Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #webdev #pytanie

Mireczki, nie znam się na programowaniu ale chce zacząć się znać. Jakie frazy wpisywać na stackoverflow jeśli chce zbudować stronkę która będzie zaczytywac pliki txt i jpg z serwera i tworzyć na ich podstawie posty/wpisy na stronce ? Czy jest to bezpieczne (nie zamierzam stawiać jakichś cms, bo jeszcze nie ten poziom) i czy robi się to ajaxem czy phpem (Ew. Czym lepiej ?)

chce mieć stronkę gdzie chcąc dodać nowy wpis, wrzucam txt i jpg o tej samej nazwie na ftpa do odpowiedniego katalogu i po odświeżeniu stronka wyświetla mi elegancko content ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 16
Jakie frazy wpisywać na stackoverflow


@uwielbiamnalesniki: zmień dilera...

... informacji. SO to konkretnie wyspecyfikowane problemy, i nawet nie próbuj pytać tam "jak zacząć" jeśli nie chcesz żeby Twoje pytanie od razu tam "zakopano".

Raczej znajdź jakiś tutorial pewnie do PHP, bo hostingów będziesz miał z tym od wuja, i jakiś projekt gdzie pobiera się listę plików z katalogu i drukuje na stronie, jeśli nie masz IQ poniżej średniej to spokojnie ruszysz
Czy jest to bezpieczne


@uwielbiamnalesniki: to zależy jak to zrobisz, ale zważywszy na nieznajomość programowania - najprawdopodobniej nie jest bezpieczne.

nie zamierzam stawiać jakichś cms, bo jeszcze nie ten poziom

postawienie jakiegoś wordpressa, drupala itp nie wymaga znajomości programowania a obsługa jest przewidziana dla nie-programistów.
Natomiast pisanie wlasnego cmsa, zwłaszcza jeśli nie jesteś doświadczonym zespołem programistycznym, ma mniej więcej taki sam sens, jak napisanie do tego projektu wlasnego systemu operacyjnego i
@ppawel: nie chodziło mi o dodawanie nowego wpisu na SO - źle sformułowałem pytanie, chodziło mi „pod jakimi frazami szukać wpisów z SO na google, żeby dokopać się do tego co chce” za resztę info dzięki. Na gicie już wrzucałem jakies #!$%@? w html+css ale nigdy nie zaglebialem się w php, probowalem bawić się w pobieranie danych z beerapi ale nigdy z plików na serwerze i nie wiem czym to sie
@uwielbiamnalesniki: oczywiście, że będzie to "lamerskie" bo:
- nie korzystasz z bazy danych
- nie korzystasz z frameworków
- nie wystawiasz żadnego API
- nie łączysz dziesiątek mikroserwisów
- robisz to w PHP
- zrobienie pierwszej wersji zajmie to kilka minut używając https://secure.php.net/manual/en/function.scandir.php i http://php.net/manual/en/function.file-get-contents.php
- jak masz jakiś hosting z obsługą PHP to wypuszczenie tego na "produkcję" to też kwestia paru chwil


Oczywiście to powyżej z przymrożeniem oka. Technologię dobieramy