Wpis z mikrobloga

„Najbardziej zapomniany więzień polityczny”

Latem 2014 r. działania wojenne odcięły od reszty Ukrainy wieś Komyszne w obwodzie ługańskim. Sergiej Litwinow, miejscowy rolnik, z bolącym zębem trafił do szpitala w rosyjskim Rostowie nad Donem. Tuż po zabiegu zatrzymali go agenci FSB, założyli worek na głowę i wywieźli do lasu.

Litwinowa powieszono na drzewie, bito i rażono prądem. Gdy pozorowano egzekucję mężczyzna przyznał się do wszystkiego czego chcieli śledczy. Oskarżono go o 38 morderstw, 8 gwałtów i używanie zakazanej broni. Nie było ani świadków, ani ofiar, a jedynie „zeznania” samego mężczyzny.

Rosyjskie media pokazały Litwinowa w swoich głównych serwisach, jako sprawcę „ludobójstwa rosyjskojęzycznej ludności wschodniej Ukrainy”. Nikomu nie przeszkadzało, że dla Ukraińca rosyjski też jest ojczystym językiem.

Obrony Litwinowa podjął się znany rosyjski prawnik Wiktor Parszutkin. Szybko udało mu się wykazać, że rzekome ofiary nigdy nie istniały. Prokuratura musiała wycofać zarzuty i oficjalnie przeprosić, ale Litwinowa i tak skazano. Dostał 8 lat za rzekomą kradzież samochodu...

Wiktor Parszutkin zginął 27 lutego 2017 roku - w drugą rocznicę zabójstwa Borysa Niemcowa. W niewyjaśnionych okolicznościach wypadł z okno swojego mieszkania w Moskwie.

Sergiej Litwinow pozostaje w koloni karnej w rejonie Magadanu, na dalekim wschodzie Rosji. Od ponad 4 lat nie widział nikogo bliskiego. W Ukrainie czeka na niego 7 letnia córka.

-----

Dla świata większość ze 158 więźniów politycznych w Rosji (dane Memoriału z maja 2018), to zupełnie anonimowe osoby. Zachęcamy was do okazywania solidarności i udziału w sobotnim spotkaniu:

https://www.facebook.com/events/367832303963481/

Src
#antykapitalizm
#neuropa #4konserwy #rosja #ukraina #gruparatowaniapoziomu
Pobierz rzuberbozy - „Najbardziej zapomniany więzień polityczny”

Latem 2014 r. działania woj...
źródło: comment_GiBxeYnEoGgF12FT4ap4oSyLLGAZ5Qb4.jpg
  • 88
@rzuberbozy: Oligopol (oligarchowie) jest zaprzeczeniem idei kapitalizmu - konkurencji. xD

Jako będąc właścicielem najlepszego adresu bliskiej Ci idei anarchizm.pl tez jestem miliardowym oligarchą Putina i krwiożerczym kapitalistą? Dochodzę do wniosku, że przy tym poziomie absurdu u anarchistów (wszędzie widzicie krwiożerczość kapitalizmu) lepiej jak jest w kapitalistycznej łapie ;-)
Mhm a jak wygląda represjonowanie w innych ustrojach politycznych społecznych i gospodarczych? Czy kraje kapitalistyczne mimo wszystko nie wypadają najlepiej, zwłaszcza na tle krajów socjalistycznych i komunistycznych?


@KakaowyTaboret: teraz to stosujesz https://en.wikipedia.org/wiki/Whataboutism

I czy nie mylisz kapitalizmu z korporacjonizmem i oligarchią? ( ͡ ͜ʖ ͡)

Rosją niewiele na wspólnego z kapitalizmem. Równie dobrze nożna nazwać ją socjalistyczną.


@KakaowyTaboret: @Zydomasoneria: nawet pan Janusz się z
@Revmir: Nie to nie jest tekst whataboutism xD

Z prostego powodu- wygląda na prowadzenie przez Ciebie propagandy antykapitalistycznej dlatego warto wiedzieć jak to wygląda w przypadku największych alternatyw :)

Na zasadzie:

Adam: elektrownie atomowe są złe bo promieniują i nie ma co robić z odpadami.
Jacek: A jak to wygląda w przypadku innych elektrowni? Czy elektrownie wiatrowe nie są zbyt mało wydajne, a elektrownie oparte na węglu brunatnym nie szkodzą bardziej?
@Revmir: Pan Janusz jak to ma w zwyczaju pieprzy głupoty. Jeżeli chodzi o państwa bliskie kapitalistycznemu ideałowi to są Singapur i Hongkong a w Europie to Szwajcaria i Irlandia. Chiny i Rosja są zamordystycznymi reżimami autokratycznymi a tutaj z definicji nie może być mowy o wolności gospodarczej.

idąc Twoim tokiem rozumowania gdyby niemcy gloryfikowali hitlera to też nie można ich oczerniać


@dzidek_nowak: Są jednostki, które gloryfikują. Nawet wczoraj było znalezisko
@Revmir:

oligopol (jeśli nie monopol) to cel kapitalizmu


Kapitalistów, jako jednostek. Tak, jest jedno "ale". Chcą się oni zaopatrywać na wolnym rynku. Zatem muszą przestrzegać konkurencji.

Większość korporacji nawet nie przeżywa kilkudziesięciu lat. Życie uczy, że sa rozmontowywane w ciągu kilknastu, a czasem nawet kilku lat. Nawet do zera.

Wykop rozmontowuje "niedobre" kapitalistyczne media drukowane, Google rozmontował kilka tradycyjnych branż. Facebook rozmontowuje właśnie Google... Inni Facebooka.

Problem z anarchistami jest taki,
@rzuberbozy: No nie do końca, bo to Putin ma w garści wszystkich oligarchów. Samo to jak potraktował Abramowicza może o tym świadczyć, dał mu "propozycje" wsparcia mundialu o łącznej kwocie ok 1mld dolarów. Nie wiedzieć czemu Abramowicz zgodził sie na to ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Revmir: Jest podstawowa sprawa, Litwinow nie został zamknięty przez swój sprzeciw do kapitalizmu czy apologię socjalizmu tylko przez sprzeciw wobec polityki dyplomatycznej (a raczej jej braku) Putina. Agresywna polityka nie jest połączona z systemem gospodarczym, bo zarówno państwa całkowicie wolnorynkowe, socjaldemokratyczne jak i komunistyczne mogą prowadzić takie działania. Zresztą już wcześniej zauważono, że używanie tagu # antykapitalizm przy tym to duże nadużycie. Jesteś niczym prawaki uważające, że UE to odpowiednik ZSRR.
@KakaowyTaboret: w wypadku ZSRR to ja krytykuję autorytarną czy w czasach stalinizmu dyktatorską władzę i jej nadużycia, nie sam socjalizm. Mówiąc o panu Januszu miałem na myśli oczywiście Korwina, nie udawaj że tego nie wyczułeś.

No i nie wiem skąd w Twoim wpisie tag "antykapitalizm" skoro to ustrój gospodarczy, a nie polityczny. Już prędzej zagrożenie monopolami i oligopolami tutaj pasują, czemu państwa przeciwdziałają ustawami antymonopolowymi.


@KakaowyTaboret: no sorry, ale tutaj
Kapitalistów, jako jednostek. Tak, jest jedno "ale". Chcą się oni zaopatrywać na wolnym rynku. Zatem muszą przestrzegać konkurencji.

Większość korporacji nawet nie przeżywa kilkudziesięciu lat. Życie uczy, że sa rozmontowywane w ciągu kilknastu, a czasem nawet kilku lat. Nawet do zera.


@yolantarutowicz: nie wiem jakie są te zasady konkurencji i jak korporacje mają być zmuszone do ich przestrzegania, chociaż w rozwiniętym kapitalizmie to potencjalni konkurenci nie są poważnym zagrożeniem.

Można jakieś
@Revmir:

w wypadku ZSRR to ja krytykuję autorytarną czy w czasach stalinizmu dyktatorską władzę i jej nadużycia, nie sam socjalizm. Mówiąc o panu Januszu miałem na myśli oczywiście Korwina, nie udawaj że tego nie wyczułeś.


Czyli w przypadku kapitalizmu który odpowiada za o wiele mniej ofiar krytykujesz kapitalizm, a w przypadku socjalizmu krytykujesz autorytaryzm?

Przez krótką chwilę myślałem, że nie chodzi Ci o Korwina bo miałem nadzieję na poważną dyskusję, a
Czyli w przypadku kapitalizmu który odpowiada za o wiele mniej ofiar


@KakaowyTaboret: nie sądzę.

krytykujesz kapitalizm, a w przypadku socjalizmu krytykujesz autorytaryzm?


@KakaowyTaboret: raczej robię to w reakcji na taktykę stosowaną przez drugą stronę barykady. Ale przyznałem że nie ma co się przerzucać w ten sposób, możemy zakończyć temat.

Masz rację, że w Rosji mamy do czynienia z oligarchią. Czyli rządzą elity finansowe. To samo mamy w USA, nie wnikając
Pobierz Revmir - > Czyli w przypadku kapitalizmu który odpowiada za o wiele mniej ofiar

@K...
źródło: comment_raDqkxbNFts2uaccov73V3FtM1RXVsCX.jpg
@Revmir:

Nie bo nie został zamknięty na skutek walki z kapitalizmem a na skutek walki z Federacją Rosyjską :-) Widzisz różnice? Gdyby walczył opróćz tego z feministkami i religią tagował byś #antyteizm #antyfeminizm chociaż nie miało to na niego żadnego wpływu?

A co do ofiar nie kapitalistów- ZSRR, Chiny, Korea Północna, ałkiem ładnie ilościowo, ale jakościowo najlepiej wypadł Pol Pot :-) Porównaj to z krajami kapitalistycznymi.

I skoro w krajach kapitalistycznych
@KakaowyTaboret: no tak, kapitalistyczną i autorytarną Federacją Rosyjską. Nie motywowała go przecież rusofobia.

A co do ofiar nie kapitalistów- ZSRR, Chiny, Korea Północna, ałkiem ładnie ilościowo, ale jakościowo najlepiej wypadł Pol Pot :-) Porównaj to z krajami kapitalistycznymi.


@KakaowyTaboret: już to zrobiłem.

I skoro w krajach kapitalistycznych nie jest już tak kolorowo- to proszę o porównanie z krajami nie kapitalistycznymi jeśli chodzi o poziom życia i tempo rozwoju.


@KakaowyTaboret: