce. Pomyśl też nad śladowymi ilościami innych kryptowalut. Zdjęcia i filmy z okolicy, najbliższych. I jego
  • Odpowiedz
@Kret236: Ja bym wsadził np. konsole PS4 z kultowymi grami na dzisiejsze czasy - np. GTA 5, Wiedźmin 3, The Last of Us itp.
Za 18 lat to pewnie będą klasyki, a może nawet będą działać tak jak Pegazus, który odkopałem ze strychu lata temu ;D
  • Odpowiedz
jak chłopak to może wrzuć jakąś gazetę motoryzacyjną. Zobaczy czym się kiedyś jeździło


@agio2010: Za 18 lat? Tu jest Polska, wystarczy że wyjrzy na ulicę i będzie wiedział. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Chyba jednak nie odlatujemy. Porównaj sobie jaki sprzęt był wtedy w sklepach, jak wyglądały oferty i reklamy. Tu nie chodzi o pokazanie: o patrz, to jest szynka, widziałeś kiedyś coś takiego? Tu chodzi o zmianę, o to, że kiedyś była gazetka z promocjami na kaszankę, że telefony wyglądały tak, a telewizory tak. W 2001 Biedronka dopiero zaczynała. Bardzo fajnym wyznacznikiem czasów są też drobne ogłoszenia w gazetach.


@Polanin: Odlatujecie. Za
  • Odpowiedz
@Halbr: Nie będzie. Już teraz prawie nikt nie kupuje gazet, ale nawet teraz kiedy jeszcze są śmiesznie jest zerknąć na gazetę sprzed 18 lat. Gazety motoryzacyjnej akurat nie proponowałem, bo na nich nie widać zmian.
  • Odpowiedz
konsole PS4 z kultowymi grami na dzisiejsze czasy - np. GTA 5, Wiedźmin 3, The Last of Us itp.


@Novameh: Być może to będą klasyki, ale na razie trochę kosztują. Razem z konsolą to kupa kasy.
  • Odpowiedz
@Kret236: na youtube obejrzyj kanały o preppersach jak zakopywać żywność/artykuły aby przetrwały próbę czasu, mają czasami ciekawe metody. No i jeśli na papierze to laminatem go potraktuj. Wrzuć Nokię 3310 która już dziś jest zabytkiem, albo jeszcze starsze telefony - za 18 lat mogą nieźle stać cenowo. Ale czy nie lepiej elektronikę trzymać w pudle na strychu jako fragment tej kapsuły? A do pudła stworzyć mapę jak do skarbów która
  • Odpowiedz