Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NacpanaKislem: nie wybuchnie, właśnie obawiam się że może nic się nie stać. Jak ja mam własny zakwas to dokarmiam go co pieczenie, czyli średnio raz na tydzień. Podobno 2 tyg bez dokarmiania i zdycha i trzeba zrobić nowy.
Zakwas do żurku jest szczelnie zamknięty i ma dość długi termin, wiec bakterie mogą być martwe. Wiec decyzja należy do Ciebie, ale ja balabym się ze tylko mąkę zmarnuje :-/
Jak zależy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NacpanaKislem: czasami można znaleźć na sklepowych półkach zakwas w proszku. A zakwas jest po to by się wydzielił CO2, więc dobrze by było gdybyś dodała proszku do pieczenia lub drożdży.

Ale nie wiem jak to będzie smakowało z zakwasem do żurka ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MrPrezes96: @kodul5827: @Anoia: W skład takiego zakwasu wchodzi woda i mąka żytnia więc w sumie to samo co do takiego zwykłego? Narazie wymieszalam z 150g mąki. Rozumiem, że po jakimś czasie powinno urosnąć a jak nie urośnie to do wywalenia?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MrPrezes96: No właśnie i tak muszę to później wymieszać z większą ilością mąki i wody więc narazie jest w misce (ʘʘ) Może puścić mu muzykę klasyczną, szybciej urośnie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Narazie wymieszalam z 150g mąki.


@NacpanaKislem: Czyli zrobiłaś tzw. zaczyn, przynajmniej moja babcia tak to nazywała :) Do formy na końcu się kładzie, dokładnie ;) Skład zakwasu jest oczywiście taki sam (woda+mąka), ale nie mam pewności czy w takim zakwasie z żurku są żywe bakterie. O to chodziło mi w 1. komentarzu. Jeśli tak, to zaczyn zacznie pracować i po jakimś czasie urośnie, powstanie też lekki, charakterystyczny zapach.
Z suszonym
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Anoia: @MrPrezes96: @kodul5827: @PanNocebo: Nie wiem czy kogokolwiek to interesuje ale ciasto uroslo i robią się bąbelki (ʘʘ) więc chyba żyje!
Btw stanie się coś jak zaczyn będzie stał długo? Tzn do jutra wieczorem? Czy lepiej już dzisiaj pod wieczór wymieszać z resztą składników? Jutro wyjeżdżam i nie będę mogła nic zrobić wcześniej niż 20 :P
  • Odpowiedz
@NacpanaKislem: It's alive!!!
Kurcze, nie wiem czy taka ilość czasu nie zaszkodzi :/ Najczęściej zaczyn zostawia się na kilka godzin, w jakimś przepisie widziałam 16 h. Ale >24 to nie wiem.
Jak są bąbelki to spróbuj dziś wieczorem.
  • Odpowiedz
@NacpanaKislem: Oj nie, chleb już szybciej rośnie, dużo szybciej niż zaczyn. U mnie od 1,5 do 4 godzin, w zależności od użytej mąki, temperatury w kuchni i jego humoru ;) No i od proporcji- ile zaczynu na ile ciasta właściwego (wiesz o co chodzi), czyli de facto od przepisu. Jeśli robisz wg jakiegoś przepisu to się go trzymaj :)
A jak będzie rósł na zakwasie z żurku to cholera wie
  • Odpowiedz