Wpis z mikrobloga

Siema Mirki i Mirabelki

Mam do zrobienia pewien projekt i liczę, że pomożecie mi stworzyć coś wyjątkowego:

Planuję w najbliższym czasie zrobić dla mojego chrześniaka tzw. kapsułę czasu, czyli zakopać dla niego kilka rzeczy w skrzyni na działce i pozwolić wykopać dopiero na 18 urodziny. Chcę włożyć tam na przykład list z aktualnymi informacjami o świecie plus aktualne gazety ( szukam właśnie np. artykułu, w którym „amerykańscy naukowcy z Polski” przewidują, jak będzie wyglądał świat za 20 lat) jakąś płytę z nagraniami głosów ludzi z jego obecnego otoczenia i ich zdjęciami i pewnie zmontuję jakiś filmik. Myślę, że na płycie będzie też zapisany klucz do jakiejś małej kwoty w BTC – liczę, że po wykopaniu urządzę mu za to imprezę osiemnastkową ;)
Na pewno będzie tam nalewka pigwowa mojej produkcji – sobie z młodym popróbujemy na urodziny :)

Myślę, że jest to też wyjątkowa okazja do zrobienia jakiegoś eksperymentu i chciałbym Was podpytać Mirki i Mirabelki, czy mielibyście może jakiś pomysł, na coś co po prawie dwudziestu latach w ziemi zdoła zaskoczyć chrześniaka :)
Zastanawiałem się np. nad jakąś formą „perpetuum mobile”, które będzie jeszcze wtedy działać i nad zakopaniem np. Big Maca lub biodegradowalnej foliówki, żeby sprawdzić czy przetrwają tak długi czas. A może jakiś chemiczny proces, który da efekty po 20 latach? ( myślę o czymś podobnym do tego, co zrobił pewien nauczyciel, żeby udowodnić swoim uczniom , że smoła jest cieczą [było niedawno na Wykopie])

Byłbym wdzięczny za jakieś pomysły lub rady dotyczące moich pomysłów. Liczę na waszą kreatywność.

Oczywiście OP dostarczy relację z wykopania skrzyni za 18 lat ;)

#wykop #nauka #ciekawostki #technologia (bo „perpetuum mobile” ;) ) #zainteresowania
  • 96
@Kret236: Formaty cyfrowe proponuje raczej na paru nosnikach w paru formatach bo pamieci cyfrowe sa dosc ulotne i napewno pojawia sie bledy po takim czasie, pozatym trzeba pamietac ze niektore standardyszybka odchodza do lamusa przy wspolczesnym rozwoju, nawet taki usb potrzebuje juz kombinowania przez dodawanie dodatkowych lini itp.
@Kret236: ja jestem baba ale chętnie w takiej skrzyni znalazłabym coś mojego-używanego przeze mnie: buciki/czapkę albo smoczek, śliniak lub coś w tym stylu.
Do tego album ze zdjęciami rodziców od czasu ich narodzin, młodości aż do moich narodzin. A nawet jak jest opcja to jakieś zdjęcia dziadków i pradziadków i prapradziadków. W formie klasycznej, papierowej.
Mogłyby też być tam listy od nich do mnie.
@Kret236: Zainspirowałeś mnie, żeby też takie coś zrobić :) Szukałem na allegro tych skrzyni na amunicję i widzę, że już sprzedają je pordzewiałe, więc wątpię żeby one tyle wytrzymaly pod ziemią. Na pewno wytrzymałaby skrzynka aluminiowa, ale one są drogie :( Pomyślałem więc żeby zakopać jakiś duży słoik bo szkło na pewno wytrzyma, tylko zakrętkę czymś zabezpieczyć. Co o tym myślisz?( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SkromnyNick Moja skrzynia będzie dodatkowo owinieta grubą folią i geowlókniną więc raczej nie zgnije/zardzewieje. Myślę że Słoik warto byłoby jakoś dodatkowo zabezpieczyć bo jeśli przez lata wyrośnie w pobliżu drzewo to korzenie sobie ze szkłem poradzą :)
Możesz też włożyć Słoik do skrzyni dla pewności
Ja swoją skrzynię kupiłem bezpośrednio w stacjonarnym sklepie agencji mienia wojskowego. Kosztowała 18zł. Takie sklepy są w każdym większym mieście. Prowadzą też sprzedaż wysyłkową jak coś.