Wpis z mikrobloga

Mirki, pytanie jest do bardziej obeznanych w temacie banków. Mam na koncie w moim banku korony norweskie. Nie jest to gigantyczna kwota, bo jakieś raptem 30 tys. NOK. Ale są. Oczywiście mogę je wymienić na złotówki i mieć równowartość w PLN. Ale nie chcę.

Po prostu potrzebuję koron norweskich w gotówce - chcę pojechać na urlop do Norwegii i kasa się przyda nie tylko na koncie do płacenia kartą, ale w kieszeni też się przyda. Jeśli więc zrobię operację NOK -> PLN - wypłata z bankomatu -> kantor -> kupno NOK, to oczywiście będę dość konkretnie stratny.

Mój bank nie pozwala wypłacać NOKów w żadnej postaci. Użyłem Google'a i znalazłem konta walutowe w NOK prowadzone przez mBank, Alior i Santander. Zadzwoniłem na infolinię, uzyskałem informację, że żaden z tych banków nie umożliwia wypłaty koron norweskich w gotówce. Fakt, że 2 z 3 konsultantów sprawiało wrażenie raczej kiepsko zorientowanych, bo najwyraźniej trudne pytanie zadałem :)

No żesz #!$%@?.

Pora więc na pytanie: czy istnieje jakikolwiek bank w Polsce, który pozwala wypłacać korony norweskie z konta? Rozumiem to w ten sposób, że idę do banku i zakładam konto walutowe, przelewam swoje NOKi na to właśnie konto, a następnie idę do oddziału i proszę o wypłatę gotówki. Wydaje mi się to dość logiczne - tyle, że nie znalazłem banku, który coś takiego umożliwia. Jeśli nie bank, to może jakaś inna opcja? Jakiś kantor internetowy, typu cinkciarz, czy coś?

Ostatecznie mogę pojechać z kartą do Norwegii i tam wypłacić na miejscu z bankomatu. Ale wolałbym mieć już gotówkę w Polsce. Na wszelki wypadek. Wiecie, kartę zgubię, PIN nie zadziała, prowizja się okaże ekstremalna, bankomatu nie będzie w okolicy i tak dalej.I będę w ciemnej dupie. Wiem z praktyki ;)

HELP!

  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kasztan00: revolut to wirtualna karta do płacenia w necie, omija niekorzystny spread na przewalutowaniu, prowizje są śmiesznie małe, kursy dobre. Do tego jest fizyczny plastik z czipem który pozwala płacić za granicą obcą walutą wymienioną z dobrym kursem z Polisz peelen czy kilkudziesięciu innych walut.
No i karta Visa, więc contactless wchodzi niczym posmarowany ebin, ale nie wiem jak z bankomatami (tzn czy one czytają czy płaczą, że karta nie z
@buczubuczu:

Przeczytałem, to jednak za bardzo mi się nie przyda. Karta do mojego rachunku jest bez prowizji przy płaceniu (w tej samej walucie oczywiście) i w większości bankomatów za granicą mam darmowe wypłaty. Chodzi mi tylko o możliwość wypłacenia gotówki w tych cholernych koronach :)
@kasztan00: Tak jak poprzednicy pisali, revolut. Samo posiadanie konta nic nie kosztuje a zamówienie plastiku to chyba 10zł. Spready bardzo niskie. Mam i zachwalam. Jak masz kartę do norweskiego konta to kosztuje Cię to minimum 250-300nok rocznie.
@mucher:

Byłem tam 10 razy albo i więcej. W miastach owszem, gotówka niepotrzebna. Ale wyjedź gdzieś poza uczęszczany szlak turystyczny, to się okazuje, że kartą czasami dużo nie zdziałasz.

Na przykład bywają kempingi, na które sobie możesz normalnie wjechać i się rozłożyć nawet jeśli nikogo nie ma w recepcji, wisi kartka typu "miłego pobytu, wrzuć pieniądze do skrzynki jak będziesz wyjeżdżał". No i co, mam odegrać janusza z Polski, który ucieknie