Wpis z mikrobloga

Witam #programista15k #programowanie #emigracja !
Nastał ten "szczęśliwy" moment w którym danina zaczyna mnie bardzo mocno skłaniać w kierunku myślenia o emigracji bądź szukania optymalizacji podatkowych. Prowadzę jednoosobową działalność w PL, od czerwca wchodzę na duży ZUS, zarobki miesięczne ~21-22k. Stąd kilka pytań:
Co wrzucacie w koszta? (aktualnie samochód, czasem coś z elektroniki, choć np. telewizora bałem się wziąć na fakturę)
Gdzie prowadzicie działalność/stosujecie jakieś optymalizacje podatkowe?
Może jakieś ogólne porady, nie jestem dobry w #biznes
  • 23
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wolak88: leasing, jakieś szkolenia, konferencje, trochę sprzętu który mi służy do działalnosci. Liniowka jest OK, nie mam potrzeby ciśniecia podatków jeszcze bardziej. Tym bardziej że to i tak duży bonus w porównaniu do drugiego progu który by normalnie wskoczył na UOP
  • Odpowiedz
@wolak88: internet, telefon, 20% opłat za mieszkanie (bo tam mam zarejestrowaną DG), biorę często FV za taxi, bilet miesięczny, różne zakupy (ostatnio rower, elektronika, raz na jakiś czas środki do czyszczenia mieszkania)

TV bym się nie bał. Zależy czym się zajmujesz, ale zawsze można sprawdzać poprawność wyświetlania strony www na ekranie telewizora.
  • Odpowiedz
@budyn: jeszcze jak klient z np. USA, gdzie nie ma VATu to już jest w ogóle bajka, 19% PIT, miedziaki na ZUS (przy 22k nawet duży ZUS to miedziaki) i elo, tylko fajnie co jakiś czas wystawić FV polskiej firmie żeby sobie VAT z kosztów odebrać zamiast się bujać ze zwrotem ze skarbówki

@Priya, opłaca ci się mieszkanie rozliczać? mi wyszło na +/- zero po doliczeniu wyższego podatku od nieruchomości
  • Odpowiedz
  • 1
@wolak88 ja wrzucałem do firmy swój sprzęt który już wcześniej miałem (przynajmniej dochodowkę mogłem zbić). Telewizor ciężko chyba że nie za duży to można pod monitor podpiąć. Telefon, tablet, jak masz żonę to kup jej android / iPhone żeby były 2 różne to pod testowanie aplikacji przechodzi. Gdzieś czytałem że na upartego oczyszczacz powietrza można spróbować bo podobno są badania że lepiej się pracuje jak jest czyste powietrze :D
Samochód to zdecydowanie
  • Odpowiedz
@Priya: Internet odliczam tak czy inaczej (chociażbym w lepiance w lesie mieszkał to internet do pracy mieć muszę), a PIT z 20% opłat to dla mnie dalej +/- zero ale okej

@jaketu: meh, tablet (do czytania dokumentacji, nie zamierzam na niego nic w życiu napisać) i oczyszczacz powietrza (stoi ~metr od mojego miejsca pracy) wrzuciłem w koszty bez jakichś dylematów (księgowa approves)

co do auta to jeszcze wszystkie kwitki za
  • Odpowiedz
Internet odliczam tak czy inaczej (chociażbym w lepiance w lesie mieszkał to internet do pracy mieć muszę)


@wsciekly_buddysta: AFAIK mogą się do tego przyczepić, że odliczasz w 100% FV za internet zarejestrowany poza miejscem Twojej DG
  • Odpowiedz
@wolak88: Tak tylko podpowiem: jeśli DG masz zarejestrowaną w jednym miejscu, a Twój główny kontrahent znajduje się daleko od miejsca siedziby działalności, to koszty wynajmu mieszkania wrzucasz w koszta. Oczywiście trzeba wówczas zaznaczyć, że kontrahent wymaga częstej obecności w swojej siedzibie, a ty bez tego mieszkania byś go stracił. Ja mam taką sytuację przy odległości 400 km, natomiast wiem że są ludzie, którzy robią to samo mając zaledwie 40 km różnicy.
  • Odpowiedz
@wolak88 na fakturze tylko model tv a w razie kontroli na telewizorze karteczka "monitor". Nikt Ci nie udowodni, że nie korzystasz z tego jak z monitora lub nie testujesz funkcji smartTV ( ͡º ͜ʖ͡º)
Faktura za bilety lotnicze/pociąg oraz nocleg (ważne aby na fakturze za nocleg nie było wpisu, że z wyżywieniem ale to zawsze idzie się dogadać z ludźmi, nawet za granicą) - oczywiście na krótkie
  • Odpowiedz