Wpis z mikrobloga

Dostałem prośbę, żeby przygotować zadanie rekrutacyjne dla kandydatów na stanowiska analityka.

W sumie zadanie już przygotowane -- surowe dane, specyfikacja instalacji i kilka metryk, które trzeba z nich wyciągnąć w korelacji do wymogów technicznych instalacji -- mniej sprawdza znajomość Excela, bardziej umiejętność logicznego myślenia, opracowania podejścia oraz sprawdza, czy kandydat jak ma niejasne polecenie dopyta, o co dokładnie chodzi -- celowo jedno z poleceń jest napisane tak, że ciężko zrozumieć, co właściwie trzeba zrobić.

Zastanawiam się jeszcze, czy nie rozpuchnać pliku z danymi do 1,5 miliona wierszy i nie zapisać jako .csv -- i zobaczyć jak sobie z tym kandydaci poradzą -- czy podzielą na 2 pliki, użyją PQ czy może zapytają o jakieś inne narzędzie do analizy niż Excel.
Co o takim utrudnieniu myślicie?

#excel #analizadanych
  • 22
@Polinik: Nie znam się, ale myślę, że niepotrzebne "utrudnienie" sprawdza tylko jedną techniczną cechę którą mogą się dowiedzieć (jak nie wiedzą) szybko i zawsze będą już wiedzieć.

Sprawdzanie logiki jak najbardziej
O to czy ktoś dopyta, zajebiste w swojej wredności ;) (problem wielu ludzi, jest to, że nie pytają tylko milczą i ni chu chu, wolą nie zrobić niż zapytać
@dedronek:
Nie mamy Calca. ¯\_(ツ)_/¯
Podzielenie chyba od razu zasugeruje konieczność wczytania ich do jakiegoś modelu danych.
A jeden duży plik ponad limit wierszy -- może zrobić error "ale jak to???"? :D
@LowcaG:

O to czy ktoś dopyta, zajebiste w swojej wredności ;) (problem wielu ludzi, jest to, że nie pytają tylko milczą i ni chu chu, wolą nie zrobić niż zapytać

O to to -- od analityka oczekujemy, że naprawdę zrozumie zadanie, zanim weźmie się za robotę i poświęci parę godzin. Bo jak sobie coś na pałę założy -- to może jednak źle założyć i tylko zmarnuje czas.

Nie znam się, ale
PQ


@Polinik: z PQ jest taki problem że występuje dopiero od 2016 jako wbudowane narzędzie, na prywatnych kompach ludzie mają często i 2007 (bo łatwo spiracić)

Tak z ciekawości - podrzuciłbyś to zadanie? Nie szukam nowej pracy ale zawsze chcialem zobaczyc co trzeba umić jako analityk
@Uri_:
Nie chce mi się anonimizować danych -- więc opiszę co w nich jest.
To odczyty ze skanera wolumetrycznego na wejściu do magazynu -- waga, wymiary, marka towaru, ean, ilość kartonów tego eana, plus jakieś niepotrzebne w zadaniu dane typu ilości w kartonie, dostawca, itp.
Do tego specyfikacja jednego z magazynów -- jakie wymiary i wagi muszą mieć kartony tam magazynowane -- trzeba sobie tą info znaleźć.

Policzyć, ile % kartonów
Nic fancy, żadnych dzikich abstrakcyjnych absurdów, jak te zadania na uczelnię co tu czasami lądują -- sam robiłem tą analizę na poważnie w listopadzie. ¯_(ツ)_/¯

Trochę z tabel przestawnych, parę funkcji logicznych, średnia ważona.


@Polinik: (nie jestem z branży) i poważnie to robią ludzie? (w sensie analitycy w excelach)

Myślałem, że od takich rzeczy są już gotowe infromatyczne machinerie :)
Potem jakaś optymalizacja wypełnienia, kosztów wszystkiego.
problem wielu ludzi, jest to, że nie pytają tylko milczą i ni chu chu, wolą nie zrobić niż zapytać


@Polinik
Kilku naprawdę dobrych można przez przypadek odsiać, jak wspomniał @LowcaG:, na Twoim miejscu zastanowiłbym się również nad tym
@LowcaG:
Jak to jest jednorazowa analiza przekrojowa przez cały rok potrzebna ten jeden raz -- to nikt nie będzie szył raportu w BI. Więc tak -- też robią. Odpękanie tego na szybko w Excelu zajmie mniej czasu niż napisanie algorytmu tej "informatycznej machinerii".

Poza tym -- to zadanie, żeby zobaczyć, czy gość umie w analitykę a nie żeby uzyskać konkretny wynik.

@YellowPinker:
Trudno, jakieś kryteria rekrutacji trzeba przyjąć. Zresztą --
Poza tym -- to zadanie, żeby zobaczyć, czy gość umie w analitykę a nie żeby uzyskać konkretny wynik.


@Polinik: jasne jasne to rozumiem.

Jak to jest jednorazowa analiza przekrojowa przez cały rok potrzebna ten jeden raz -- to nikt nie będzie szył raportu w BI. Więc tak -- też robią. Odpękanie tego na szybko w Excelu zajmie mniej czasu niż napisanie algorytmu tej "informatycznej machinerii".


@Polinik: a no tak to
na szybko w Excelu


@Polinik: Wydaje mi się, że osobiście jestem zbyt cienki aby takiemu zadaniu podołać pod presją czasu i w stresujących warunkach interview, (na szczęście nie muszę ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Czasami łapię się, że przy modelowaniu robię całkiem zgrabne wygibasy po stronie SQL, wykładam się na dosyć prostym DAX, a tak naprawdę można to okiełznać na szybcika po prostu w Excelu.
Tak jak mówisz:
Tak jak mówisz: najczęściej słaby plan przy podejściu do zadania, zanim cokolwiek zacznie się robić.


@YellowPinker:
Amerykanie mówią na to, że należy znaleźć czas na naostrzenie piły.
A u nas to ma formę żartu, że taki #!$%@?, że nie ma kiedy taczki załadować.
@YellowPinker: No backstory jest takie, że jak chcesz ściąć duuuże drzewo na już teraz, zaraz, natychmiast a masz tępą piłę -- to musisz znaleźć czas, żeby ją naostrzyć (mimo, że jest ciśnienie, żeby teraz, zaraz, natychmiast zabrać się za ścinanie), bo inaczej to się #!$%@? a nie zetniesz.
mniej sprawdza znajomość Excela, bardziej umiejętność logicznego myślenia, opracowania podejścia oraz sprawdza, czy kandydat jak ma niejasne polecenie dopyta


@Polinik: Czy czas jest limitowany? Jak wygląda stanowisko pracy? (wersja Excela, PQ/PP rozumiem są dostępne?)
Jestem samoukiem i mam swoje nawyki i własny 'comfort zone' w PowerPivot - ale tylko dlatego że resztę modeluję w SQL.
PQ znam choć nie lubię (vs PP), jednak zasadnicze pytanie odnośnie Twojego testu: czy rozważając rozwiązanie
@YellowPinker:
No jest limitowany, z godzina na to będzie.
Zwykła salka konferencyjna, laptop i myszka.
Excel 2016, da się bez PQ, póki co nie dałem większej ilości rekordów.

Co do rozwiązań - dziękuję, miło mi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Polinik: bardzo kiepskie zadanie, bo:
-sprawdza tylko jedną umiejętność
-pewnie test będzie na jakimś laptopie rzęchu i każdy kandydat zmarnuje drogocenny czas na głupie ładowanie pliku, czyli wymienicie powiedzmy 5 minut na odpowiedź tak/nie -> czy umie jakoś podzielić plik
-co w poważnych firmach się raczej nie zdarza, bo jak dane nie mieszczą się do Excela, to ma się jakieś inne narzędzie - i nie dziaduje się w Excelu. Wiem wiem,