Wpis z mikrobloga

„Najbardziej zapomniany więzień polityczny”

Latem 2014 r. działania wojenne odcięły od reszty Ukrainy wieś Komyszne w obwodzie ługańskim. Sergiej Litwinow, miejscowy rolnik, z bolącym zębem trafił do szpitala w rosyjskim Rostowie nad Donem. Tuż po zabiegu zatrzymali go agenci FSB, założyli worek na głowę i wywieźli do lasu.

Litwinowa powieszono na drzewie, bito i rażono prądem. Gdy pozorowano egzekucję mężczyzna przyznał się do wszystkiego czego chcieli śledczy. Oskarżono go o 38 morderstw, 8 gwałtów i używanie zakazanej broni. Nie było ani świadków, ani ofiar, a jedynie „zeznania” samego mężczyzny.

Rosyjskie media pokazały Litwinowa w swoich głównych serwisach, jako sprawcę „ludobójstwa rosyjskojęzycznej ludności wschodniej Ukrainy”. Nikomu nie przeszkadzało, że dla Ukraińca rosyjski też jest ojczystym językiem.

Obrony Litwinowa podjął się znany rosyjski prawnik Wiktor Parszutkin. Szybko udało mu się wykazać, że rzekome ofiary nigdy nie istniały. Prokuratura musiała wycofać zarzuty i oficjalnie przeprosić, ale Litwinowa i tak skazano. Dostał 8 lat za rzekomą kradzież samochodu...

Wiktor Parszutkin zginął 27 lutego 2017 roku - w drugą rocznicę zabójstwa Borysa Niemcowa. W niewyjaśnionych okolicznościach wypadł z okno swojego mieszkania w Moskwie.

Sergiej Litwinow pozostaje w koloni karnej w rejonie Magadanu, na dalekim wschodzie Rosji. Od ponad 4 lat nie widział nikogo bliskiego. W Ukrainie czeka na niego 7 letnia córka.

-----

Dla świata większość ze 158 więźniów politycznych w Rosji (dane Memoriału z maja 2018), to zupełnie anonimowe osoby. Zachęcamy was do okazywania solidarności i udziału w sobotnim spotkaniu:

https://www.facebook.com/events/367832303963481/

Src
#antykapitalizm
#neuropa #4konserwy #rosja #ukraina #gruparatowaniapoziomu
rzuberbozy - „Najbardziej zapomniany więzień polityczny”

Latem 2014 r. działania woj...

źródło: comment_GiBxeYnEoGgF12FT4ap4oSyLLGAZ5Qb4.jpg

Pobierz
  • 88
@januszniepije: nie wiem skąd wiesz, że dopadło mnie ostatnio przeziębienie ale już leków nie potrzebuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kapitalizm to ustój ekonomiczny, więc nie może mieć więźniów politycznych


@cyanoone: niby dlaczego? Fakty są takie, że ma.
@cyanoone: niby dlaczego? Fakty są takie, że ma.


@Revmir: powiedz mi np. jaki wpływ ma kapitalizm na zawieranie małżeństw? Czy wolny rynek decyduje o tym czy i z kim będziesz miał ślub? A czy socjalizm ma na to wpływ? Też nie, bo są to ustroje gospodarcze. Te "fakt" to fake news, powiedz mi o tych kapitalistycznych państwach, które trzymają więźniów i w obawie przed czym?