Wpis z mikrobloga

Siema Mirki i Mirabelki

Mam do zrobienia pewien projekt i liczę, że pomożecie mi stworzyć coś wyjątkowego:

Planuję w najbliższym czasie zrobić dla mojego chrześniaka tzw. kapsułę czasu, czyli zakopać dla niego kilka rzeczy w skrzyni na działce i pozwolić wykopać dopiero na 18 urodziny. Chcę włożyć tam na przykład list z aktualnymi informacjami o świecie plus aktualne gazety ( szukam właśnie np. artykułu, w którym „amerykańscy naukowcy z Polski” przewidują, jak będzie wyglądał świat za 20 lat) jakąś płytę z nagraniami głosów ludzi z jego obecnego otoczenia i ich zdjęciami i pewnie zmontuję jakiś filmik. Myślę, że na płycie będzie też zapisany klucz do jakiejś małej kwoty w BTC – liczę, że po wykopaniu urządzę mu za to imprezę osiemnastkową ;)
Na pewno będzie tam nalewka pigwowa mojej produkcji – sobie z młodym popróbujemy na urodziny :)

Myślę, że jest to też wyjątkowa okazja do zrobienia jakiegoś eksperymentu i chciałbym Was podpytać Mirki i Mirabelki, czy mielibyście może jakiś pomysł, na coś co po prawie dwudziestu latach w ziemi zdoła zaskoczyć chrześniaka :)
Zastanawiałem się np. nad jakąś formą „perpetuum mobile”, które będzie jeszcze wtedy działać i nad zakopaniem np. Big Maca lub biodegradowalnej foliówki, żeby sprawdzić czy przetrwają tak długi czas. A może jakiś chemiczny proces, który da efekty po 20 latach? ( myślę o czymś podobnym do tego, co zrobił pewien nauczyciel, żeby udowodnić swoim uczniom , że smoła jest cieczą [było niedawno na Wykopie])

Byłbym wdzięczny za jakieś pomysły lub rady dotyczące moich pomysłów. Liczę na waszą kreatywność.

Oczywiście OP dostarczy relację z wykopania skrzyni za 18 lat ;)

#wykop #nauka #ciekawostki #technologia (bo „perpetuum mobile” ;) ) #zainteresowania
  • 96
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Android
  • 8
Hej
Aż takiego odzewu się nie spodziewałem :)
Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Dane generalnie mogę zapisać na kilku nośnikach, ale szczerze, to nie wierzę żeby pendrive przetrwał. Robiłem wcześniej risercz i wydaje mi się że m-disc da radę.
Gazety na pewno wrzucę. Mój tata długo trzymał w domu takie z początku lat 90tych i miałem niezłą zabawę przeglądając je jak je znalazłem.
Część waszych pomysłów chyba też za daleko zaszła bo moim zamiarem jest pokazać mu jak świat zmienił się od momentu jego urodzin, więc np. wrzucenie Nokii 3310 to przegięcie bo telefony już tak dawno nie wyglądają. Ale może wrzucę mojego nexusa sprzed kilku lat, to będzie mniej więcej miał ogląd na zaawansowanie technologiczne telefonów.
  • Odpowiedz
Ja zamiast samego BTC podzieliłbym zasób na 2 równe części i zakopał: 1)BTC w postaci zapisu na papierze oraz 2)złoto. Ciekawe na czym by lepiej wyszedł. Gdybyś decydował się jeszcze na 2 skrzynkę którą odstanie na 30-stkę to wrzucił bym tam a-----l i kolekcjonerski zestaw broni czarnoprochowej. 18-latkowi jednak żadne z tych raczej nie.
  • Odpowiedz
@Kret236: kiedyś kombinowałem coś takiego, ale płyta CD/dvd/pamięć flash przez ten czas zgubi dane. Poszukaj informacji na temat długotrwałego przechowywania danych na nośnikach cyfrowych, większość po 5 latach nadaje się do śmieci i jest nie do odtworzenia, co dopiero 18 lat zakopane w ziemi.

Są specjalne nośniki z trwałością kilkuset lat ale kosztują też swoje. Najtrwalsze jest oczywiście papier.
  • Odpowiedz
@Kret236: nagraj filmik z udziałem rodziny chrzesniaka (rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie, Ty oczywiscie) niech każdy powie indywidualnie do kamery kilka słów do przyszłego 18latka. Można też nagrać małego jak się uśmiecha np. i patrzy w kamerę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz