Wpis z mikrobloga

Jagielnik na SerioSerio

Nie mam sztywnego przepisu, będziecie mogli sami poeksperymentować ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie ma łatwo!
Wyszło długaśnie, przez te nawoływania i powiadomienia czułam presję (). Sorry za ewentualne błędy stylistyczne - umęczonam.

SPÓD
Największe pole do improwizacji, często robię z tego co mam akurat na stanie.
Przykłady (porcja na duże tortownice 26 cm / 2 mniejsze 20 cm):
* 150 g wiórków, 50 g zmielonego siemienia, 100 ml mleka kokosowego, syrop z daktyli/agawy, kakao,
* 300 g namoczonych daktyli + 200 g płatków (owsiane/jaglane), 150 g wiórków, 2-3 łyżki kakao, 2-3 łyżki oleju kokosowego płynnego,
* 1 cup pestek słonecznika, 2 c wiórków kokosowych, łyżka cynamonu/kakao, dowolna gęsta konfitura,
* 250 g namoczonych daktyli, 200 g słonecznika, 200 g wiórków kokosowych, 1 łyżka oleju kokosowego.

Można pogoglować więcej:)

Do pieczonych sprawdza się też patent ze zmiksowaniem ciastek np. owsianych z 2/3 łyżkami płynnego oleju kokosowego.

Polecam najpierw przygotować suche składniki (poważyć, zmielić wiórki, płatki itp.), wymieszać je wszystkie razem łyżką i potem stopniowo dodawać „lepiszcze”, które akurat wybraliśmy (syropy, dżemy, zblendowane daktyle). Ugniatać, aż powstanie zwarta, ale plastyczna kula - nie może też się kleić za bardzo ¯\_(ツ)_/¯

Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, nie smarować tłuszczem! W tym przepisie tylko dno, boków nie trzeba. Najlepiej w ten sposób, by zablokować papier https://inspirujacacodziennosc.blogspot.com/2013/01/przygotuj-forme-w-mig.html

Najważniejsze - w wegańskich ciastach nienawidzę za grubych spodów, o zgrozo często w restauracjach robią je byle jak i walą 1-2 cm, bo się nie chce cienko wykleić A potem żuj 200g daktyli per porcja, koszmar. Pół cm maksymalnie Ja najpierw kruszę masę w palcach, rozsypuję po spodzie, wklepuję łapkami, potem metalową łyżką jeżdżę, aż będzie równo i gładko, (!) spód musi przylegać do boku metalowego rantu. Trochę zabawy, ale potem i smakuje i wygląda zacnie, w moich wcześniejszych wpisach na zdjęciach widać, że mam jakiś spodowy fetysz - równo być musi.

Jak zostaje nadmiar, to nie problem, można sobie zrobić „kulki mocy”, dodać bakalie, orzechy, obtoczyć w kakao/wiórkach, poformować, włożyć ofoliowane do lodówki i masz batony ala Anna Lewandowska za grosze. W zamrażarce możesz trzymać i trzymać.

Wylepioną tortownicę włożyć do lodówki na czas przygotowania masy.

MASA
Ilość zależy od rozmiaru tortownicy, na zdjęciu jest 20 cm, więc mała, przy 25-26 cm, spokojnie możecie podwoić porcję.
Banalnie proste - 150 g suchej kaszy jaglanej (wcześniej podprażyć lekko, nie spalić oczywiście) gotujemy na spokojnie z roślinnymi „mlekami” w ilości około 600-700ml w sumie - koniecznie puszka pełnotłustego (min. 17%) mleka kokosowego (400 ml) plus wedle gustu dolać inny napój (np. sojowy, ryżowy, można zrobić też wszystko na kokosowym ) do podanej ilości wraz z wybranym słodzidłem - u mnie erytrytol około 100g (syrop z agawy, zwykły cukier, trzcinowy wedle gustu).

Mieszać od czasu do czasu, jeżeli trzeba, dolać napoju roślinnego, gotować aż kasza będzie miękka (u mnie zazwyczaj na luzie 20-25 min).
Po ugotowaniu, na ciepło blendujemy bardzo dokładnie masę, dolewając kolejną porcję napoju (około 1 cup).

Teraz można bawić się smakami - jedna (wtedy od razu można gotwać kaszę np. z masłem) albo kilka warstw poziomych, do pionowych potrzebne są ranty o różnych średnicach.

Bananowy uzyskałam poprzez zblendowanie masy ze zmielonymi na mąkę chipsami bananowymi (plus szczypta kurkumy dla koloru).
Orzechowy - zblendowanie z masłem orzechowym do smaku.
Wanilia? Dodać ziarna/pastę/aromat.
Bounty? Dorzucić niezmielone wiórki kokosowe.
Kakao - wiadomo

Wstawić do nagrzanego (!) piekarnika (180) na 15 - 20 minut w zależności od rozmiaru. Może się wydawać, że jagielnik „popłynie”, ale nie trzymać dłużej, ma stężeć w lodówce.

DEKOR
Po wystudzeniu i leżakowaniu w lodówce (najlepiej na noc, min. 10h, na luzie dłużej) można coś pokombinować z wierzchem i dekorem. Kilka pomysłów:
* klasyczna polewa czekoladowa - czekolada roztopiona w kąpieli wodnej z napojem roślinnym,
* „karmel” daktylowy - http://wegepedia.pl/karmel-z-daktyli/, czyli namoczone wcześniej daktyle, zblendowane z ulubionym masłem orzechowym, ja lubię dodać kapkę napoju np. sojowego , można dodać kakao do smaku albo zrobić mix,
* cieciorella - https://ervegan.com/2015/03/cieciorella-slodki-czekoladoway-krem-z-ciecierzycy/ ,
* frużelina owocowa z agarem/pektyną.

Posmarować wierzch, przed zdjęciem rantu koniecznie przejechać czymś cienkim po nim od wewnętrznej strony, inaczej może coś się do metalu przyczepić i będzie smuteczek. Dekor - orzechy, chipsy koko/banan, prażone wiórki kokosowe, co tam macie.

Finito. Polecam przepisy Weganon, erVegan, Jadłonomia, MniuMniu, wegepedia.
http://weganon.pl/2016/10/jak-robic-weganskie-bezglutenowe-tarty.html
http://weganon.pl/2016/02/jak-robic-weganskie-ciasta-2.html

Mam nadzieję, że ktoś coś z tego stworzy!

@kamilek98PL @Jaww @xbix @mateusz-zahorski @deflegmator @kamciu1 @souriss @ambasador_przegrywu @apelujeorozum @Kolejna_roz0wa @pablirvo @Morguliusz @agaja @moxie @geralt101@cerastes @Heibonna @ArniHell @MrsHyde @Lehu31 @kubelek_klasik @MattMan @dwuwarstwowy @comer123 @kjeller @resuf @lukas2401 @Twinkle @Antycjuszka @Beryl_88 @darvd29 @POL94 @matildah
serioserio - Jagielnik na SerioSerio

Nie mam sztywnego przepisu, będziecie mogli s...

źródło: comment_ShzE2YTLdpwBATRsjWOV2y58tqmjRvci.jpg

Pobierz
  • 15
@serioserio: wygląda cudownie, ale jak zobaczyłam powtarzającego kokosa to mnie odrzuciło. Nienawidzę kokosów, musiałabym je zamienić na coś innego, ale wtedy wyszłoby inne ciasto ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@moxie dokładnie, ranty różnych rozmiarów, układam na spodzie, lekko dociskam i wypełniam na jednakową wysokość, rękaw cukierniczy pomocny przy tych zewnętrznych. potem delikatnie wyciągasz, masy się nie zmieszają, bo mają taką samą gęstość. można kupić specjalne wkłady https://youtu.be/ujg6jpff9_w ale to bez sensu jak masz np. tortownicę małą, dużą i jakieś foremki do wykrawania. ta mini na środku jest np. formowania ryżu lol. takim sposobem można piec też ciekawe biszkopty
serioserio - @moxie dokładnie, ranty różnych rozmiarów, układam na spodzie, lekko doc...

źródło: comment_MjVh71v1IlYnJLqGSCRh1ENNWJZ0PVhr.jpg

Pobierz