Wpis z mikrobloga

#domnaplycie s01e03 - XPS.

Kolejny etap za mną. Robota lekka i przyjemna, ale materiał drogi :/
Najpierw poszła pierwsza warstwa XPS 10cm bez pośrednio na piach, następnie „burty” o grubości 10cm i klejona na piankę kolejna warstwa. Prace na pewno ułatwiło sumienne zrobienie szalunki z płyty. W sumie w planach po zalaniu jest rozszalowanie i odklejenie jeszcze 5cm na burtach. Jak pisałem praca lekka, chociaż cięcie xpsa do najlżejszych nie należy. Najlepiej idzie piłką z dużym „szrankiem”, fajnie żeby była tez nieco grubsza co ułatwia proste cięcie. Świetnie spisała się piłka do podcinania gałęzi. No dobra, jak to wyglada finansowo:
- XPS 91 paczek po 2.77m2 - 0,277m3 co dało łącznie 10k pln.
- pianka do styroduru, 16 sztuk po 30pln - co dało łącznie 480pln.

Wydano w tym odcinku 10 480 złotych, co łącznie daje 14 615 polskich nowych złotych.
Teraz dwu dniowa przerwa technologiczna. Czekam na folie, uparłem się żeby była w jednym kawałku - 12x16m. Plan jest żeby przed świetami zalać płytę.

#budownictwo #budujzwykopem #budowadomu
dzazzio - #domnaplycie s01e03 - XPS.

Kolejny etap za mną. Robota lekka i przyjemna, ...

źródło: comment_r7oMaayr6ytQ2lwUtttGO9vKv2JVvBVy.jpg

Pobierz
  • 11
@viruzzet: pewnie drożej. Ile dokładnie to nie wiem bo od początku chciałem robić na płycie. Tradycyjny fundament dla tej chałupy to - 70m bierzących fundamentu to jakieś 15m3 betonu, bloczka betonowego z 500 sztuk (doliczyć robotę murarza), piach na zasyp, chudy beton tez coś około 15m3. Styropian 20 pod wylewkę. Tutaj mam wszystko to za jednym zamachem zrobione, bez większej filozofi własnymi siłami. Jakbym się decydował na klasyczny fundament to na
@viruzzet: @dzazzio: płyta eliminuje problem ewentualnego nierównego osiadania fundamentów względem siebie i powoduje tez lepsza izolacje od podłoża - nie będzie takich strat ciepła ;) Ostatnio gościu na studiach mówił, żeby przemyśleć jej budowę zamiast np. rekuperatora, bo tez ogranicza straty ciepła, a biorąc pod uwagę koszty serwisowania to rekuperator może się nigdy nie zwrócić ;)
@ThorPL: wydaje mi się ze coś tamtego ciepła odzyska. Nie jak w broszurach 40% oszczędności na ogrzewaniu. Ale z 5-8% może by się uzbierało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dzazzio: w prawdzie nie budowałem całego domu, ale rozbudowuję obecny o powierzchnię większą niż pierwotny budynek, stąd zupełnie inna bajka, muszę się dostosowywać do budynku, projekt oczywiście custom, bo żeby było ciekawiej to obecny dom ma przyłączony dom na drugiej działce po granicy działki :) - łatwo nie jest :)

Ale ja nie o tym, decyzja o płycie świetna, tak jak wspomniałeś za i przeciw też mnóstwo. Jaką grubość płyty przewidujesz,
@dzazzio: odzyskać coś tam odzyska, ale żeby to była wybitna inwestycja to nie powiem :) jak się w perspektywie -nastu lat zwróci to będzie dobrze.
Inna sprawa, że sam zamontuję WM z reku ale z zupełnie innych powodów niż większość broszurek zawiera ;)
@dasistfubar: Twój wykładowca ma błędne pojecie, albo za bardzo nasłuchał się marketingowców.
Rekuperator i wentylacja mechaniczna to przede wszystkim komfort i brak potrzeby wietrzenia mieszkania.
Dobrze wykonany zapewni Ci świeże powietrze bez zaduchu przez cały czas, w dodatku bez mocnego wychładzania domu.
@eXtreme_ten_drugi: grubosc to 2x10 xps i 20 beton, na to docelowo styropian pod posadzki i podłogówkę (4-5cm z „cyckami” do montażu przewodów do podłogówki +6-7cm samej wylewki). Łącznie będzie ~52cm na gotowo. Głębiej nie mogłem operować bo spad na działce to 60cm na 16 metrach. W najniższym punkcie będę ponad gruntem 30cm. Oczywiście później jakiś drenaż i obsypanie wszystkiego na około.