Wpis z mikrobloga

No ale czy do tego potrzeba specjalnie studiów?


@Ravick: zgodnie z polskim prawem tak. Zeby byc bibliotekarzem w szkole trzeba skonczyc bibliotekarstwo. Nie wiem jak z pozostalymi bibliotekami.
  • Odpowiedz
Zawsze mnie zastanawiało, po c--j taki kierunek studiów jak bibliotekarstwo?


@Ravick: nie tylko wydawanie książek w bibliotece (jak również katalogowanie i zarządzanie elektronicznymi katalogów i baz danych) czy sprzedaż książek w księgarni, ale również edytorstwo - praca w wydawnictwach. Poza tym bibliotekoznawstwo występuje zazwyczaj wraz z informacją naukową, uczą się tam wyszukiwać i przetwarzać informację, tworzyć z tego bazy danych. Na papierze wygląda to o wiele konkretniej i praktyczniej niż
  • Odpowiedz
@Walther00 często są też brani do IT że względu na potężną dawkę logiki, jaką zaaplikowali im na studiach. Więc gdybym miał do tej branży zatrudnić jakiegoś nawróconego humanistę, to byłby to gość po filozofii.
  • Odpowiedz
@WillyJamess: w ogóle mam taką obserwację, że w firmach na wyższym stanowisku częściej zatrudniają humanistę. Po studiach np. finansowych ludzie często zostają w pracy przy okienku w banku, a human o ile może nie od razu znajdzie pracę to ma w perspektywie ciekawsze stanowisko. Nawet prezes youtuba jest historykiem, a nie informatykiem czy chociażby marketingowcem.

Poza tym studia na humanie dają dobrą podstawę intelektualną do robienia innych rzeczy. W finansach
  • Odpowiedz
@Walther00 To prawda. To może też mieć inne podłoże - ścisłowcy często mają w sobie ten pierwiastek nerda i piwniczaka, a humany to statystycznie większe dynamiczniaki, a co za tym idzie, mają lepsze soft skillsy i potrafią się lepiej ustawić w korpo, bo tutaj zagadają, tutaj hehe pośmieszkują i tak sobie budują reputację i się wspinają wyżej.
  • Odpowiedz
@ahoi: Już widzę jak ludzie po świeżo ukończonym "Doradztwie Politycznym" rozsyłają cv do głównych siedzib PO i PiS i czekają na odpowiedź
  • Odpowiedz
@kinlej: Zdziwiłbyś się, miałem znajomego na pierwszym stopniu takiego g---o kierunku który pracował przy kampanii Clinton. Wybory to też jest dobry biznes ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 57
@ahoi: @Ravick: @Walther00: @WillyJamess: dla mnie ten post, to kolejny przykład wykopowego zaścianka gdzie siedzi gość z piwem przed monitorem i tylko śmieszkuje "hehehe, debile". Bo technologia i informatyka to przyszłość. A reszta jest nic nie warta.

Ja się ogółem zgadzam z tym, że współcześnie na studia humanistyczne idzie ZA DUŻO ludzi i przez to ich poziom także traci na wartości, to jest ogólny problem. Osobiście natomiast kończę po 5 latach socjologię. Nigdy nie narzekałem na to, że "olaboga nie będę zarabiał kokosów chlip chlip" bo poza parciem na mitycznego programistę 15k ludzie mają też jednak swoje zainteresowania, pasje i gdybym miał ponownie wybrać kierunek studiów cofając się wstecz nie wybrałbym nic innego. Ponadto perspektywy na pracę mam całkiem ciekawe.

Ludzie zdziwiliby się gdzie odnajdują się socjolodzy. Są nawet w sektorze bankowym, czy też sektorze prawnym - wystarczy poczytać oficjalne badania i dane na ten temat. Socjologia to też może być praca w różnych instytutach badawczych, więc można nabyć nawet twardych kompetencji dotyczących tworzenia narzędzi - które zwykle ludziom kojarzą się z ankietą internetową na 10 pytań i myślą, że to socjologia. Można nauczyć się nawet programów stosowanych przez profesjonalne firmy np. SPSS, Atlas T. I. Oh tak, nikt pewnie o tym nawet nie słyszał? Oczywiście pracę można znaleźć także w sektorze zajmującym się szeroko pojętym rynkiem pracy: tutaj można pójść w twardy HR (prawo pracy etc) albo miękki HR - który NIE ogranicza się tylko do dzwonienia niemiłych bab w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej, tylko obejmuje na przykład cały szereg spraw związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi firmy. A że branża ta wciąż mocno się rozwija, to znaczy że
  • Odpowiedz
@sidhellfire: Częściowo się zgodzę, rzeczywiście poprawnego katalogowania książek i informacji o rynku wydawniczym - na potrzeby pracy w jakiejś regionalnej bibliotece spokojnie można by się uczyć w technikum
  • Odpowiedz