Wpis z mikrobloga

Podatek dochodowy i VAT #budujzchaferem i na chwilę wraca #kacikpracodawcy :)

Zauważyłem, że wiele osób myli podatek dochodowy z podatkiem VAT, nie wie, w jaki sposób wykonawcy rozliczają się z urzędem skarbowym i za co właściwie ma płacić klient. Tak więc dzisiaj trochę podstaw.

Załóżmy, że jesteś stolarzem - amatorem. Nie masz żadnej firmy - ot, czasami okazjonalnie robiłeś różne meble dla bliższych i dalszych znajomych. Pewnego dnia otrzymujesz propozycję wykonania wszystkich mebli do niewielkiego budynku, który powstaje niedaleko twojego domu. Praca ma odbyć się u klienta, na jego narzędziach i materiale. Jest tylko jeden haczyk: musisz założyć firmę. Do tej pory pracowałeś na czarno, ale to zlecenie daje ci motywację do tego, aby przejść na jasną stronę mocy.
Wiesz, że wykonanie wszystkich mebli zajmie ci równy miesiąc. Chciałbyś zarobić na czysto 8000 złotych. Jaką cenę zaproponujesz klientowi?
Uwaga: Dla większej przejrzystości w obliczeniach pomijam kwestie opłacania składek ZUS oraz przyjmuję, że stolarz w ciągu całego miesiąca wykona tylko to jedno zlecenie. Cały wpis jest przeznaczony dla klienta indywidualnego i siłą rzeczy zawiera pewne uproszczenia.

Ostateczna cena dla klienta będzie różna w zależności od tego na jaki rodzaj działalności się zdecydujesz. Kilka przykładów:

1. Działalność gospodarcza - podatek liniowy lub progresywny. Bez rejestracji do VAT.

Prowadząc działalność gospodarczą musisz odprowadzić podatek od zysku. Nie będę wchodził w opisywanie różnic między podatkiem liniowym i progresywnym, załóżmy, że w naszym przykładzie będziesz płacił 19% od zysku. Jeżeli więc chcesz zarobić 8000 zł to musisz klientowi zaproponować cenę 9876 złotych.
W tym przypadku kwota 9876 to twój przychód (bo tyle dostaniesz pieniędzy od klienta), a 8000 zł jest twoich dochodem (tyle faktycznie zarobisz). Przychód i dochód są stosowane zamiennie nawet przez wielu dziennikarzy, a to ogromny błąd. Firma może mieć milion złotych przychodu rocznie i nie mieć żadnego dochodu.

2. Działalność gospodarcza - podatek liniowy lub progresywny, ale z rejestracją do VAT.

Niektórzy przedsiębiorcy muszą odprowadzać podatek VAT z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, a niektórzy mogą go uniknąć dopóki nie przekraczają w ciągu roku obrotów w wysokości 200 tys. zł netto. Przyjmijmy, że w naszym przykładzie z pewnych względów postanowiłeś być czynnym płatnikiem podatku VAT, a VAT na twoje usługi wynosi 23%.
Jaką cenę teraz zaproponujesz klientowi? 12147 zł brutto! (Czyli 9876 zł netto + 23% VAT). Urzędowi skarbowemu oddasz więc 4147 złotych, aby uzyskać dochód w wysokości 8000 złotych.
Cóż, nietrudno się dziwić, że tak wielu wykonawców pracuje na czarno...

3. Działalność gospodarcza - ryczałt.

W takim przypadku wykonawca płaci stały podatek w wysokości 20%, 17%, 12,5%, 8,5%, 5,%, 3% lub 2%. Wielkość podatku zależy m.in. od rodzaju wykonywanej działalności. Główna różnica między podatkiem (liniowym lub progresywnym) i ryczałtem jest taka, że przy ryczałcie nie będziesz mógł zmniejszyć podatku do zapłaty - okaże to się jasne, gdy będziemy rozważać przykłady uwzględniające koszt materiałów.
W naszym przypadku przychody uzyskane z tytułu wykonywania mebli z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę podlegają opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 8,5%.
Jaką cenę zaproponujesz klientowi? 8743 złotych. Po odliczenia podatku w wysokości 8,5% zostanie 8000 zł na rękę.

4. Działalność gospodarcza - ryczałt + VAT.
Podobnie, ale z podatkiem VAT. Cena dla klienta to 8743 zł netto + 23% VAT = 10754 zł.

Widać, że ceny usług różnią się znacznie między sobą tylko ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Z tego powodu, to, że otrzymasz dwie oferty, w tym jedną o 40% tańszą od drugiej nie musi oznaczać, że za niską ceną pójdzie niska jakość. Wystarczy, że jeden wykonawca rozlicza się ryczałtem, a drugi płaci podatek liniowy i płaci podatek VAT - wyceny będą diametralnie różne chociaż "na rękę" otrzymają tyle samo, a jakość usług będzie identyczna.

Czy można podwyższać cenę o podatek? Przykład w życia wzięty. Wykonawca zgodził się na wykonanie usługi w pewnej cenie. Podpisał umowę. Po zakończeniu prac mówię, że chcę rachunek i w odpowiedzi słyszę: "Fakturę? A po co to komu? Kto teraz podatki płaci? No, ale jak Pan chce to ja muszę doliczyć podatek dochodowy!".
Nie można się na to zgadzać. Skoro było ustalone wynagrodzenie to nie ma mowy o jego podwyższaniu z jakichkolwiek powodów. To, że wykonawca będzie musiał zapłacić jakieś podatki przez to, że chcesz fakturę jest wyłącznie jego problemem. Jeżeli wykonawca byłby uczciwy to poinformowałby rzetelnie o sytuacji przed rozpoczęciem zlecenia. Nie dajmy się na to nabierać.

KOSZTY

Wracamy do stolarza. Do tej pory rozważaliśmy przypadek, w którym pracujemy u klienta, na jego sprzęcie i na jego materiale. Załóżmy, że klient chce zapłacić za całą usługę, tzn. za materiał i robociznę. Materiał można kupić w pobliskiej hurtowni za 2460 złotych (tzn. 2000 zł netto + 23% VAT). Za materiale nie chcesz nic dodatkowo zarobić.

Jaką cenę teraz przedstawisz klientowi, jeżeli dalej chcesz zarobić 8000 zł "na czysto"?

1. Działalność gospodarcza - podatek liniowy lub progresywny. Bez rejestracji do VAT.

Przy takiej formie opodatkowania możesz "wrzucać w koszta" lub "wziąć na firmę" rzeczy, które służą do prowadzenia twojej działalności. Każdy koszt zmniejsza twój dochód i co za tym idzie podatek do zapłaty.

Jeżeli podatek dochodowy wynosi 19% to zakup materiału na firmę za 2460 zł obniży podatek o 467,40 (19% z 2460). Tyle, że w tej sytuacji te 2460 zł bierzesz od klienta, a od przychodu płacisz także podatek w wysokości 19%. Wychodzisz więc na zero.

Przykład: Proponujesz klientowi wykonanie usługi za 9876 zł + 2460 złotych na materiał to:
- Przychód wynosi 12336 zł (9876 zł + 2460 zł)
- Koszt: 2460 zł
- Dochód: 9876.
- Podatek dochodowy: 1876 zł.
- Dochód po opodatkowaniu: 8000 zł

Jeżeli jednak klient dał by ci pieniądze na materiał "pod stołem", nie oczekiwałby tego, że wystawisz za niego fakturę, a ty ten materiał weźmiesz na firmę to:
- Przychód wyniesie 9876 zł
- Koszt: 2460 zł
- Dochód: 7416 zł
- Podatek dochodowy: 1409,04 zł.
- Dochód po opodatkowaniu: 6006,96 zł + 2460, które dostałeś od klienta = 8466,96. Prawie 500 złotych więcej niż w poprzednim przykładzie. To tłumaczy, dlaczego niektórzy wykonawcy tak chętnie kupują materiał za klienta. :) Ty płacisz tyle samo, a wykonawca dodatkowo zarabia. Nie ma nic oczywiście w tym złego (poza tym kupowanie materiałów bywa czasochłonne więc jest to jakaś forma rekompensaty), ale dobrze znać ten mechanizm. To będzie jeszcze bardziej czytelne w drugim przykładzie:

2. Działalność gospodarcza - podatek liniowy lub progresywny, ale z rejestracją do VAT.

Jak wspomniałem, nasz materiał można kupić w pobliskiej hurtowni za 2460 złotych (tzn. 2000 zł netto + 23% VAT). Jeżeli przedsiębiorca kupi materiał na firmę to obniży dzięki temu VAT do zapłaty o 460 złotych, a podatek dochodowy o 380 złotych. Łącznie to aż 840 złotych. I tak jak poprzednio, jeżeli wykonawca wystawi za materiał fakturę klientowi to całość się zbilansuje, a jeżeli otrzyma pieniądze "pod stołem" to zostanie mu w kieszeni 840 zł.
Jeżeli wszystko ma być tak, jak należy to klient zapłaci 12147 zł + 2460 zł

3. Działalność gospodarcza - ryczałt. Bez rejestracji do VAT.
Jak wspominałem, przy ryczałcie nie można niczego "wliczyć w koszty", aby obniżyć podatek dochodowy do zapłaty. Co ciekawe, przy tej formie działalności lepiej kupić materiał samemu niż dać go do kupienia wykonawcy na jego firmę. Dlaczego? Dlatego, że wykonawca musi uwzględnić podatek dochodowy, który będzie musiał zapłacić. Jeżeli ma mu zostać na czysto 2460 zł, to ty będziesz musiał zapłacić mu 2669,10 złotych

4. Działalność gospodarcza - ryczałt, ale z rejestracją do VAT.
Podobnie, ale będziesz mógł obniżyć podatek VAT do zapłaty. Czyli:
Cena dla klienta to 8743 zł netto (usługa) + 2000 zł netto (materiał) = 10743 zł netto, vat: 2470,89
- Koszt: 2000 zł netto, vat - 460
- Dochód: 8743 zł netto
- Podatek dochodowy: 1876 zł.
- Dochód po opodatkowaniu: 8000 zł

To tak na początek - dajcie znać, czy wszystko jest zrozumiałe. Nie poruszałem tutaj rozliczeń między firmami, bo myślę, że jak ktoś prowadzi firmę to doskonale wie, co oznacza VAT należny i naliczony itp.
Chcę jeszcze w drugim artykule odpowiedzieć na takie pytania:

- Kiedy płacisz 8% VAT, a kiedy 23%?
- Czy możesz odliczyć VAT od materiałów budowlanych?
- Czy warto brać wykonawców "bez faktury"?

Subskrybuj: #budujzchaferem

#budujzwykopem #praca #dzialalnoscgospodarcza #vat #podatki
  • 31
  • Odpowiedz
@chafer: i weź tu odpowiedz łatwo na pytanie znajomych: „ile zarabiasz”. Ja na DG, znajomi na UoP. I tłumacz ile od tego co zarobisz musisz oddać ;)
  • Odpowiedz
@chafer: pomyliłeś się z liczeniem ryczałtu i zapomniałeś najwyraźniej, że są różne stawki ryczałtu na różne czynności.
Wobec tego obliczenie powinno wyglądać tak:
1. Chcę zarobić 8000 zł na czysto
2. Kwota netto za robociznę na fakturze musi wynieść 8743,17 zł netto, bo robocizna jest objęta stawką 8,5%
3. Kupiłem materiał do pracy za 2000 zł netto / 2460 zł brutto. Abym nie był stratny, kwota za materiał musi wynieść 2061,86 zł, bo sprzedaż materiału jest objęta stawką 3%
4. Na fakturze mamy zatem dwie pozycje: robocizna 8743,17 zł netto, materiał 2061,86 zł netto: razem 10805,03 zł netto, 13290,19
  • Odpowiedz
@chafer: Bardzo fajnie napisane, z ciekawością będę obserwował tag. Nie rozumiem tylko, jak w 1. punkcie w podatku liniowym 19% z 8000 zł wyszła Ci kwota 9876 zł? 8000 * 1.19 = 9520 zł
  • Odpowiedz
@eMDeeM: Podatek liczysz od całkowitej kwoty. Podatek to 19% z 9876. Jeżeli chcesz to policzyć w drugą stronę to wzór jest następujący:

Kwota / 0,81. Czyli: 8000 / 0,81 = 9876 (w zaokrągleniu).
  • Odpowiedz
@chafer: Bardzo fajnie napisane :3 Sam jestem teraz w sytuacji, gdzie od dłuższego czasu uczę się co i jak działa, gdyż w marcu lub we wrześniu chcę założyć swoją działalność - Zusy zdrowotne, małe, duże, odliczenia, optymalizacje no i vaty/podatki właśnie. Czekam na więcej!
  • Odpowiedz
@chafer: Jako mikroprzedsiębiorca byłeś już na ryczałcie, na podatku linowym, na podatku progresywnym? Chyba nie. Tak samo wybudowałeś jeden dom i od razu wydałeś poradnik. Wg mnie trzeba nie mieć przyzwoitości żeby nie mając większego doświadczenia kreować się na doradcę. Wg mnie nie wystarczy poczytać w internecie by być dobrym doradcą. Dla mnie ten twój blog to wypracowanie jak w szkole średniej. Bierzesz materiały z różnych stron, folderów reklamowych, przeredagowujesz
  • Odpowiedz