Wpis z mikrobloga

  • 1
@Variv: tego wymagał honor - żebyś wiedział. Wymagania pozamerytoryczne wobec kadry urzędniczej II RP były naprawdę solidne.

Zresztą upadek tych standardów pokazuje też twój kpiarski komentarz.
  • Odpowiedz
  • 1
@motaboy No były solidne. Wiadomo honor jest potrzebny jak się tworzy obozy dla przeciwników politycznych albo ucieka z kraju bo wojna wybuchła.

Mój komentarz miał pokazać raczej, że niezależnie co by ten wojewoda zrobił i tak by stanowiska nie utrzymał. Taki tragizm. Bo wydarzyło się coś na co nie miał wpływu i cokolwiek by zrobił to by było źle i wojewoda już by nie był. Pokazuje to trochę iluzoryczność naszego wpływu
  • Odpowiedz
@motaboy: Jednym z powodów, że pomogliśmy Anglii i Francji i zgodziliśmy się na realizację planu pt. "Hitler zamiast Francji atakuję Polskę" było właśnie to, że Polacy byli (a właściwie to uważali się) za honorowych i w te tony uderzali Anglicy i Francuzi, przekonując nas, że jeżeli weźmiemy atak na siebie, to Francja i Anglia będzie miała trochę więcej czasu na ogarnięcie się i błyskawiczne zniszczenie Niemiec.

A o honorowości to
  • Odpowiedz
@mateoaka: Sojusz z Niemcami został de facto wypowiedziany przez Polskę i też jestem zdania Mackiewicza a za nim Ziemkiewicza i Zychowicza, że "należało z Niemcami".

Inna sprawa, że kiedy już rozkręcono antyniemiecką histerię, to raczej nie było odwrotu. W 38 i 39 to już było trochę tak, jakby dziś powiedzieć ludziom "idziemy z rosjanami na Europę Zachodnią". :-)

Pokazałem to jako ciekawostkę. Polityka polityką, ale wymagania wobec urzędników były naprawdę
  • Odpowiedz