Wpis z mikrobloga

Uwaga Mirki i Mirabelki, pierwszy raz jadący samochodem do Poznania. Przed Państwem najbardziej po...bane rondo w Polsce:
https://www.youtube.com/watch?v=vfN4FPio8Nw&feature=youtu.be&t=263
Mój znajomy rok temu pojechał dokładnie tak samo jak na powyższym filmiku (akcja od 4:23) i również dostał w bok, co skutkowało dachowaniem. Wina znajomego, bo na tym rondzie (rondo Śródka w Poznaniu) jest LEWO SKRĘT i zarząd dróg Poznań nie widzi potrzeby wstawienia jak na każdym innym takim rondzie tzw. między-świateł. Przeciwne kierunki dostają zielone światło jednocześnie dlatego jak się skręca w lewo to trzeba ustąpić tym co wieżdzają na rondo z twojego naprzeciwka patrząc w momencie wjazdu na rondo. Z ciekawości rozmawiałem o tym z instruktorem jazdy z Poznania i tego typu zdarzeń na tym rondzie są setki, wystarczy poczytać na necie.
Zdradzieckie miejsce dla osób które nie miały do czynienia z takimi rondami, więc szerokości i uważajcie :)
#prawko #prawojazdy #wykop #motoryzacja #ciekawostki #jedzbezpiecznie #poznan #polska #rozrywka #samochody
Pobierz
źródło: comment_JELK2BXn3qG5bK2EAonjMOMjvPzf6KO9.jpg
  • 95
Bardzo często przejeżdżam przez to rondo i jest to rondo jak setki innych w tym kraju. Jakoś dziwnym trafem na Rondzie Rataje nie ma tylu kolizji co na Śródce. Ciekawe prawda? Jak ktoś jest głupi i nie ogarnia, że mając ogólne zielone należy ustąpić tym z naprzeciwka to takie sytuacje się zdarzają i takie tablice stawiają.
Rondo jak rondo, nie ma świateł bezkolizyjnych czyli ustępujemy pierwszeństwa jadącym z przeciwnego do nas wlotu.


@pandolin: Nie
Jeśli przed rondem umieszczono znaki „ruch okrężny” i „ustąp pierwszeństwa”, to pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu mają pierwszeństwo przed tymi, które na skrzyżowanie chcą wjechać; ta zasada dotyczy również tramwajów – wjeżdżając na rondo, przepuszczają pojazdy znajdujące się na nim, natomiast przy zjeździe ze skrzyżowania nabywają pierwszeństwa. Uwaga! Jeżeli przed rondem umieszczono
@Stevie__

skrzyżowanie z sygnalizacja świetlna o ruchu okrężnym”


To teraz mi mistrzu pokaż gdzie w kodeksie drogowym jest sformułowanie "skrzyżowanie z sygnalizacja świetlna o ruchu okrężnym”" i gdzie są w nim zapisane te inne zasady które tam obowiązują.
@trumnaiurna: Dzięki za link do miejsca. O ile pamiętam kolejność "ważności" sygnałów jest taka:
1. Policjant
2. Znaki świetlne
3. Znaki pionowe

W przypadku znaków "ustąp pierwszeństwa" i "rondo", gdy światła nie działają, pierwszeństwo mają ci na rondzie.
Jeśli światła działają, to są one ważniejsze niż znaki pionowe. Generalnie jest tam dziwna sytuacja. Według mnie brakuje jeszcze świateł na środku ronda dla zjeżdżających.
Problem rozwiązałyby tu "między-światła", czyli rozwiązanie stosowane powszechnie na większości rond z sygnalizacją :)

@trumnaiurna: I generujące przy tym monstrualne korki.
A co do linku z map Google no to masz światła, to nie wiem, nad czym tu jeszcze się spuszczać. Skoro wjechałeś na rondo na zielonym świetle, a sygnalizatory nie wskazują na bezkolizyność ruchu, to chyba łatwo jest się #!$%@? domyślić, że auta jadące z przeciwka też mają zielone?
@