Wpis z mikrobloga

Mirki, mam pytanie odnośnie #zdrowie i #nfz

Ktoś mi może powiedzieć, jak to jest ze składkami, jeżeli planujemy emigrację do kraju UE? Przykładowo, normalnie pracując w Polsce, jestem ubezpieczony i mam opiekę medyczną "za darmo". Za 1,5 roku jestem umówiony na zabieg (tak, chcę go wykonać w Polsce) no i mam go "bezpłatnie". Gdybym miał go robić prywatnie, to wyszłoby mi kilkanaście koła. Bez szans.

Ostatnio dostałem nawet spoko ofertę z #czechy i zastanawiałem się, czy by jej nie przyjąć z zamiarem stałej emigracji. No ale kurczę, właśnie... co ze składkami? Nie bardzo uśmiecha mi się potem bujanie między krajami z wnioskami, pozwoleniami, albo w dniu operacji usłyszenie, że mam płacić kilkanaście k. No a ten zabieg to dla mnie priorytet i jestem w stanie poświęcić dla niego wiele. Ktoś może wie jak to wygląda? Czy da się płacić dodatkowo jakieś składki w Polsce, by potem nie było problemu? Próbuję szukać konkretnych informacji (a raczej przypadków, gdzie ktoś był w takiej sytuacji i wie co robić i jak to działa), ale średnio się w tym orientuję.

#pytanie #zdrowie #emigracja #praca #pracbaza #kiciochpyta #zagranico
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bezbekpol: z tego co ja kojarzę, to składki płacone w NFZ zabezpieczają cię w sytuacji nagłej i niespodziewanej pomocy medycznej. Tj wypadki, operacje etc. Ale zabiegi planowe tego nie obejmują. Z drugiej strony zastanów się czy np w Czechach, tego zabiegu nie będziesz miał szybciej.
  • Odpowiedz
@Lemartez: niee, raczej nie, poza tym, tutaj jestem od dawna prowadzony. no ale w takim wypadku, to jak to jest z planowanymi zabiegami? nikt mi nie mówił, że będę musiał coś płacić. podobnie każdy kogo znam, jeżeli zabieg był refundowany, to miał wybór - prywatnie ale szybko, albo za darmo na NFZ, ale czekał.
  • Odpowiedz
@bezbekpol policz czy warto Ci płacić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jest coś takiego i podpisujesz osobna umowę z NFZ ale pytanie czy to się kalkuluje i nie zapłacisz w sumie tyle co byś miał prywatnie
  • Odpowiedz
@bezbekpol: system EKUZ funkcjonuje w całej Europie ale to tak jak mówiłem w przypadkach nagłych a nie planowych. Chyba że będziesz dodatkowo w pl płacił składki zdrowotne, i wtedy będziesz imho uprawniony do darmowego zabiegu planowego. Przynajmniej taka była wykładnia jak ja w cz robiłem
  • Odpowiedz
@Dyktus: Dlatego właśnie pytam, bo z tego co sam znalazłem, to to wygląda c-----o... opcją jest płacenie 400(?) złotych takiej składki miesięcznie, no albo prywatnie. Czyli generalnie w c--j mi się to nie opłaca i wychodzi na to, że takie osoby są w sumie udupione.

@Lemartez: a EKUZ to nieee, to wiem, że mi tego nie obejmuje. Właśnie dlatego pytam, bo wychodzi na to, że musiałbym jednak płacić
  • Odpowiedz
@bezbekpol dobrowolne te 400zl to jedyne co mi się nasuwa. Ewentualnie jakaś lewa umowa zlecenie w Polsce na pracę zdalna w wymiarze 1/4 etatu z której będziesz miał odprowadzane składki. Ale to też wyjdzie pewnie ze 200zl więc niewiele lepiej.
  • Odpowiedz