Wpis z mikrobloga

Ktoś z obecnych tutaj ma #dron #dji #spark ? Ciekawi mnie kilka rzeczy:
1. Korzystając z aparatury faktycznie jest zasięg 2km? Zdaję sobie sprawę że te 2km to będzie raczej na otwartym terenie itd, ale ogólnie czy mogę polecieć np. 1km dalej, mieć obraz video cały czas i wrócić?
2. Czy mogę zaprojektować trasę aby dron przez te 10-15min lotu poleciał np. na odległość 3km i wrócił? Pomijam kwestię baterii czy wytrzyma czy nie, ale ogólnie czy da się zaprojektować trasę aby sam poleciał i wrócił?
3. Kiedyś przeczytałem na jakimś kanale, że dron ten miał problem z tym, że czasem się wyłączał czy gubił zasięgu i głupiał czy coś takiego. Czy zostało to już naprawione?
4. Gdybyście mieli go kupować po raz drugi to kupilibyście? Czy coś innego w tej kasie jest dobrego (powiedzmy do 2k)?
#drony
  • 11
@loginek0
Nie mam sparka ale tego co wiem:
1. Zasięg na otwartej 2km tylko z FCC mode. Patrz YouTube.
2. Spark nie obsługuje waypoints chyba że przez zewnętrzną aplikacje (litchi czy jakoś tak)
3. Poszukaj informacji o CE i FCC
@loginek0 Z odblokowanym FCC latałem na razie maksymalnie na odległość ok 200 m i było ok. Na CE już po 120 m obraz się przycinał. Ten teoretyczny zasięg 2 km to wg. mnie zasięg transmisji do sterowania, a nie video.
@loginek0 Wydaje mi się, że tak, ale nigdy nie próbowałem, więc musiałby się wypowiedzieć ktoś z większym doświadczeniem. Jedynie, jak obraz się zacinał, dronem można było dalej sterować, ale nie wiem co by było, jakby całkowicie przetrwało video.
@loginek0 tak, ale to nie będzie tak że tracisz wizję a dron leci sam 1km dalej, najczęściej po utracie podglądu pada też zasięg sterowania i telemetria a wtedy dron zrobi RTH o ile tak jest ustawiony.
@loginek0: ja na fcc latałem na jakieś 750 metrów i rwało już wizje. Sporym problemen jest bateria bo to bardziej 12 a nie 15 minut Mavic air latałem na tą samą odległość bez FCC.
Co do punktu 3, faktycznie problem uciekającego sparka czasem występuje. Warto sprawdzać indeks Kp i nie latać powyżej 5 bo dokładność GPS jest wtedy dużo bardziej podatna na błędy. Należy też pamiętać, że profil wiatru na wysokości
@loginek0 mam sparka i musze powiedziec ze to wybredny sprzet jest. (wczesniej miałem Parrot Bebop2 z aparatura DIY i odległosci 2km byly norma)
po 1 musisz zrobic FCC (czyli oszukac drona ze nie jestes w Europie, robi sie to raz) w przeciwnym wypadku zasieg jest prawie zaden.
to nie koniec problemow, mimo FCC dobrze latac podlaczajac telefon z kontrolerem przez kabel OTG, i oczywiscie w moim przypadku to pasmo kłopotów (nie kazdy
@loginek0:
1. W trybie FCC ja odleciałem najdalej 1 km, ale sygnał był bardzo dobry i można było uzyskać więcej. Rekord w pionie to 500 m, ale aplikacja nie pozwoli wznieść się wyżej.
Zanim kupisz drona upewnij się, że obecnie jest możliwość oszukania aplikacji i włączenia trybu FCC. Miesiąc / dwa temu ktoś pisał tutaj, że DJI zablokowało możliwość przełączenia CE (dziadostwo) -> FCC przy pomocy aplikacji do oszukiwania pozycji GPS.