Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Miniseria o postawach na liturgii, cz. 2 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dla przypomnienia tylko szybko napiszę, że na liturgii wyróżniamy 4 postawy:

- stojącą
- klęczącą
- siedzącą
- prostrację

Jest też jako piąta wymieniana procesja, ale bycie człowiekiem myślącym nie pozwala mi na to przystać. Ale i procesję również omówię.

Postawa klęcząca jest przeciwieństwem stojącej. To postawa uniżenia, ukorzenia się przed kimś. Stąd postawa klęcząca podczas Konsekracji, podczas wystawień Najświętszego Sakramentu, stąd w liturgii przedsoborowej zwyczaj przyjmowania komunii na kolanach.

Jako ciekawostkę dodam, że o Szatanie zwykło się mówić, że nie ma kolan, czyli nie umie się uniżyć; nie ma w nim pokory.

Z innej strony to postawa niewolnika i tak również się tłumaczy pojawienie się tej postawy u penitenta podczas sakramentu pokuty i pojednania - zniewolony grzechem prosi o wybaczenie. W pierwotnym Kościele osoby pokutujące całą liturgię miały obowiązek spędzać na kolanach. Jak pamiętacie, wczoraj pisałem, że na okres Wielkanocny w pierwszych wiekach biskupi potrafili zakazywać tej postawy w trakcie liturgii. No to co miał taki pokutnik uczynić?


Przy tej okazji omówię również i prostrację z racji zbliżonej symboliki.

Prostracja, tak z grubsza wyraża to samo, co postawa klęcząca, tylko że silniej to akcentuje.
Nie da się fizycznie bardziej uniżyć, niż paść na twarz przed kimś. Dlatego to symbol najwyższego uniżenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) jakkolwiek by to nie brzmiało

„Któż by się nie bał, o Panie, i Twego imienia nie uczcił? Bo Ty sam jesteś Święty, bo przyjdą wszystkie narody i padną na twarz przed Tobą, bo ujawniły się słuszne Twoje wyroki” (Ap 15,4)

Pismo Święte wielokrotnie opisuje padanie na twarz: tak modlił się Abraham (Rdz 17,17); tak się modlił cały naród wybrany (Kpł 9,24); tak się modlił i Mojżesz (Lb 16,4). Zapewne postawa leżenia na ziemi przed majestatem jest starsza, niż sama postawa klęcząca. Tak by przynajmniej sugerowały źródła.

Ale jednak prostracja, nazywana też leżeniem krzyżem, jest postawą na specjalne okazje w liturgii. W Wielki Piątek, przed liturgią Przewodniczący liturgii leży krzyżem by oddać cześć Chrystusowi, którego śmierć wspominamy i którego śmierć w nadnaturalny sposób się na liturgii dokonuje.

Również kandydaci do przyjęcia święceń leżą krzyżem, by wyrazić swoją gotowość do służby Chrystusowi w Kościele.

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #katolicyzm #wiara #religia #chrzescijanstwo

Na zdjęciu: papież Benedykt XVI leżący krzyżem w Wielki Piątek
Scorpjon - #liturgicznywykop

Miniseria o postawach na liturgii, cz. 2 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
...

źródło: comment_uICZkGWIX3GOi6zK2QO5So8zpA0xeVeM.jpg

Pobierz
  • 17
@Scorpjon: Kiedyś czytając coś z Sienkiewicza (chyba Krzyżaków, ale może to był Potop...) przeczytałem, że "modlił się leżąc krzyżem". Myślałem, że to serio się leży z ramionami wyciągniętymi w bok w kształt krzyża.