Wpis z mikrobloga

Pamiętacie te teksty katolików, którzy używają cytatów Jahwe jako argument za tym że homoseksualizm jest zły i jaka jest ich reakcja na cytaty Jahwe pochwalające niewolnictwo? Zawsze jest odpowiedź typu:
- Jesteś idiotą
- Jesteś ateistą i nie rozumiesz
- A Rzymianie też mieli niewolników(parę dni temu czytałem ten argument na wykopie na serio xD)
- To metafora, Bóg tak naprawdę chciał dobrze

Teraz znalazłem pochwałę niewolnictwa z dokładnie tej samej księgi w której potępia się homoseksualizm. Zgadnijcie teraz które jest metaforą a które jest przestrogą przed złem. xD Typowe, wybiórcze traktowanie Biblii - tam gdzie nie da się czegoś logicznie/moralnie usprawiedliwić to jest to przemilczane.

Przed tym fragmentem o niewolnictwie wobec obcych ludów, nasz miłosierny semicki bożek potępia posiadanie izraelskich niewolników. Kolejny dowód na to, że to nie jest żaden prawdziwy Bóg, tylko bóstwo przeznaczone dla żydów i pochwała czystek etnicznych.

#bekazkatoli #katolicyzm #chrzescijanstwo #religia #4konserwy #neuropa
MichalLachim - Pamiętacie te teksty katolików, którzy używają cytatów Jahwe jako argu...

źródło: comment_V4kMteO9pmoZdxUAUyjqh9JJlPSdWOg5.jpg

Pobierz
  • 72
  • Odpowiedz
W dalszym ciągu myślę, że ważny jest kontekst historyczny. W obliczu realiów, Tora chyba jako jedyne pismo penalizowało niewolnictwo, które było zjawiskiem powszechnym i "naturalnym" dla społeczeństw w tamtym okresie.


@tomasz-tomasik-710: O żadnym penalizowaniu nie było mowy. I niezależnie od kontekstu historycznego, nie da się ukryć, że Bóg ustalił inne zasady dla niewolników z narodu wybranego (automatyczne zwolnienie ze służby po 6 latach bez wykupu), i niewolników-pogan (służba na zawsze lub
  • Odpowiedz
@MichalLachim: przecież ta książka jest tak #!$%@? niespójna ze nie wiem jakie siano trzeba mieć w głowie żeby traktować jak jako życiowy drogowskaz. A od katoli cytujących Biblię którzy uzywaja ją jako argument w dyskusji można dostać raka.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@MichalLachim: W księdze kapłańskiej dwukrotnie jest mowa o zakazie golenia

Kpł 19 27
Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody.

Kpł 21 5
Nie będą sobie strzygli głowy do skóry, nie będą golili krajów brody, nie będą nacinali swojego ciała.

To drugie jest wyszczególnione, że dotyczy kapłanów.

Teraz już wiecie skąd pejsy u Żydów. I dlaczego w ogóle rabini, kapłani prawosławni czy Muzułmanie
  • Odpowiedz
Ad. 1 Prosiłem o fragment pochwalający niewolnictwo.
Ad. 2 Mówiła o surowej karze dla pana który zabija niewolnika. W Rzymie pierwsze regulacje pojawiły się dopiero za czasów Hadriana, a do tego czasu mordowano niewolników masowo.
Ad. 3 Skoro wspomniałeś o talmudzie. W księgarni kupisz tylko ładnie wyredagowane wersje pozbawione cukierków takich jak: Choschen Ham. (425,5), Zohar (1,25b), Abhodah Zarah (26b, Tosephoth), Ibid (147,5) i wiele wiele innych...
  • Odpowiedz
@MichalLachim: zawsze mnie śmieszy, jak katolicy stają na głowie, aby bronić Biblię xD. Wybiórczość to zdecydowanie najzabawniejsza cecha. Beka z tego, że przez 2 tysiące lat tłumaczeń i poprawiania zrobili takiego gniota, że muszą powstawać specjalne kierunki w seminariach, aby móc bronić tej spójności. Niech powiedzą, że mają tajemniczy rękopis Wojtyły, napisany pod wpływem ducha świętego, który poprawia najbardziej gówniane fragmenty. Po kilku latach ludzie i tak zapomnieliby o takim
  • Odpowiedz
mi się nawet nie chce tłumaczyć takich rzeczy


@Aldarith: Obawiam się że jako Chrześcijanin masz obowiązek z nami dyskutować na te tematy. Bardzo mnie bawią argumenty że to Stary Testament i to nieaktualne - nawet jeżeli, to nie przeszkadza wam że to nadal jedyny obraz Boga jaki macie? Bóg rządził ludźmi i rozkazywał jak zdegenerowany potwór, ale potem Jezus powiedział że to prawo już zostało wypełnione i od teraz będzie super,
  • Odpowiedz
Ja to wiem, tylko wytłumacz mi, dlaczego chrześcijanie, którzy właśnie powinni odrzucić Stary Testament dla Nowego Testamentu tego nie robią?


@MichalLachim: Zrobili to chrześcijańscy heretycy: marcjonici, gnostycy, katarowie. Główny nurt chrześcijański nigdy nie wyrzekł się ST. Jahwe jest w nim bogiem starego jak i nowego testamentu. Inaczej sekty chrześcijańskie te uważały boga ST za złego demiurga podczas gdy bóg NT uznawany był za boga miłosiernego.
  • Odpowiedz
Nie wydaje wam się że prawdziwa historia jest taka, że Jezus to po prostu ktoś kto uznał że czas zmienić potworny kodeks Izraelitów na coś znacznie bardziej ludzkiego, ale brandował to jako następny etap istniejącej religii tak, żeby mieć jakiekolwiek szanse na akceptację bez wywoływania całkowitej rewolucji religijnej? Przyznasz że ta teoria wydaje się znacznie bardziej prawdopodobna


@Wap30: Teoria, że Jezus był tylko hochsztaplerem nowa nie jest i zwolenników pewnie ma
  • Odpowiedz
@MichalLachim: Bzdura. Nie przyszedł zmienić prawo, tylko uzupełnić.

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia
  • Odpowiedz
@AmateurHardcore: nic bardziej mylnego, wszystko co usiągnęła zachodnia cywilizacja zrobiła to wbrew chrześcijaństwu.

Weźmy sobie wszystkie prawa człowieka (notabene oprotestowane przez kościół): równość wobec prawa, wolność słowa itd. To nie istniało w momencie gdy kościół katolicki miał monopol na władzę.

Co dało nam chrześcijaństwo? Najdłuższy okres stagnacji w dziejach, zniszczony dorobek antyku plus kilka generycznych budowli.

Porównaj sobie budowle antyku, wspaniałe akwedukty, mosty mające kilkadziesiąt metrów wysokości, drogi. Czy w średniowieczu
  • Odpowiedz
@dqdq1 nie możemy tak generalizować, dorobek antyku jest niepodważalny, tak jak również nie można przekreślać znaczenia etyki chrześcijańskiej dla kształtowania się późniejszego społeczeństwa i kultury zachodu.
Czy zatem mitologia antyczna jest w 100% spójna? Nie, jednak również obecnie możemy zauważyć jej elementy w różnych przejawach życia.
  • Odpowiedz
@biliard: Nie umiemy interpretować co? To Jezus jest wypełnieniem prawa i sprawiedliwością. Fragment, że nasza sprawiedliwość nie może być mniejszs od sprawiedliwości faryzeuszów, nie oznacza, że jak będziesz dobrze czynić, wejdziesz do nieba. To herezja :)
  • Odpowiedz