Wpis z mikrobloga

Masz bardzo błędne pojęcie o tym, jak wygląda dzisiejszy świat.

Odpowiedz sobie na trzy pytania:
- Jak w ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie (zwiększona dwukrotnie/zmniejszona dwukrotnie/bez zmian)?
- Jaki procent dzieci na świecie poddano szczepieniom? (20/50/80)
- Jaki procent ludzi na świecie ma dostęp do elektryczności? (20/50/80)

Pełna pula zawiera 13 tego typu pytań i zostały one zadane 12000 osobom z 14 krajów (pytania jednokrotnego wyboru, 3 możliwe odpowiedzi). Odpowiadając na nie całkowicie losowo, powinno się uzyskać 4 poprawne odpowiedzi. Aż 78% osób uzyskało wynik gorszy, nikt nie odpowiedział poprawnie na wszystkie, a tylko jedna osoba na 11.

Jak poradziłeś sobie z tymi trzema?
w 1800 roku, aż 85% ludzkości na świecie żyła za mniej niż dwa dolary dziennie. w 1993 roku było to już 34%, a w 2013 tylko 10,7%. Liczby te nadal maleją. Obliczenia uwzględniają inflację.
Według danych WHO aż 88% rocznych dzieci na całym świecie zostało poddanych szczepieniom na różne choroby.
Według Global Tracking Framework, 85,3% ludzi na świecie posiada w jakimś stopniu dostęp do elektryczności. Dostęp ten może być jednak różnie definiowany (prąd raz w tygodniu również się łapie).

Okej, więc skąd się bierze nasz spaczony obraz rzeczywistości?
Przyczyn jest wiele, a jedną z nich jest dostęp do telewizji i internetu. Niezły paradoks, nie? W olbrzymim skrócie, ludzki mózg cały czas, podświadomie, szuka zagrożenia. To cecha, którą mieli już nasi przodkowie, a która dzisiaj wykorzystywana jest przez media. Wypadek, tragedia, zamach i zbrodnia - takie nagłówki przyciągają naszą uwagę, takie historie się sprzedają. Mimo łatwego dostępu do informacji, nawet nie wpadnie nam do głowy, żeby sprawdzić statystyki.

Może czas spojrzeć jak naprawdę wygląda nasz świat?

Przygotowane na podstawie książki "Factfulness: Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą", którą bardzo polecam. Lektura lekka, 300 stron, które zmieniły moje spojrzenie na świat.
Bardzo polecam też wystąpienia Hansa Roslinga na platformie TED.

PS: Nie, nikt mi nie zapłacił za reklamę tej książki.

#nauka #gruparatowaniapoziomu #swiat #swiatnauki #ciekawostki
  • 49
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kormas: No patrz... mimo, że miałam świadomość iż statystyki są ogólnie lepsze, to nadal uważam, że ten świat jest #!$%@?. Liczby liczbami, ale weź pod uwagę jednostki. Powiedz w oczy osobie, która głoduje, że świat idzie ku lepszemu. ''Powiedz'' to zwierzętom, które są torturowane, maltretowane, głodzone, zabijane i traktowane w najbardziej #!$%@? i brutalny sposób. Powiedz to osobie, która właśnie zachorowała na ciężką chorobę, której leczenie nie jest refundowane. Co
  • Odpowiedz
@boguchstein: @catkarol: @rzaden_problem: @sell_your_soul: To nie sa dolary. To sa znormalizowane dolary (purchasing parity dollars) uwzgledniajace m.in. wzgledny standard zycia czy parytet sily nabywczej

Rosling's approach is to use normalised or standardised figures that try to take away some elements of variation, such as the population size of a country, the period over which certain figures are reported or calculated, or the relative standard
  • Odpowiedz