Wpis z mikrobloga

500553 - tyle wersów liczy "Manas", kirgiski epos narodowy, jeden z najobszerniejszych poematów na świecie. Dla porównania: "Pan Tadeusz" składa się z zaledwie 9721 wersów.

Istnieją ludzie, którzy znają jego treść... na pamięć ( ) To tak zwani manasczy - zawodowi opowiadacze, przez wieki będący jedynym źródłem przekazywania treści poematu. W 1995 Kirgistan świętował tysiąclecie powstania "Manasa", podczas gdy pierwsza spisana wersja eposu powstała dopiero pod koniec XVIII wieku.

"Manasowi" poświęcona jest osobna dyscyplina naukowa, zwana "manasoznawstwem". O znaczeniu eposu i jego opowiadaczy dla kultury kirgiskiej świadczy też fakt, że jeden z najsłynniejszych
manasczy_, Sajakbaj Karałajew, znalazł się na pięćsetsomowym banknocie. Oraz na zdjęciu obok ;)

Ten wyblakły portret Karajałewa widnieje na murze opuszczonego ośrodka rozwoju myśli i świadomości narodowej. To w ogóle bardzo ciekawe miejsce - marzenie miejscowego oligarchy, które miało wydać na świat laureatów nagrody Nobla. Zdjęcia stamtąd i cała historia do przeczytania tutaj :)

#podrozefilipa -> mój tag

#podroze #ciekawostki #swiat #opuszczone #urbex #literatura #ksiazki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne
ff91 - 500553 - tyle wersów liczy "Manas", kirgiski epos narodowy, jeden z najobszern...

źródło: comment_a6vdrAKFiPvcpoiTeIOC2v7sNlrGLGfb.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ff_91: no obok Kadży-Saj na wzgórzu są ruiny potężnego kompleksu turystycznego. Domki, basen, jadalnia. Wszystko wyposażone i porzucone. Wchodzi się przez dziurę w płocie. Wszystkiego pilnuje jeden starszy pan.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ffp_91: poszukam. Ale jeśli byłeś to musiałeś widzieć długie schody przez całe wzgórze w kierunku jeziora, patrząc że strony jeziora widać zabudowania. Poszedłem kompletnie nie wiedząc co to. Wiem, że później czytałem o tym na jakimś zagranicznym blogu.
  • Odpowiedz
@ff_91: A jak ktoś opowiada z pamięci to słowo w słowo, czy po prostu leci znaczeniowo, opowiadając w sumie tę samą historię ale niejako własnymi słowami?
  • Odpowiedz
@seses: to się wkręca bardziej niż melodyjka na infolinii urzędu, na której spędziłem dzisiaj 72 minuty O.o BTW mój ostatni tak plusowany wpis na wypoku był właśnie na motywach El Dupy, ten zespół mnie chyba prześladuje ;)
  • Odpowiedz