Wpis z mikrobloga

#finanse #ekonomia #inwestycje

Ciekaw jestem predykcji wykopowych ekspertów, więc pytam:

Załóżmy, że mam oszczędności w gotówce na poziomie 20-40 tys. zł.
Co warto z tym zrobić i dlaczego jeśli nie planuję tego wydać przez najbliższe 5 lat.
W pytaniu o walutę proszę o dopisanie w komentarzu jaką i dlaczego akurat tą ;)

Dziękuję.

W co włożyć 20-40 tys. zł oszczędności

  • włóż na lokatę do banku 16.3% (26)
  • obligacje Skarbu Państwa 10.6% (17)
  • kupuj walutę (jaką?) 3.8% (6)
  • kupuj dobra luksusowe (jakie?) 1.9% (3)
  • kup małą nieruchomość rolną 12.5% (20)
  • wkład własny w drugie mieszkanie na kredyt 42.5% (68)
  • inne (jakie?) 12.5% (20)

Oddanych głosów: 160

  • 50
@staryhaliny: jakiś biznes raczej... przy obecnym ujemnym przyroście naturalnym nieruchomości tracą sens... chyba, że mocno okazyjnie z rynku wtórnego (lepsze lokalizacje, lepsza jakość wykonania niż nowych budynków budowanych z byle czego).. a jak nie to hmm... jakiś biznes delikatny - byle prowadzony z sercem.. lub ziemia

- lokata nie ścignie inflacji
- obligacje - podobnie średnio z naszą ukrytą mocną inflacją
- waluta - hmm... nie wiem... JPY, może coś powiązanego
@staryhaliny: 20-40k wkładu na mieszkanie? xD To ja na mieszkanie za 200k miałem 60k wkładu własnego a i tak dałbym więcej jakbym akurat nie musiał wydać gdzieś indziej.

Takie pieniądze to można kisić w skarpecie, chyba że te 500zl w skali roku, w najlepszym wypadku, ma uratować ci życie.
Rozważ fundusz inwestycyjny


@DeoLawson: Mam od kilku lat i czy to zrównoważone czy bardziej agresywne to wszystkie od lat są w okolicach zera albo na minusie :/ Oczywiście mówimy o polskich funduszach.

Takie pieniądze to można kisić w skarpecie,


@Hatespinner: Chodzi o to właśnie, że kwota nie jest na tyle duża żeby pchać w nieruchomości bezpośrednio, a z drugiej strony taka raczej realna na oszczędności przeciętnego Kowalskiego. I co, ma
@staryhaliny

Są dwa podstawowe pytania:
1) Jak dużo chcesz czasu poświęcić na zarządzanie tymi środkami?
2) Jakie ryzyko akceptujesz?

Wkład własny i dobra luksusowe według mnie raczej nie wchodzą w grę. Być może giełda, ale to zależy od twojej wiedzy/czasu oraz poziomu awersji do ryzyka. Jak nie chcesz się martwić tymi środkami i wolisz bezpieczeństwo to zainteresuj się tematem długoterminowych obligacji skarbowych ze stopą procentową indeksowaną inflacją.
@staryhaliny: imo mieszkanie, są coraz droższe i nic nie zapowiada, żeby się to zmieniło


@hayogi: w krótkim terminie raczej się jednak zapowiada.

Znajomy garaże na wynajem kupuje. Większość ludzi wynajmuje garaże po 200-300 zł, on kupuje i wystawia za 500 zł/miesiąc i w ciągu paru tygodni ktoś się znajduje. W Krakowie, w raczej tańszej niż droższej okolicy. 10x lepszy interes niż mieszkania.