Wpis z mikrobloga

Witajcie!
Wczoraj pojawił się wpis odnośnie małych tablic.[LINK do tematu]https://www.wykop.pl/wpis/38379741/w-koncu-biora-sie-za-januszy-i-policja-zaczyna-akc/) Pozwoliłem sobie zawołać kilku mireczków aktywnych pod tamtym wpisem, w tym autora @polancky
Skąd mój wpis? A no dlatego, że ostatnio zatrzymała mnie policja ze względu na pomniejszone tablice. Chciałbym przedstawić Wam jak to właściwie jest, o co chodzi, dlaczego się za to "wzięli" i dlaczego to taki wielki bubel prawny

Zacznijmy od tego, że ktoś na "górze" kapnął się, że dość dużo poszło tych tablic i za niedługo skończą się kombinacje znaków - stąd ta łapanka.

Druga rzecz - że tak jak napisał @efek, właściciel pojazdu w dniu rejestracji mógł mieć auto konstrukcyjnie nieprzystosowane do tablic pełnowymiarowych i mógł wziąć pomniejszone tablice. Po pewnym czasie mógł auto dostosować do tablic pełnowymiarowych ale UWAGA nie jest to zmiana konstrukcyjna, która musi być zgłoszona w wydziale komunikacji. Dodatkowo nie ma przepisu, który zmusiłby takiego kierowce do przerejestrowania pojazdu na pełnowymiarowe tablice - co nie zmienia faktu, że można to zrobić (kosz to 180,50zł)
Jednym słowem nikt nie zmusi Was do udowadniania, że w dniu rejestracji nie potrzebowaliście tych tablic.

@RupturaPerinei zapytał o podstawę prawną zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Wypowiedziało się kilku mireczków odnośnie słynnego już oświadczenia - @produktdotestow wołam ;)
Nie ma żadnej podstawy prawnej do tego, żeby zatrzymać dowód. Policja często posługuje się art. 132 1.1b PRD, który mówi, że policjant zatrzymuje dowód gdy pojazd zagraża porządkowi ruchu ;) Ściema - pojazd z mała tablicą nie zagraża porządkowi ruchu (szeroki temat - ale uwierzcie, nie zagraża). Dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że policjant nie jest uprawnioną jednostką do tego, żeby określić czy konstrukcja techniczna pojazdu pozwala na małe blachy lub nie. Jedyne co, to może np stwierdzić, że tablica jest podświetlona lub nie. Policjant nie ma wiedzy jak szeroko mają być lampki od siebie, pod jakim kątem etc. Jedyne co to obowiązuje go system 0/1 - jest podświetlenie/nie ma podświetlenia. Jedyną osobą do stwierdzenia czegoś takiego jest diagnosta, biegły lub rzeczoznawca i nikt poza nimi tym bardziej policjant.

W momencie kiedy policjant skieruje pojazd na ponowne badania techniczne wówczas pojawia się problem u diagnosty! W karcie usterek (o jaką opiera się diagnosta) NIE MA czegoś takiego jak "nieprawidłowa tablica"," miejsce na standardową tablicę" etc. W związku z powyższym diagnosta nie może wydać negatywnej opinii.

Wołam również @rakamakafon - dostaliście cynk od góry, że macie zatrzymywać dowody. @RupturaPerinei zapytał Cię, na jakiej podstawie jest robione to zatrzymanie. Odpisałeś "nieprawidłowy stan techniczny" - Policjant oświadczający w cepiku nieprawdę? Nononono ;)

Co więcej moi drodzy. Chciałbym zauważyć, że w momencie, kiedy potrzebujecie zamontować żółte zabytkowe blachy - wówczas wydział komunikacji kieruje Was na badania tech. gdzie diagnosta, rzeczoznawca, biegły etc określa czy faktycznie takie blachy potrzebujecie i czy możecie je zainstalować, natomiast jeśli potrzebujecie małe blachy nikt Was nie zmusza do takowego badania. Krótko mówiąc Wydział Komunikacji nie ma wiedzy na ten temat i nie może wam nie wydać takich tablic ani nie może Was karać za to, że teoretycznie kiedyś było złożone jakieś oświadczenie. Co więcej jeśli policjant zabierze Wam dowód za "złe blachy" a nie skieruje Was na badania tech - również Wydział Komunikacji nie może Was na nie skierować. Jedyne co może to odblokować Wam dowód w cepiku.

Krótko - bubel prawny, za który w sumie nikt nie wie jak się zabrać. Policja straszy, zabiera dowody, wydziały komunikacji nie mają narzędzi by to weryfikować, okręgowe stacje kontroli pojazdów nie mają się o co oprzeć i kółko się zamyka.

Zachęcam do dyskusji i zadawania pytań.

#prawo #prawojazdy #rejestracjapojazdu #pytaniedoeksperta
michgur - Witajcie!
Wczoraj pojawił się wpis odnośnie małych tablic.[LINK do tematu]...

źródło: comment_AVjuBTPZzgGM6DQs8Wv9MeK6iYRd6TnA.jpg

Pobierz
  • 48
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@michgur: mi się wydaje, że to straszenie jest po to, żeby ludzie tak ochoczo nie brali małych tablic bez potrzeby.

Bo ej. Słyszałeś? Mogą Ci za to zabrać dowód. Weź lepiej normalne jak się mieszczą Sebek.

Też nie widzę podstaw do zatrzymania dowodu przez policję w razie stwierdzenia małych blach w miejscu na duże ¯\_(ツ)_/¯
Krótko - bubel prawny, za który w sumie nikt nie wie jak się zabrać. Policja straszy, zabiera dowody, wydziały komunikacji nie mają narzędzi by to weryfikować, okręgowe stacje kontroli pojazdów nie mają się o co oprzeć i kółko się zamyka.


@michgur: O to właśnie chodzi. Żeby cwaniakom dokuczyć. Jak taki debil będzie dwa razy w miesiącu jechał na badanie techniczne to kolejny już się zastanowi czy brać małą tablicę czy nie
@michgur: „Dodatkowo chciałbym zaznaczyć, że policjant nie jest uprawnioną jednostką do tego, żeby określić czy konstrukcja techniczna pojazdu pozwala na małe blachy lub nie.”

No to akurat lekka bzdura. Nie róbmy z policji małp. Jeżeli mieliby czarno na białym podstawę prawną i procedury jak w tym przypadku postępować to może zatrzymać dr bo jest w stanie stwierdzić naocznie nieprawidłowość. Tak samo jak w przypadku uszkodzenia po kolizyjne, peknięta szyba spalona żarówka.
@polancky: ale przeczytaj jeszcze raz to, co @michgur napisał. Policjant może zatrzymać dowód, jeśli ma wątpliwości co do stanu technicznego - tego nikt nie neguje. Nie zmienia to faktu, że tylko diagnosta jest uprawniony do potwierdzenia, czy faktycznie ten stan techniczny jest prawidłowy i oddać lub zatrzymać dowód. Tak, faktycznie, to niewielka różnica, bo w obu przypadkach kończy się zatrzymaniem dowodu, ale nie to jest istotą. Obie jednostki (policja, diagności) poruszają
@Klopsztanga: ja tu widzę jednego janusza prawa. Ogólny duch prawa jest po twojej stronie, tak - zgadzam się. W zakresie obowiązujących przepisów jednak się mylisz. Wskaż mi podstawę wystawienia mandatu. Konkretnie co policjant ma wpisać na mandacie. Pojazd zagraża porządkowi ruchu? No średnio. Coś innego?
Przypuszczenie drugie, odnosi sie do tego, że na aucie są inne blachy niż numery na ktore pojazd jest zarejestrowany.


@michgur: do niczego się konkretnie nie odnosi. Jest to otwarta definicja. Czy w ustawie jest jasno napisane że chodzi tylko i wyłącznie o numer rejestracyjny i vin? Ja bym #!$%@?ł do tego punktu i tyle.

Pasuje? Pasuje. Myślisz że nie pasuje? to sąd rozstrzygnie. Ale w tym przypadku sąd się nie ugnie